• عن الرضا(ع):مَن جَلسَ مَجلِسا یُحیِی فیِه امرُنا لَم یَمت قَلبَه یَوم تَموتُ فِیه القُلوب "طرائف الحکم ج1 ح 15 "
 • یا مُوسی بنِ عمران! عُفِّ یُعَفُّ اَهلُکَ ای موسی بن عمران!باعفت باش تا اهل تو نیز باعفت باشند"طرائف الحکم ج1 ح 171"
 • امام رضا(ع):هرکه بنشینددرمجلسی که درآن مجلس ذکراحادیث مامی شود،نمی میرددل او روزیکه دلهامرده است"طرائف الحکم ج1 ح15
 • البُخلُ عارٌ والجُبنُ مَنقَصَه بخل ننگ است و ترس کمبود امام علی (ع) حکمت سوم نهج البلاغه
 • نعم القرینُ الرضا رضامندی همنشین خوبی است امام علی (ع) حکمت چهارم نهج البلاغه
 • صدر العاقل صندوق سره : سینه شخص عاقل صندوق سر ( راز ) اوست. امام علی (ع) حکمت پنجم نهج البلاغه
 • امام علی(ع): با دیگر مردمان با انصاف رفتار کن و با مومنان به ایثار (منتخب میزان الحکمه ح 6ص 7)
 • امام علی(ع): مَن اکثَرَ مِن ذِکرِالآخره قَلَّت معصِیتُه: هرکس زیاد به یاد آخرت باشد، گناه او کم شود{منتخب میزان الحکمه ح39}
 • الامام حسن(ع) : لا ادبَ لِمَن لا عَقلَ لَه{آن را که خرد نیست، ادب نیست } منخب میزان الحکمه ح 131 ص17
 • امام رضا(ع): به کودک دستور بده که با دست خودش صدقه بدهد گرچه به اندازه تکه نانی و یا یک مشت از چیزی باشد{منخب میزان الحکمه ح150}
 • پیامبراکرم(ص): فرزندان خود را در7سالگی نماز بیاموزید و چون10ساله شدند،انها را بر ترک نماز تنبیه کنید و بسترهایشان را از هم جداکنید{منتخب میزان الحکمه ح151}
 • پیامبر اکرم(ص):ترسناکترین چیزی که میترسم به آن مبتلا شوید،شرک اصغر است؛گفتند:شرم اصغر چیست؟فرمود: ریا{منتخب میزان الحکمه ح 344}
 • رسول الله(ص): مَن اَحَبَّ آَن یَنظُرَ الی اَحَبِّ اهلِ الارضِ الی اهل السماءِ فلیَنظُر الی الحسین{منتخب میزان الحکمه ح 495}
 • امام سجّاد عليه‏ السلام : أنتِ بِحَمدِ اللّه‏ِ عالِمَةٌ غَيرُ مُعَلَّمَةٍ، فَهِمَةٌ غَيرُ مُفهَّمَةٍ؛ [اى زينب!] تو، بحمداللّه‏، عالمى هستى كه نزد كسى تعليم نديدى و دانايى هستى كه نزد كسى نياموختى. بحار الأنوار ؛ ج 45 ، ص 164
 • امام حسين عليه ‏السلام : يا أُختاه لاتَنسيني في نافِلَةِ اللَّيلِ؛ اى خواهرم ! مرا در نماز شب فراموش نكن. وفيات الأئمه ، ص 441
 • امام علی علیه السلام : لا تَرَى الجاهِلَ إلاّ مُفرِطا أو مُفَرِّطا؛ نادان را نمى ‏بينى، مگر در حال زياده‌روى يا كم گذاردن. نهج البلاغه، حكمت 70
 • امام علی علیه السلام : مَن كَثُرَ فِكرُهُ فِي المَعاصِي دَعَتهُ إلَيها؛ آن‏كه در گناهان، بسيار انديشه كند، [اين كار،] او را به گناه مى‏ كشانَد. غرر الحكم، ح8561
 • امام صادق علیه السلام : اَحْسِنْ مُجاوَرَةَ مَنْ جاوَرْتَ تَكُنْ مُسْلِما؛ با همسايه‌ات خوشرفتارى كن تا مسلمان راستين باشى. بحارالأنوار: ج74، ص158
 • امام علی علیه السلام : مَن يَكتَسِبْ مالاً مِن غَيرِ حِلِّهِ يَصرِفْهُ في غَيرِ حَقِّهِ؛ كسى كه مالى را از راه ناروايش به دست آورد، آن را به ناروا خرج كند. غرر الحكم ،ح8883
 • امام سجّاد عليه‏ السلام : [اى زينب!] تو، بحمداللّه‏، عالمى هستى كه نزد كسى تعليم نديدى و دانايى هستى كه نزد كسى نياموختى. بحار الأنوار ؛ ج 45 ، ص 164
نزدیکانم در دولت «کار و کرامت» جای ندارند
حجت‌الاسلام رئیسی تصریح کرد: برخی کاندیداها در دوره‌های قبل اعلام می‌کردند که وضعیت اقتصادی کشور نامناسب است و خزانه خالی است. این پیام را آمریکایی‌ها گرفتند و دستمایه‌ای ضد خودمان کردند، باید ما به آنها پیام پایداری مردم و مقاوم‌سازی اقتصادمان بدهیم تا مجبور به عقب‌نشینی از مواضعشان شوند.

حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی، کاندیدای دوازدهیمن دوره انتخابات ریاست جمهوری در شبکه خبر و در تشریح برنامه‌های خود برای انتخابات ریاست جمهوری، با اشاره به مشخصه دولتمردان کابینه کار و کرامت گفت: افراد کابینه دولت کار و کرامت دو مشخصه دارند، افراد این کابینه اهل کار و کارآمدی هستند و مشخصه دیگر اینکه روحیه کار انقلابی و خستگی ناپذیر داشته باشند، تا با یک تلاش شبانه‌روزی و کارآفرینی برای رفع مسأله اشتغال تلاش کنند.

وی با بیان اینکه دومین مؤلفه موضوع کرامت است، تصریح کرد: شایسته این است که باید با مردم از جمله کارگران، زنان و جوانان با کرامت برخورد شود.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری درباره ویژگی های دیگر افراد کابینه‌اش خاطرنشان کرد: ما از چهره‌های خوش فکر و کارآمد استفاده می‌کنیم و ممکن است این افراد کارآمد جزو شاخه‌های فکری خاص باشند، که در دولت کار و کرامت حتماً می‌توانند با ما همکاری کنند و به طور کلی مشخصه دولتمردان ما از مردم با مردم و بر مردم است.

حجت‌الاسلام رئیسی با اشاره به لزوم اعتماد به جوانان تصریح کرد: هر جا ما به جوانان اعتماد کردیم، ضرر نکرده‌ایم. امروز هر عرصه‌ای که دست جوانان کارآمد قرار گرفته عرصه نوآوری، ابتکار و پیشرفت بوده است. لذا ما بنا داریم از جوانان کارآمد در حوزه‌های مختلف بهره‌مند شویم و یقین داریم حضور جوانان در کشور گره‌گشا خواهد بود.

وی از تشکیل یک سامانه ارتباط با رئیس جمهور در دولت کار و کرامت خبر داد و گفت: این سامانه ارتباطی با دولت شامل، بانک ایده‌هاست که این سامانه در آستان قدس رضوی هم ساماندهی شده است و شامل بانک فکری همه افراد و صاحب‌نظران به ویژه جوانان است.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به پرسشی مبنی بر این که در صورت انتخاب شدن، به عنوان رئیس جمهور از اعضای خانواده در دولت استفاده می‌کند یا خیر، تصریح کرد: سابهق و شیوه من نشان دهنده این است، با وجود اینکه اعضای خانواده من فعال اجتماعی و درس خوانده هستند، بنا ندارم از نزدیکان در دولت استفاده کنم. ضمن این که از مشورت نزدیکانم استفاده خواهم کرد از آنها در دولت استفاده نخواهم کرد.

 
نزدیکانم در دولت «کار و کرامت» جای ندارند
 
حجت‌الاسلام رئیسی درباره تنظیم روابط بین قوای سه‌گانه به عنوان یکی از وظایف رئیس جمهور تصریح کرد: رئیس جمهور بنا بر قانون اساسی بعد از رهبر مقام عالی کشور است و اگر به قوای دیگر نگاهش تعاملی نباشد، کشور دچار مشکل می‌شود. البته ما به استقلال قوا معتقدیم، اما این به معنای این نیست که دستگاه‌ها با هم همگرایی و هم‌فکری نداشته باشند.

وی با بیان اینکه کشور ظرفیت این را ندارد، هر روز مشکلی میان مردم مطرح شود، تصریح کرد: در کشور این ظرفیت وجود ندارد مشکلی که روزانه می‌شود در اتاق‌های در بسته حل شود به میان مردم کشیده شود و آنها را نگران کند.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: اختلاف با قوای دیگر باید در نشست‌های رؤسای سران سه قوه و در شوراهای عالی که رئیس جمهور مسئولیت آن را دارد حل شود تا باعث نگرانی مردم نشود.

حجت‌الاسلام رئیسی در ادامه خاطرنشان کرد: چرخ اقتصاد در کشور با دعواهای سیاسی به گردش درنمی‌آید.

وی با بیان اینکه فقر برای کشور ما زیبنده نیست، تصریح کرد: رفع مشکل فقر و بیکاری با برطرف کردن اختلاف‌های سیاسی، باعث حرکت در جهت رونق اقتصادی می‌شود و فقر را از چهره زیبای کشور می‌زداید.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه انقلابی‌گری عین عقلانیت است، تصریح کرد: هرجا در کشور نوآوری و خلاقیت اتفاق افتاده، آن حوزه و آن استان مدیریت انقلابی داشته است و هر جا درجا زده‌ایم مدیریت منفعل و با این تفکر که بودجه و امکانات نداریم حضور داشته است.

حجت‌الاسلام رئیسی در ادامه مطرح کرد: ترجمه مدیریت انقلابی آن است که ما می‌توانیم و به نظر می‌رسد، دستیابی به رونق اقتصادی و رفع بیکاری با مدیریت انقلابی برطرف می‌شود و این مسائل به یک شعار محدود نمی‌شود.

وی در پاسخ به سؤالی درباره حوزه اختیارات رئیس جمهور، اضافه کرد: اختیارات رئیس جمهور در قانون اساسی آمده است و باید در جهت فعال کردن حوزه‌های مختلف حتماً مردم را در امور مشارکت داد.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با تأکید بر اینکه باید از تصدیگری دولت بکاهیم و نقش بخش خصوصی را افزایش دهیم، گفت: باید نقش مردم در بازار و اقتصاد افزایش یابد و رئیس جمهور باید ضمن توجه به قانون اخلاق و نوع‌آوری به سمتی هدایت کند تا به اهداف‌مان در سند چشم‌انداز، برنامه ششم و نگه‌هایی که آرمان‌های امام و رهبری به آن تأکید دارند برسیم.

حجت‌الاسلام رئیسی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا شما از منتقدان در دولت خود استفاده می‌کنید یا خیر، اظهار داشت: انتقاد را باید غنیمت شمرد و منتقدان را نباید مزاحم دانست.

وی با بیان اینکه زمانی که من در سازمان بازرسی حضور داشتم شعار ما این بود که ناظران را نباید مزاحم و مچ‌گیر بدانیم، اظهار داشت: ما معتقد بودیم باید ناظران را غنیمت بشماریم و عیب‌ها و کاستی‌هایی را که آنها بیان می‌کنند در صدد رفع‌شان باشیم.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: رسانه‌ها، فرهیختگان دانشگاهی و صاحب‌نظران با انتقادات‌شان می‌توانند در پیشرفت کشور مفید باشند و باید از نظرات آنها استفاده کرد. اگر نماینده مجلس و یا روزنامه‌ای یک انتقادی کرد نباید با آن برخورد شود و یا آن را مورد تعقیب قرار داد.

حجت‌الاسلام رئیسی ادامه داد: اگر فضای انتقادی در کشور را مصدود کنیم فساد در کشور رایج می‌شد، یکی از راه‌های بستن فساد باز کردن فضای انتقادی در کشور است.

وی افزود: زمانی که بنده به آستان قدس رضوی رفتم، اعلام کردم علاوه بر حسابرسانی که در داخل خود مجموعه هستند، حسابرسانی از بیرون بیایند و به امور مالی آستان رسیدگی کنند که این در جهت شفاف‌سازی بود.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه باید به توانایی مردم نگاه متفاوتی داشته باشیم، اضافه کرد: آنچه در 4 سال گذشته فرصت‌ را معطل گذاشت، نگاه به بیرون برای حل مشکلات بود. هیچ کمپانی‌ بدون در نظر گرفتن منافع خود در کشور ما سرمایه‌گذاری نمی‌کند.

حجت‌الاسلام رئیسی تصریح کرد: البته برای پیشرفت و صادرات باید به بیرون نگاه داشته باشیم اما نه اینکه آنها بیایند و از مشکلات کشور ما گره‌گشایی کنند. بلکه باید مشکلات به دست مردم و جوانان حل شود.

وی ادامه داد: در درون کشور سرمایه‌های مادی و انسانی داریم و با تکیه بر این دو مورد و تعامل با عزت و اقتدار با همه جهان می‌توانیم مشکلات کشور را حل کنیم.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوالی درباره این که اولویت شما در حوزه سیاست خارجی و تعامل با کدام کشورها است، اظهار داشت: اولویت دولت بنده ارتباط با همسایگان است، ما می‌توانیم مناسبات فرهنگی، اقتصادی، سیاسی مناسبی با کشورهای همسایه داشته باشیم.

حجت‌الاسلام رئیسی تصریح کرد: کشور ما می‌تواند بازارهای صادراتی خوبی در منطقه، آسیای شرقی، اروپای شرقی و آمریکای لاتین داشته باشد. البته جهان به قول برخی تنها چند کشور نیست و تمام دنیا را شامل می‌شود.

وی با بیان اینکه ما با همه کشورها تعامل عزتمندانه خواهیم داشت و ارتباطات خود را تقویت می‌کنیم، عنوان کرد: البته در این راه باید وزارت خارجه در حوزه اقتصاد نیز نقش‌آفرینی داشته باشد و اقتصاد نیز باید یکی از محورهای کار در وزارت خارجه باشد.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در تشریح راهبرد دولت خود برای حمایت از مقاومت در منطقه ضمن گرامیداشت یاد شهدای مدافع حرم، اضافه کرد: انصافاً مدافعان حرم به جای اینکه امروز سنگ‌های دفاع از کشور را در خیابان‌های تهران، بنا کنند این سنگرها را فرسنگ‌ها دورتر از تهران بنا کرده‌اند و از وطن در حال پاسداری هستند.

حجت‌الاسلام رئیسی با تأکید بر این که حمایت از مقاومت امری است که در قانون اساسی و گفتارهای امام خمینی(ره) و رهبری وجود دارد، گفت: جمهوری اسلامی همواره از مستضعفان عالم و مسلمانانی که مورد ظلم قرار گرفته‌اند حمایت کرده است و این راه ادامه پیدا می‌کند.

وی در پاسخ به سؤالی درباره این که اگر امریکایی‌ها تحریم‌های جدیدی را ضد کشورمان اعلام کنند به موازات محکوم کردن چه اقدامات عملی انجام خواهید داد، افزود: تحریم‌ها را باید فرصت بدانیم چون می‌توانی از این طریق اقتصاد کشور را توانمند کنیم.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: به جای این که در برابر تحریم‌ها کوتاه بیاییم باید کشور را مقاوم‌سازی کنیم و در جاهایی که تحریم شده‌ایم همان عرصه را تبدیل به نقطه قوت خود کنیم.

حجت‌الاسلام رئیسی تصریح کرد: برخی کاندیداها در دوره‌های قبل اعلام می‌کردند که وضعیت اقتصادی کشور نامناسب است و خزانه خالی است، که این پیام را آمریکایی‌ها گرفتند و دستمایه‌ای ضد خودمان کردند، باید ما به آنها پیام پایداری مردم و مقاوم‌سازی اقتصادمان را بدهیم تا مجبور به عقب‌نشینی از مواضع‌شان شوند.

وی در پاسخ به پرسشی درباره این که نظر شما درباره عبارت شیطان بزرگ و آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند، چیست؟ اضافه کرد: این روحیه را امام خمینی(ره) ایجاد کرد و به همه اثبات شده که این قدرت در ملت ایران وجود دارد و تحدیدات آنها تو خالی است.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: سید حسن نصرالله اعلام کرد که تشکیلات رژیم صهیونیستی عنکبوتی است و اگر توکل به خدا داشت باشیم و به توانایی‌های خود اعتقاد داشته باشیم آنها نمی‌توانند به ما ضربه بزنند.

حجت‌الاسلام رئیسی ادامه داد: زمانی آنها می‌توانند علیه ما موفق شوند که ما احساس و اظهار ضعف کنیم، در همین راستا باید قدرت ملی خود را تا می‌توانیم تقویت کنیم.

وی با تأکید بر این که قرار بود با برجام بسیاری از تحریم‌ها برداشته شود نه تعلیق، گفت: این اتفاق نیفتاد و در برابر بدعهدی طرف مقابل باید با اقتدار عمل کنیم و خود را در برابر تحدیدات مقاوم کنیم که همان اقتصاد مقاومتی است.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: اگر ما خود را در حوزه‌های اقتصادی صنایع و معادن، کشاورزی، رفع بیکاری و فقر توانمند کنیم دشمن در برابر ما عقب‌نشینی می‌کند و
نام
ایمیل
نظر
کدخبر: 8501          تاریخ درج خبر: 1396/02/21 ساعت 11:41     تعداد بازدید: 406