• عن الرضا(ع):مَن جَلسَ مَجلِسا یُحیِی فیِه امرُنا لَم یَمت قَلبَه یَوم تَموتُ فِیه القُلوب "طرائف الحکم ج1 ح 15 "
 • یا مُوسی بنِ عمران! عُفِّ یُعَفُّ اَهلُکَ ای موسی بن عمران!باعفت باش تا اهل تو نیز باعفت باشند"طرائف الحکم ج1 ح 171"
 • امام رضا(ع):هرکه بنشینددرمجلسی که درآن مجلس ذکراحادیث مامی شود،نمی میرددل او روزیکه دلهامرده است"طرائف الحکم ج1 ح15
 • البُخلُ عارٌ والجُبنُ مَنقَصَه بخل ننگ است و ترس کمبود امام علی (ع) حکمت سوم نهج البلاغه
 • نعم القرینُ الرضا رضامندی همنشین خوبی است امام علی (ع) حکمت چهارم نهج البلاغه
 • صدر العاقل صندوق سره : سینه شخص عاقل صندوق سر ( راز ) اوست. امام علی (ع) حکمت پنجم نهج البلاغه
 • امام علی(ع): با دیگر مردمان با انصاف رفتار کن و با مومنان به ایثار (منتخب میزان الحکمه ح 6ص 7)
 • امام علی(ع): مَن اکثَرَ مِن ذِکرِالآخره قَلَّت معصِیتُه: هرکس زیاد به یاد آخرت باشد، گناه او کم شود{منتخب میزان الحکمه ح39}
 • الامام حسن(ع) : لا ادبَ لِمَن لا عَقلَ لَه{آن را که خرد نیست، ادب نیست } منخب میزان الحکمه ح 131 ص17
 • امام رضا(ع): به کودک دستور بده که با دست خودش صدقه بدهد گرچه به اندازه تکه نانی و یا یک مشت از چیزی باشد{منخب میزان الحکمه ح150}
 • پیامبراکرم(ص): فرزندان خود را در7سالگی نماز بیاموزید و چون10ساله شدند،انها را بر ترک نماز تنبیه کنید و بسترهایشان را از هم جداکنید{منتخب میزان الحکمه ح151}
 • پیامبر اکرم(ص):ترسناکترین چیزی که میترسم به آن مبتلا شوید،شرک اصغر است؛گفتند:شرم اصغر چیست؟فرمود: ریا{منتخب میزان الحکمه ح 344}
 • رسول الله(ص): مَن اَحَبَّ آَن یَنظُرَ الی اَحَبِّ اهلِ الارضِ الی اهل السماءِ فلیَنظُر الی الحسین{منتخب میزان الحکمه ح 495}
 • امام سجّاد عليه‏ السلام : أنتِ بِحَمدِ اللّه‏ِ عالِمَةٌ غَيرُ مُعَلَّمَةٍ، فَهِمَةٌ غَيرُ مُفهَّمَةٍ؛ [اى زينب!] تو، بحمداللّه‏، عالمى هستى كه نزد كسى تعليم نديدى و دانايى هستى كه نزد كسى نياموختى. بحار الأنوار ؛ ج 45 ، ص 164
 • امام حسين عليه ‏السلام : يا أُختاه لاتَنسيني في نافِلَةِ اللَّيلِ؛ اى خواهرم ! مرا در نماز شب فراموش نكن. وفيات الأئمه ، ص 441
 • امام علی علیه السلام : لا تَرَى الجاهِلَ إلاّ مُفرِطا أو مُفَرِّطا؛ نادان را نمى ‏بينى، مگر در حال زياده‌روى يا كم گذاردن. نهج البلاغه، حكمت 70
 • امام علی علیه السلام : مَن كَثُرَ فِكرُهُ فِي المَعاصِي دَعَتهُ إلَيها؛ آن‏كه در گناهان، بسيار انديشه كند، [اين كار،] او را به گناه مى‏ كشانَد. غرر الحكم، ح8561
 • امام صادق علیه السلام : اَحْسِنْ مُجاوَرَةَ مَنْ جاوَرْتَ تَكُنْ مُسْلِما؛ با همسايه‌ات خوشرفتارى كن تا مسلمان راستين باشى. بحارالأنوار: ج74، ص158
 • امام علی علیه السلام : مَن يَكتَسِبْ مالاً مِن غَيرِ حِلِّهِ يَصرِفْهُ في غَيرِ حَقِّهِ؛ كسى كه مالى را از راه ناروايش به دست آورد، آن را به ناروا خرج كند. غرر الحكم ،ح8883
 • امام سجّاد عليه‏ السلام : [اى زينب!] تو، بحمداللّه‏، عالمى هستى كه نزد كسى تعليم نديدى و دانايى هستى كه نزد كسى نياموختى. بحار الأنوار ؛ ج 45 ، ص 164
ائتلاف زیر پرچم «شورای فقها»/ وحدت اصولگرایان این بار زودتر از همیشه
اصولگرایان درحالی آماده ورود به کارزار انتخابات مجلس می‌شوند که با محوریت «شورای فقها زودتر از دوره‌های قبل به وحدت گفتمانی رسیده اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جامعه روحانیت شیراز به نقل از  شیرازه، تلاش اصولگرایان پس از برگزاری ۴۰ جلسه مشترک از سوی سه تشکل که سه ضلع اصولگرایی را نمایندگی می‌کردند، به نتیجه رسیده است و برگزاری همایش مشترک حزب موتلفه،‌جبهه پایداری و جمعیت ایثارگران با دعوت از آیات یزدی، مصباح یزدی و موحدی‌کرمانی تنها از نتایج اولیه یک همگرایی عقلایی است.

یکی دیگر از دستاوردهای این تلاش چندین ماهه برای ایجاد وحدت حداکثری، اعلام رضایت و موافقت سه فقیه برای هدایت‌گری جریان اصولگرا بود، جمع سه نفره‌ای که با عنوان «شورای فقها» کار نظارت بر سلامت و روند تحقق این وحدت را در جریان اصولگرایی بر عهده گرفتند.

* بررسی مختصات یک وحدت گفتمانی در شورای فقها

بر همین اساس نیز شورای فقهای اصولگرایان روز شنبه برای دومین بار با یکدیگر جلسه مشترکی برگزار کردند تا به بررسی فرازونشیب‌های یک ائتلاف و مختصات یک وحدت گفتمانی بپردازند.

برپایه این خبر، در این جلسه مشترک پیرامون محورهای وحدت اصولگرایان و راه‌های رسیدن و تقویت هرچه بیشتر وحدت جریان اصولگرایی بحث و تبادل نظر شده است.

از سوی دیگر نیز همایش مشترک این سه ضلع اصولگرایی روز پنجشنبه ۵ شهریورماه با هدف تبیین رسمی مواضع چندین ماه اخیر و با دعوت از شورای فقها برگزار خواهد شد تا گام مثبت دیگری به سوی ائتلاف نیروهای انقلابی باشد.

آنچه در جمع‌بندی حرکات و اقدامات اصولگرایان به نظر می‌رسد این است که رسیدن به نقطه فعلی در امر وحدت و ائتلاف حداکثری در بدنه اصولگرایی نسبت به دوره‌های قبل بسیار جلوتر است.

علیرضا زاکانی دبیر جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی در این باره می‌گوید: «ما نسبت به دوره‌های پیش جلوتر هستیم چراکه ما برای مجلس نهم در آذرماه به چنین سامانه‌ای رسیدیم.»

اما هدف‌گذاری اصولگرایان برای طراحی چنین سامانه‌ای جهت تحقق وحدت حداکثری، یکی دیگر از مولفه‌های مهم انتخابات پیش‌رو است.

دبیرکل جمعیت رهپویان دراین باره معتقد است: «اصولگرایان بر مبنای اصول و ارزش‌های اسلامی یک ائتلاف حداکثری را دنبال می‌کنند که در آن همه اصولگرایان بتوانند به فعالیت و مشارکت در سطوح مختلف تصمیم‌سازی، برنامه‌ریزی و اجرا بپردازند و این اصول تحت نظر آیات بزرگوار حضرات آیات یزدی، مصباح یزدی و موحدی کرمانی خواهد بود.»

از سویی دیگر بر مبنای پیگیری‌های خبرنگار فارس، غلامعلی حدادعادل رئیس فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی نیز موافقت خود را با مسیری که این سه تشکل (مؤتلفه، ایثارگران و پایداری) پایه‌گذاری کرده‌اند،‌ اعلام کرده است.

بر پایه این گزارش نماینده جمعیت ایثارگران نیز با اعلام رضایت از مدل وحدت فعلی بر نقش مثبت شورای فقها تاکید کرد.

مجتبی شاکری عضو ارشد جمعیت ایثارگران که تشکل متبوعش در نشست‌های سه‌جانبه حضور دارد، بر گسترش ائتلاف و تصمیم پایداری، ایثارگران و موتلفه برای محوریت شورای فقها تاکید کرد.

*تلاش برای فراگیری ائتلاف اصولگرایان

پیش از این و بعد از آنکه تصمیم اصولگرایان برای محور قرار دادن شورای فقها جدیت یافت،‌ صادق محصولی در گفت‌و‌گو با فارس از اعلام موافقت آیات یزدی، مصباح و موحدی‌کرمانی برای محوریت در ائتلاف اصولگرایان خبر داد و در عین حال بر تلاش برای فراگیری ائتلاف اصولگرایان تاکید کرد.

محصولی تاکید کرد: در همین زمینه با حضرات آیات یزدی، مصباح و موحدی کرمانی توافق شده و آنها نیز پذیرفته‌اند که هدایتگری اصولگرایان برای رسیدن به ائتلاف را برعهده بگیرند.

این در حالی است که محمدنبی حبیبی دبیرکل حزب مؤتلفه اسلامی هم به عنوان یکی از اضلاع‌ سه‌گانه بر مدل محوریت شورای فقها تاکید می‌کند.

حبیبی در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به روند ائتلاف اصولگرایان زیر نظر روحانیت گفته بود: ما ائتلاف اصولگرایان با محوریت جامعتین و استفاده کامل از ظرفیت آیت‌الله مصباح و سایر علما را راه عملی ائتلاف اصولگرایان می‌دانیم.

بنابراین خبر آیت‌الله یزدی نیز ضمن تشویق اصولگرایان برای تحقق وحدت، با توجه به شرایط کشور، نیروهای انقلابی و تشکل‌های اصولگرایی را به همکاری هرچه بیشتر توصیه کرده است.

با توجه به هدفمند شدن سازوکار وحدت و تحقق ائتلاف در بدنه اصولگرایان و حرکت در ذیل پرچم فقهای این جریان، باید منتظر تحولات جدید و منسجمی در جریان اصولگرا بود؛ تحولاتی که تا مهرماه خروجی آن مشخص می‌شود.

نام
ایمیل
نظر
کدخبر: 6153          تاریخ درج خبر: 1394/06/05 ساعت 22:52     تعداد بازدید: 290