• عن الرضا(ع):مَن جَلسَ مَجلِسا یُحیِی فیِه امرُنا لَم یَمت قَلبَه یَوم تَموتُ فِیه القُلوب "طرائف الحکم ج1 ح 15 "
 • یا مُوسی بنِ عمران! عُفِّ یُعَفُّ اَهلُکَ ای موسی بن عمران!باعفت باش تا اهل تو نیز باعفت باشند"طرائف الحکم ج1 ح 171"
 • امام رضا(ع):هرکه بنشینددرمجلسی که درآن مجلس ذکراحادیث مامی شود،نمی میرددل او روزیکه دلهامرده است"طرائف الحکم ج1 ح15
 • البُخلُ عارٌ والجُبنُ مَنقَصَه بخل ننگ است و ترس کمبود امام علی (ع) حکمت سوم نهج البلاغه
 • نعم القرینُ الرضا رضامندی همنشین خوبی است امام علی (ع) حکمت چهارم نهج البلاغه
 • صدر العاقل صندوق سره : سینه شخص عاقل صندوق سر ( راز ) اوست. امام علی (ع) حکمت پنجم نهج البلاغه
 • امام علی(ع): با دیگر مردمان با انصاف رفتار کن و با مومنان به ایثار (منتخب میزان الحکمه ح 6ص 7)
 • امام علی(ع): مَن اکثَرَ مِن ذِکرِالآخره قَلَّت معصِیتُه: هرکس زیاد به یاد آخرت باشد، گناه او کم شود{منتخب میزان الحکمه ح39}
 • الامام حسن(ع) : لا ادبَ لِمَن لا عَقلَ لَه{آن را که خرد نیست، ادب نیست } منخب میزان الحکمه ح 131 ص17
 • امام رضا(ع): به کودک دستور بده که با دست خودش صدقه بدهد گرچه به اندازه تکه نانی و یا یک مشت از چیزی باشد{منخب میزان الحکمه ح150}
 • پیامبراکرم(ص): فرزندان خود را در7سالگی نماز بیاموزید و چون10ساله شدند،انها را بر ترک نماز تنبیه کنید و بسترهایشان را از هم جداکنید{منتخب میزان الحکمه ح151}
 • پیامبر اکرم(ص):ترسناکترین چیزی که میترسم به آن مبتلا شوید،شرک اصغر است؛گفتند:شرم اصغر چیست؟فرمود: ریا{منتخب میزان الحکمه ح 344}
 • رسول الله(ص): مَن اَحَبَّ آَن یَنظُرَ الی اَحَبِّ اهلِ الارضِ الی اهل السماءِ فلیَنظُر الی الحسین{منتخب میزان الحکمه ح 495}
 • امام سجّاد عليه‏ السلام : أنتِ بِحَمدِ اللّه‏ِ عالِمَةٌ غَيرُ مُعَلَّمَةٍ، فَهِمَةٌ غَيرُ مُفهَّمَةٍ؛ [اى زينب!] تو، بحمداللّه‏، عالمى هستى كه نزد كسى تعليم نديدى و دانايى هستى كه نزد كسى نياموختى. بحار الأنوار ؛ ج 45 ، ص 164
 • امام حسين عليه ‏السلام : يا أُختاه لاتَنسيني في نافِلَةِ اللَّيلِ؛ اى خواهرم ! مرا در نماز شب فراموش نكن. وفيات الأئمه ، ص 441
 • امام علی علیه السلام : لا تَرَى الجاهِلَ إلاّ مُفرِطا أو مُفَرِّطا؛ نادان را نمى ‏بينى، مگر در حال زياده‌روى يا كم گذاردن. نهج البلاغه، حكمت 70
 • امام علی علیه السلام : مَن كَثُرَ فِكرُهُ فِي المَعاصِي دَعَتهُ إلَيها؛ آن‏كه در گناهان، بسيار انديشه كند، [اين كار،] او را به گناه مى‏ كشانَد. غرر الحكم، ح8561
 • امام صادق علیه السلام : اَحْسِنْ مُجاوَرَةَ مَنْ جاوَرْتَ تَكُنْ مُسْلِما؛ با همسايه‌ات خوشرفتارى كن تا مسلمان راستين باشى. بحارالأنوار: ج74، ص158
 • امام علی علیه السلام : مَن يَكتَسِبْ مالاً مِن غَيرِ حِلِّهِ يَصرِفْهُ في غَيرِ حَقِّهِ؛ كسى كه مالى را از راه ناروايش به دست آورد، آن را به ناروا خرج كند. غرر الحكم ،ح8883
 • امام سجّاد عليه‏ السلام : [اى زينب!] تو، بحمداللّه‏، عالمى هستى كه نزد كسى تعليم نديدى و دانايى هستى كه نزد كسى نياموختى. بحار الأنوار ؛ ج 45 ، ص 164
آیت الله دژکام: عدم تحرک برخی مدیران باعث ناراحتی مردم شده است
امام جمعه شیراز با اشاره به بیانیه گام دوم درخصوص عدالت گفت:رهبر انقلاب نسبت به وضعیت عدالت در جامعه، گله مند هستند و دلشان می خواهد که عدالت بهتر از آنچه هست در کشور پیاده شود.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل نهاد نماینده ولی فقیه در استان فارس، آیت‌الله لطف‌الله دژکام، نماینده ولی فقیه در استان فارس امروز، ۱۰ اسفندماه در خطبه‌های نماز جمعه شیراز، با تصریح اینکه همه متوجه ضعف‌های ملموسی در مدیریت بخش‌های مختلف هستند، زیاد گفتن پیرامون این ضعف‌ها را کارساز ندانست و لزوم رفع این نقاط ضعف را مورد تاکید قرار داد.

آیت‌الله دژکام با تأکید بر اینکه نباید تمام مشکلات را به جنبه خارجی آن وابسته دانست، رفع مشکلات معیشتی مردم در ایام شب عید را ضرورت برشمرد و گفت: عدم وجود تحرک لازم در برخی مدیران مرتبط، باعث ناراحتی مردم است.
امام جمعه شیراز با بیان اینکه مدیری که حرکتی انجام نمی‌دهد در واقع خودش را تحریم کرده است، گفت: مدیر توانمند باید توان خود را در زمانی که جامعه با مسئله‌ای مواجه شده و گیر افتاده است، نشان دهد.

وی با بیان اینکه حل مشکلات را نباید تنها در پیوستن به اف‌ای‌تی‌اف و دیگر موضوعات مطرح دنبال کرد، گفت: ما باید درون خود را تغییر دهیم، مشکل در بعضی کسانی است که نگاهشان به بیرون است و مثل گداها به مستکبران نگاه می‌کنند اما خودشان حرکتی نمی‌کنند.
آیت‌الله دژکام همچنین نسبت به تعطیلی برخی مراکز توحیدی و لزوم همراهی مدیران برای ممانعت از این امر تاکید کرد و گفت: ما با وجود بیان گلایه‌ها، اما حتی از همان کسانی که از آنان گلایه‌ داریم هم حمایت می‌کنیم، زیرا وحدت در جامعه نباید لطمه بخورد، دشمن منتظر است که ما چند تکه شویم و به هر تکه حمله کند.
نماینده رهبر معظم انقلاب در فارس همچنین با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، تأکید کرد که در قیاس وضعیت کنونی کشور در بخش‌های مختلف عدالت اجتماعی، اقتصادی و توسعه متوازن، شاهد پیشرفت‌ها و دستاوردهای چشمگیری هستیم اما هنوز با آرمان‌های مدنظر مقام عظمای ولایت فاصله زیادی وجود دارد.

وی با تأکید بر اینکه علی‌رغم وجود تمام مشکلات و کاستی‌ها، سیاه‌نمایی وضعیت فعلی کشور نباید انجام شود، افزود: برخی ناخواسته همان حرف دشمن را تکرار می‌کنند و بعضی هم با انگیزه سیاسی به بیان این موضوع می‌پردازند.
امام جمعه شیراز گفت: هر جریان سیاسی، هم انسان‌هایی که برای موقعیت کار می‌کنند هم کسانی که برای خدا کار انجام می‌دهند را درون خود دارد؛ همه باید متوجه باشیم که بی‌انصافی نسبت به طرف مقابل، گناه بزرگی محسوب می‌شود؛ حفظ نظام واجب است و همه باید متوجه این موضوع باشند.
آیت‌الله دژکام با تصریح اینکه رویکرد انقلاب از ابتدا و طی چهاردهه گذشته، تامین عدالت بوده است، گفت: اگر در قضیه توزیع عادلانه ثروت توجه کنید، امروز وضعیت ما نسبت به دوران پیش از انقلاب بسیار تفاوت کرده و به سمت عدالت رفته‌ایم، گرچه همه می‌دانیم که خیلی کارهای عقب مانده وجود دارد.

نماینده رهبر معظم انقلاب در فارس بخشی از مشکلات را به نبود نظریه عدالت اجتماعی منتسب دانست و بر لزوم متوجه شدن کسانی که در این زمینه فعالیت دارند تاکید کرد.
وی همچنین با تصریح اینکه در زمینه توسعه متوازن نیز اقدامات زیادی انام شده است، به توسعه زیرساخت‌ها در دورترین نقاط روستایی اشاره کرد و گفت: وضع قبل از انقلاب را خیلی‌ها به خاطر داریم، بسیاری از شهرهای مهم استان فارس به مرکز این استان راه مناسب نداشتند.
آیت‌الله دژکام در عین‌حال از مجموعه مدیران، برنامه‌ریزان، معاونت برنامه‌ریزی استانداری و … خواست که در بحث آمایش سرزمین، آمایش آموزش عالی و پزشکی و دیگر ابعاد، نگاهشان به ایجاد عدالت در جامعه قوی باشد و تاکید کرد که ائمه جمعه نیز با همکاری شورای هماهنگی ائمه جمعه، اقداماتی را در دستور کار دارند.

وی در ادامه به موضوع فساد مدنظر مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب پرداخت و با تأکید بر اینکه گوشه‌ای از تامین عدالت، مبارزه با فساد است، گفت: بر اساس آمارهای مطرح شده در گزارش‌های محرمانه، تنها ۲ تا ۳ درصد نیروهای مجموعه‌ اداری و کارمندان، دچار فساد هستند.
امام جمعه شیراز در عین‌حال بر تاثیرات روحی و روانی وقوع فساد اداری و مشکلات آن در جامعه اشاره و تاکید کرد که نمود و تاثیر خطای همین ۲ تا ۳ درصد کارمند و نیروی اداری فاسد، در جامعه زیاد است.
آیت‌الله دژکام با اشاره به آیه ۲۵ سوره‌ مبارک حدید، تاکید خداوند بر نقش مردم در تحقق عدالت را متذکر شد و گفت: این آیه می‌فرماید که مردم باید به دنبال عدالت بروند، این همه اقشار را شامل می‌شود؛ نمی‌توان گفت یک گروه انجام دهند و دیگران خیر.

وی با تصریح اینکه برای تامین عدالت در تمام بخش‌ها عوامل مختلفی تاثیرگذار است، لزوم همراهی همه اقشار را مورد تاکید قرار داد و گفت: هر کس به اندازه توان و جایگاهی که دارد باید در موضوع ورود داشته باشد.
نماینده رهبر معظم انقلاب در فارس، یکی از مسائل مهم در تامین قسط را خودسازی فردی بیان کرد و گفت: تا فرد عادل نباشد نباید انتظار رفتاری عادلانه را از او داشت.

آیت‌الله دژکام ادامه داد: این مسئله می‌طلبد که در نظام تربیتی موضوع را با دقت دنبال کنیم؛ البته عموما زحمت می‌کشند اما بحث این است که اقدامات ما به سمت تربیت آدم عادل هست، آیا کسی که ۱۲ سال درس خوانده، در زمان ورود به محیط کار، عادلانه رفتار می‌کند.

امام جمعه شیراز با تاکید براینکه نظام تربیتی باید انسان‌ها را متناسب با نیاز جامعه تربیت کند، گفت: در این مسیر آموزش و پرورش و بسیج باید نقشی جدی ایفا کنند. باید مدیران این بخش‌ها از مجموعه‌های زیر دست بخواهند؛ خودسازی و عادل پروری کار مراکز تربیتی و آموزشی است.
آیت‌الله دژکام همچنین به نقش امر به معروف و نهی از منکر پرداخت و گفت: بر اساس آمارها ۹۷ تا ۹۸ درصد نیروی موجود ساختار اداری خوب است، ‌اما خوب بی تفاوت اجازه می‌دهد همان ۲ تا ۳ درصد هر کاری می‌خواهد انجام دهد.
وی یادآور شد: هیچ کس برای جلوگیری از فساد از کارشناسان داخل ادارات قوی‌تر نیست، چون این افراد کوچکترین خطا را متوجه می‌شوند؛ در این میان امر به معروف و نهی از منکر باید میدان‌داری کند.

نماینده رهبر معظم انقلاب در فارس با یادآوری اینکه بخش‌های ستاد و اجرایی امر به معروف و نهی از منکر استان فارس در این موضوع اقداماتی را در حال اجرا دارد، گفت: همه در قبال مبارزه با فساد وظیفه قانونی و شرعی دارند و البته باید از سوی دستگاه‌های ذیربط نیز حمایت و پشتیبانی شوند.
آیت‌الله دژکام با بیان اینکه اگر عدالت می‌خواهیم باید همه مردم به موضوع ورود کنند، چهار بخش خودسازی، امر به معروف و نهی از منکر، دقت در انتخاب و مسئولیت قوای سه گانه را در ایجاد و استمرار عدالت تاثیرگذار دانست.
وی در ادامه با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در جمع مداحان پیرامون سبک زندگی و مسئله خانواده، این موضوع را از مسائل اساسی دانست و گفت: همان گونه که معظم له فرمودند در دنیا ۲ جبهه وجود دارد یکی اسلام و انقلاب اسلامی با فرهنگ خودش و تمدنی که با تمسک به قرآن و اهل بیت(ع) ایجاد خواهد کرد و یک طرف جبهه استکبار.
امام جمعه شیراز گفت: جبهه استکبار به دنبال از هم پاشیدن بنیان خانواده تلاش می‌کند؛ آنان در طول دوره قدرت استکباری خود تلاش کردند که به جای شکل‌گیری خانواده برمحور حیا، عفت، محبت، وجدان و غیرت و اخلاقیات ارزشمند، بنیان بر پایه بی‌عفتی، بی‌حجابی، بی‌حیایی، ازدواج سفید، ازدواج چند در چند و .. شکل بگیرد.
وی با تصریح اینکه این موضوع تنها راهی است که امکان دارد جوانان انقلابی از مسیر اصلی انقلاب منحرف شوند، گفت: اگر جوانی مبتلا شد دیگر نمی‌تواند ادامه بدهد؛ بنابراین در این مسیر باید تلاش‌های خیلی گسترده انجام دهیم.

آیت‌الله دژکام، یکی از راه‌های مقابله با تلاش دشمن در فروپاشی بنیان خانواده و ترویج بی‌بند و باری را فراهم کردن زمینه ازدواج آسان جوانان دانست و خواستار توجه تمام افراد جامعه به این موضوع شد و فرهنگ‌سازی را مهم‌ترین وجه ترویج ازدواج آسان برشمرد.
نماینده رهبر معظم انقلاب در فارس تاکید کرد: همه برای اینکه جوانان در سنین پائین‌تر ازدواج کنند باید همکاری داشته باشند، باید بدانیم که بالا رفتن سن ازدواج جوانان مخاطرات بی‌شماری را برای جامعه در پی دارد

نام
ایمیل
نظر
کدخبر: 18673          تاریخ درج خبر: 1397/12/11 ساعت 10:07     تعداد بازدید: 9