• عن الرضا(ع):مَن جَلسَ مَجلِسا یُحیِی فیِه امرُنا لَم یَمت قَلبَه یَوم تَموتُ فِیه القُلوب "طرائف الحکم ج1 ح 15 "
 • یا مُوسی بنِ عمران! عُفِّ یُعَفُّ اَهلُکَ ای موسی بن عمران!باعفت باش تا اهل تو نیز باعفت باشند"طرائف الحکم ج1 ح 171"
 • امام رضا(ع):هرکه بنشینددرمجلسی که درآن مجلس ذکراحادیث مامی شود،نمی میرددل او روزیکه دلهامرده است"طرائف الحکم ج1 ح15
 • البُخلُ عارٌ والجُبنُ مَنقَصَه بخل ننگ است و ترس کمبود امام علی (ع) حکمت سوم نهج البلاغه
 • نعم القرینُ الرضا رضامندی همنشین خوبی است امام علی (ع) حکمت چهارم نهج البلاغه
 • صدر العاقل صندوق سره : سینه شخص عاقل صندوق سر ( راز ) اوست. امام علی (ع) حکمت پنجم نهج البلاغه
 • امام علی(ع): با دیگر مردمان با انصاف رفتار کن و با مومنان به ایثار (منتخب میزان الحکمه ح 6ص 7)
 • امام علی(ع): مَن اکثَرَ مِن ذِکرِالآخره قَلَّت معصِیتُه: هرکس زیاد به یاد آخرت باشد، گناه او کم شود{منتخب میزان الحکمه ح39}
 • الامام حسن(ع) : لا ادبَ لِمَن لا عَقلَ لَه{آن را که خرد نیست، ادب نیست } منخب میزان الحکمه ح 131 ص17
 • امام رضا(ع): به کودک دستور بده که با دست خودش صدقه بدهد گرچه به اندازه تکه نانی و یا یک مشت از چیزی باشد{منخب میزان الحکمه ح150}
 • پیامبراکرم(ص): فرزندان خود را در7سالگی نماز بیاموزید و چون10ساله شدند،انها را بر ترک نماز تنبیه کنید و بسترهایشان را از هم جداکنید{منتخب میزان الحکمه ح151}
 • پیامبر اکرم(ص):ترسناکترین چیزی که میترسم به آن مبتلا شوید،شرک اصغر است؛گفتند:شرم اصغر چیست؟فرمود: ریا{منتخب میزان الحکمه ح 344}
 • رسول الله(ص): مَن اَحَبَّ آَن یَنظُرَ الی اَحَبِّ اهلِ الارضِ الی اهل السماءِ فلیَنظُر الی الحسین{منتخب میزان الحکمه ح 495}
 • امام سجّاد عليه‏ السلام : أنتِ بِحَمدِ اللّه‏ِ عالِمَةٌ غَيرُ مُعَلَّمَةٍ، فَهِمَةٌ غَيرُ مُفهَّمَةٍ؛ [اى زينب!] تو، بحمداللّه‏، عالمى هستى كه نزد كسى تعليم نديدى و دانايى هستى كه نزد كسى نياموختى. بحار الأنوار ؛ ج 45 ، ص 164
 • امام حسين عليه ‏السلام : يا أُختاه لاتَنسيني في نافِلَةِ اللَّيلِ؛ اى خواهرم ! مرا در نماز شب فراموش نكن. وفيات الأئمه ، ص 441
 • امام علی علیه السلام : لا تَرَى الجاهِلَ إلاّ مُفرِطا أو مُفَرِّطا؛ نادان را نمى ‏بينى، مگر در حال زياده‌روى يا كم گذاردن. نهج البلاغه، حكمت 70
 • امام علی علیه السلام : مَن كَثُرَ فِكرُهُ فِي المَعاصِي دَعَتهُ إلَيها؛ آن‏كه در گناهان، بسيار انديشه كند، [اين كار،] او را به گناه مى‏ كشانَد. غرر الحكم، ح8561
 • امام صادق علیه السلام : اَحْسِنْ مُجاوَرَةَ مَنْ جاوَرْتَ تَكُنْ مُسْلِما؛ با همسايه‌ات خوشرفتارى كن تا مسلمان راستين باشى. بحارالأنوار: ج74، ص158
 • امام علی علیه السلام : مَن يَكتَسِبْ مالاً مِن غَيرِ حِلِّهِ يَصرِفْهُ في غَيرِ حَقِّهِ؛ كسى كه مالى را از راه ناروايش به دست آورد، آن را به ناروا خرج كند. غرر الحكم ،ح8883
 • امام سجّاد عليه‏ السلام : [اى زينب!] تو، بحمداللّه‏، عالمى هستى كه نزد كسى تعليم نديدى و دانايى هستى كه نزد كسى نياموختى. بحار الأنوار ؛ ج 45 ، ص 164
سخنان حضرت آیت الله ایمانی در جلسه شورای قضایی استان
تشکیلات قضایی به حق صاحب فکر و صاحب اندیشه بود و ابتکارات فراوانی داشت حیف که زمان اجازه نداد آنچه در فکر و اندیشه او بود به بروز برسد و آنچه بود برای جامعه پیاده شود. یادشان گرامی باد.

بسم الله الرحمن الرحیم
ابتداً ایام شهادت شهید بزرگوار مرحوم آیت الله دکتر بهشتی و یاران بافا و صمیمی او که مجموعه ای از خدمت گزاران مخلص نظام جمهوری اسلامی بودند، تبریک و تسلیت عرض می کنم و تداوم راه آن شهیدان را از خدای متعال آرزومندم.
مرحوم آیت الله دکتر شهید بهشتی به حق، حق عظیمی به گردن انقلاب اسلامی داشته و دارد. او در تدوین قانون اساسی و شاکله ی قانون اساسی در آن شرایطی که در مجلس خبرگان قانون اساسی حضور دیگر اندیشان فراوانی آنجا دیده می شد و ملموس بود، توانست چهارچوب قانون اساسی را ببند و نظام ولایی حاکمیت فقیه را در جامعه اسلامی ما و جمهوری اسلامی ایران را تصویب کند.
تشکیلات قضایی به حق صاحب فکر و صاحب اندیشه بود و ابتکارات فراوانی داشت حیف که زمان اجازه نداد آنچه در فکر و اندیشه او بود به بروز برسد و آنچه بود برای جامعه پیاده شود. یادشان گرامی باد.
به مناسبت اینکه سوء قصد به جان رهبر معظم انقلاب یک روز قبل از حادثه ی شهادت شهید بزرگوار مرحوم بهشتی و یاران اتفاق افتاد این نکته رات یادآور می شوم در جمع شما عزیزان که در روز ششم تیر در مسجد ابوذر سوء قصد به جان رهبر معظم انقلاب اما خدای متعال ایشان را به عنوان یک ذخیره برای انقلاب اسلامی نگه داشت.
هدف اولیه آن ها قبل از شهادت مرحوم شهید بهشتی شهادت رهبر معظم انقلاب اسلامی بود اما خدای متعال این عنصر ارزشمند را برای امروز جامعه ذخیره نگه داشت و حفظ کرد انشاءالله سایه اش بالای سرما و راه شهدای ما پر رهرو باد.
دستگاه قضایی از جهات مختلف نماد استقلال، عظمت، بزرگی و عزت و آبروی کشور است. تمام کشورها برای آن که بخواهند عزت و آبروهای آنها را ارزیابی کنند به دستگاه قضایی آنها نگاه می کنند و به قدرت آنها در صدور احکام در مواقع خاص، در مواقع استثنایی که آیا مو قعیت ویژه دستگاه قضایی قدرت دارد حکمی سنگین برای فردی خاص صادر کند یا نه؟ بر اساس این میزان عزت و آبروی کشور را ارزیابی می کنند.
یکی ازموازین ارزیابی عزت جامعه دستگاه قضاییه و نحوه ی عملکرد دستگاه قضایی است و این اختصاص به ما ندارد در تمام دنیا این چنین است. به همین جهت انبیا الهی ماموریت اولیه آن ها قضاوت بوده و قضاوتی صحیح.
پیامبر مکرم اسلام در عدالت اجتماعی و عدالت عمومی موظف است. «خدواند مرا به عدالت اجتماعی امر کرده است،دعوت کرده است»، ما یک عدالت فردی داریم که همه ی انسان ها باید در ارتباطاتشان رعایت عدالت کنند. مردم به قسط قیام کنند این قسط، قسط و عدالتی است که مردم باید میان خودشان رعایت کنند و خودشان باید حافظ آن باشند یعنی مرد نسبت به زن، زن نسبت به شوهر، برادر نسبت به برادر، شریک نسبت به شریک، کارفرما نسبت به کارگر، استاد نسبت به شاگرد، همه نسبت به یکدیگر رعایت قسط داشته باشند، این حرکت خودجوشی است که انبیا باید  تعلیمات آن را فضا سازی کنند اما خود پیامبر هم مامور به برقراری عدالت در سطح جامعه است که در جامعه عدالت ایجاد کند؛ خدای متعال مرا به قسط که همان عدالت اجتماعی است فرمان داده است.
بنابراین دستگاه قضایی در نظام جمهوری اسلامی از اهمیت بسیار والایی برخوردار است که آیینه جانشین انبیا و پیامبران الهی هستند. جای آنها نشسته اند و به اذن پیامبر، امام و ولی فقیه عادل این مسئولیت را عهده دار می شوند و یا خود به عنوان مجتهدی عادل جامع شرایط می توانند قضاوت را دنبال کنند.
امیدواریم که خدای متعال کمک کند و این دستگاه در نظام جمهوری اسلامی که تا به امروز سال به سال بهتر از گذشته بوده و درخشش آن بهتر از سابق بوده است درآینده هم این چنین باشد و این درخشش ادامه داشته باشد و عزت نظام جمهوری اسلامی را بالا ببرد.
با همان احکام خاصی که برای افراد ویژه در یک مواقع استثنایی با شجاعت و قاطعیت صادر می کنند که این نشان می دهد دستگاه قضایی قاطع، زنده، مستقل بدون تأثیر از این و آن کار خودش را دنبال می کند.
در اسلام مسئله زندان بود و هست و در تمام دنیا بوده، اما اینکه چگونه باشد چه شکلی باشد، خانواده زندانی در چه شرایطی باشد آن مسئله ی دیگری است. امروز واقعا خانواده ی زندانیان آسیب پذیرترین قشر از اقشار جامعه شده اند و مورد خطرهای جدی قرار گرفته اند.
خانواده های زندانیان که گناهی نکرده اند معمولا اگرگناهی هم بوده است برای و فردی بوده است که زندان رفته است. این بچه هایی که بی سرپرست شدند و راه ارتزاق ندارند هم باید دولت به فکر آنها باشد و بودجه های برای هزینه ی اینها بگذارد، هم خیرین باید روی این قضیه کار کنند و قدم بردارند.
نکته ی دوم آسیب های اجتماعی هست که مشکلات و مسائل قضایی را به دنبال دارد با این آسیب های اجتماعی که داریم می بینیم فقر، بیکاری، این مهاجرت های بی دلیل و بی رویه، روستا خراب شده است. نه امکانات زیست دارد یعنی درآمدی برایش نیست آمده به شهر بی پناه شده است، در محیط بزرگ بی در و پیکر شهر قرار گرفته است.
محیط اطراف هم دعوت به فسق و گناه می کند، دراین شرایط ما چه توقعی داریم که گناه انجام نشود. فضای گناه آلود، ایجاد گناه می کند. الان گرد وغبار گناه همه جا را گرفته است و همه را متأثر می کند.
اگر بخواهیم اگر اراده کنیم و اگر مسئولین عزیز ما جهادی بخواهند عمل کنند و تصمیم بگیرند می توانند عمده ی این مشکلات را به حداقل ممکن برسانند.
 با هم افزایی با احساس درد، احساس کنند اینها هم خانواده های خودشان هستند. این احساس هست با این احساس بیایند که یک روز میز و صندلی شان را رها کنند و بروند محلات حاشیه شهر را ببیند، میز و صندلی دست نخورده و کسی هم رویش نمی نشیند بیایند ببینند در این محیط ها چه خبر است؟
بروند خانه ی مردم شبها ببینند چه اوضاع و احوالی است. این شیراز است. بروند شهرستان ها، شهرستان های جنوبی بعد زندگی روستا ها را ببینند زندگی حاشیه شهر های جنوبی را ببنند که چه فلاکتی برای آنها حاکم است و چه مشکلات و معضلاتی برای آنها به وجود آمده است.
این نیروهای تکفیری نیروهایشان را از کجا می گیرند؟ اینها که از آسمان نیرو نمی آورند اینها مرده ها را زنده نمی کنند که نیرو بگیرند اینها از همین مردم نیرو می گیرند. منتها بچه هایی که در فقر زندگی می کنند برایشان فضا سازی می کنند آنها را می آورند تا حدی که فکرشان را شست شو می دهند که قاشق و چنگالش دستش است و می گوید ظهر می خواهد بروم همنشین پیامبر، غذا با پیامبر بخورم مرا بکشید!
این تفکر و اندیشه هایی که نتیجه این آسیبهای اجتماعی است. یعنی آسیبهای اجتماعی: اعتیاد، طلاق، دزدی و بعد رسیدن به این مراحل می باشد که الان ما شاهد هستیم.
آسیبهای اجتماعی مسئله بسیار مهمی است که رهبر معظم انقلاب در نظراتشان در ده ها جلسه 5 ساعته با مسئولین مرتبط مطرح کرده اند. هر جلسه ای بیش از 5 ساعت وقت گذاشته است و این مسائل را با مسئولین درمیان می گذارد، 6ماه بعد که بازهم سر جای اول هستند! کاری که باید انجام دهند و ارائه دهند انجام نشده است؛ این ها درداست، ناراحتی است.
سرمایه ما مردم هستند، همه چیز انقلاب مردم هستند. جمهوری قبل از اسلام است. جمهوری اسلامی است، مردم سالاری دینی است. یعنی اول مردم است بعد دین.
تعبیر رهبر معظم انقلاب مردم سالاری است. وقتی مردم همه چیز ما هستند طبیعتا ما باید حرمت مخدوم خود را بگذاریم و خادم مردم هستیم و باید تکریم کنیم.
از این معضلات آسیبهای اجتمایی و مشکلات زندانیها، واقعا رنج می برم، الان که دارم سخن میگویم انگار زبان نیست تمام بدنم صحبت می کند و حرف می زند، امیدوارم گوش شنوایی پیدا شود و مشکلات را حل کند. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

نام
ایمیل
نظر
کدخبر: 9506          تاریخ درج خبر: 1396/04/07 ساعت 16:51     تعداد بازدید: 55