• عن الرضا(ع):مَن جَلسَ مَجلِسا یُحیِی فیِه امرُنا لَم یَمت قَلبَه یَوم تَموتُ فِیه القُلوب "طرائف الحکم ج1 ح 15 "
 • یا مُوسی بنِ عمران! عُفِّ یُعَفُّ اَهلُکَ ای موسی بن عمران!باعفت باش تا اهل تو نیز باعفت باشند"طرائف الحکم ج1 ح 171"
 • امام رضا(ع):هرکه بنشینددرمجلسی که درآن مجلس ذکراحادیث مامی شود،نمی میرددل او روزیکه دلهامرده است"طرائف الحکم ج1 ح15
 • البُخلُ عارٌ والجُبنُ مَنقَصَه بخل ننگ است و ترس کمبود امام علی (ع) حکمت سوم نهج البلاغه
 • نعم القرینُ الرضا رضامندی همنشین خوبی است امام علی (ع) حکمت چهارم نهج البلاغه
 • صدر العاقل صندوق سره : سینه شخص عاقل صندوق سر ( راز ) اوست. امام علی (ع) حکمت پنجم نهج البلاغه
 • امام علی(ع): با دیگر مردمان با انصاف رفتار کن و با مومنان به ایثار (منتخب میزان الحکمه ح 6ص 7)
 • امام علی(ع): مَن اکثَرَ مِن ذِکرِالآخره قَلَّت معصِیتُه: هرکس زیاد به یاد آخرت باشد، گناه او کم شود{منتخب میزان الحکمه ح39}
 • الامام حسن(ع) : لا ادبَ لِمَن لا عَقلَ لَه{آن را که خرد نیست، ادب نیست } منخب میزان الحکمه ح 131 ص17
 • امام رضا(ع): به کودک دستور بده که با دست خودش صدقه بدهد گرچه به اندازه تکه نانی و یا یک مشت از چیزی باشد{منخب میزان الحکمه ح150}
 • پیامبراکرم(ص): فرزندان خود را در7سالگی نماز بیاموزید و چون10ساله شدند،انها را بر ترک نماز تنبیه کنید و بسترهایشان را از هم جداکنید{منتخب میزان الحکمه ح151}
 • پیامبر اکرم(ص):ترسناکترین چیزی که میترسم به آن مبتلا شوید،شرک اصغر است؛گفتند:شرم اصغر چیست؟فرمود: ریا{منتخب میزان الحکمه ح 344}
 • رسول الله(ص): مَن اَحَبَّ آَن یَنظُرَ الی اَحَبِّ اهلِ الارضِ الی اهل السماءِ فلیَنظُر الی الحسین{منتخب میزان الحکمه ح 495}
 • امام سجّاد عليه‏ السلام : أنتِ بِحَمدِ اللّه‏ِ عالِمَةٌ غَيرُ مُعَلَّمَةٍ، فَهِمَةٌ غَيرُ مُفهَّمَةٍ؛ [اى زينب!] تو، بحمداللّه‏، عالمى هستى كه نزد كسى تعليم نديدى و دانايى هستى كه نزد كسى نياموختى. بحار الأنوار ؛ ج 45 ، ص 164
 • امام حسين عليه ‏السلام : يا أُختاه لاتَنسيني في نافِلَةِ اللَّيلِ؛ اى خواهرم ! مرا در نماز شب فراموش نكن. وفيات الأئمه ، ص 441
 • امام علی علیه السلام : لا تَرَى الجاهِلَ إلاّ مُفرِطا أو مُفَرِّطا؛ نادان را نمى ‏بينى، مگر در حال زياده‌روى يا كم گذاردن. نهج البلاغه، حكمت 70
 • امام علی علیه السلام : مَن كَثُرَ فِكرُهُ فِي المَعاصِي دَعَتهُ إلَيها؛ آن‏كه در گناهان، بسيار انديشه كند، [اين كار،] او را به گناه مى‏ كشانَد. غرر الحكم، ح8561
 • امام صادق علیه السلام : اَحْسِنْ مُجاوَرَةَ مَنْ جاوَرْتَ تَكُنْ مُسْلِما؛ با همسايه‌ات خوشرفتارى كن تا مسلمان راستين باشى. بحارالأنوار: ج74، ص158
 • امام علی علیه السلام : مَن يَكتَسِبْ مالاً مِن غَيرِ حِلِّهِ يَصرِفْهُ في غَيرِ حَقِّهِ؛ كسى كه مالى را از راه ناروايش به دست آورد، آن را به ناروا خرج كند. غرر الحكم ،ح8883
 • امام سجّاد عليه‏ السلام : [اى زينب!] تو، بحمداللّه‏، عالمى هستى كه نزد كسى تعليم نديدى و دانايى هستى كه نزد كسى نياموختى. بحار الأنوار ؛ ج 45 ، ص 164
ویژگی های بارز شخصیتی مشاور امين و يار ديرين پیر جماران
مرحوم حاج سيد احمد آقا در عين اين‌كه فرزندى مهربان براى پدر بزرگوار خود بود، برخوردار از خصوصيات اخلاقى، دينى و اجتماعى ارزشمند و والايى بود كه او را به فرموده مقام معظم رهبرى تبديل به «مشاورى امين و يار ديرين و سربازى فداكار و مديرى گوش به فرمان و كارگزارى لايق و كارآمد» براي امام نموده بود.

حجت الاسلام حکمت حکیمی فر در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری «حوزه» در استان کردستان، اظهار داشت: ۲۵ اسفند و اولين روز سال جديد، مصادف است با دو اتفاق ناگوار كه يكى رحلت مرحوم حاج احمدآقا خمينى فرزند برومند و يار هميشگى امام راحل است كه در شكل‌گيرى و پيروزى انقلاب اسلامى تا پايان دوران حيات پربركت امام عزيزمان همواره در ركاب امام(ره) و انقلاب اسلامى بود و نهايتاً دست تقدير، گلى از گلستان انقلاب اسلامى را در ۲۵ اسفند ۱۳۷۳ برچيد.

مدیر مدرسه علمیه امام صادق (ع) شهرستان بیجار گفت: همچنين اولين روز سال جديد نيز مصادف است با رحلت خانم خديجه ثقفى همسر بزرگوار امام راحل كه عمرى را در كنار امام و همراه با نهضت اسلامى، رنج دوران مبارزه و تبعيد را هم‌دوش با امام عزيز كشيدند و سرانجام در اول فروردين ۱۳۸۸ به امام راحل و فرزندان عزيز خود پيوستند. به همين جهت ياد و خاطره اين دو يار صديق امام عزيز را كه پايان سال و شروع سال جديد يادآور تلخ درگذشت آنهاست، گرامى مى‌داريم.

این استاد حوزوی افزود: يادگار امام حاج سيد احمد آقا، تأثير بسيار زيادى در موفقيت حضرت امام داشت، چرا كه تربيت‌يافته مكتب امام و داراى فضايل و خصوصيات اخلاقى و خانوادگى والايى بودند.

وی تصریح کرد: اين سجاياى اخلاقى و تربيت در دامان مادرى مهربان و دلسوز و برخوردار از كمالات اخلاقى و دينى، ايشان را به يار و همراهى مهربان و مشاورى دلسوز و صديق براى اسلام و انقلاب تبديل نموده بود.

حجت الاسلام حکیمی فر عنوان کرد: مرحوم سيد احمد آقا در عين اين‌كه فرزندى مهربان براى پدر بزرگوار خود بود، برخوردار از خصوصيات اخلاقى، دينى و اجتماعى ارزشمند و والايى بود كه او را به فرموده مقام معظم رهبرى تبديل به «مشاورى امين و يار ديرين و سربازى فداكار و مديرى گوش به فرمان و كارگزارى لايق و كارآمد» براي امام نموده بود.

این کارشناس حوزوی ادامه داد: مرحوم سيد احمد آقا از چنان شخصيت والايى برخوردار بودند كه به خود اجازه نمى‌دادند كه در تصميم‌گيري هاى امام براى نظام و مسائل مهم مداخله داشته باشد و كارى انجام دهد كه خلاف تصميم امام بوده باشد.

مدیر مدرسه علمیه امام صادق (ع) شهرستان بیجار گفت: بى‌شك يكى از رمز و رازهاى موفقيت هر انسانى در دستيابى به اهداف بلند و مهم زندگى، همراهى افرادى با خصوصيات شخصيتى و اخلاقى والا و هميارى نزديكان و خويشان و از همه مهم‌تر اعضاى خانواده و به‌ويژه همسر است. حضرت امام خمينى(ره) از اين نعمت والا و ارزشمند برخوردار بودند و به حقيقت همراهى و هميارى اعضاى خانواده و شكيبايى و صبر آنان، تأثير بسيار زيادى در موفقيت ايشان در تمامى مراحل زندگى از زمان تحصيل در حوزه علميه و طى مدارج علمى بالاى حوزوى و نيز در تمامى دوران مبارزه عليه رژيم طاغوت و حتى در دوران پس از پيروزى انقلاب اسلامى داشته است.

حجت الاسلام حکیمی فر تاکید کرد: مرحوم حجت‌الاسلام و المسلمين حاج سيد احمد آقا، از جمله اين شخصيتهاى تأثيرگذار در زندگى حضرت امام خمينى(ره) بود كه در تمام مراحل تحصيل و مبارزه امام را همراهى كرد.

وی گفت: خصوصيات اخلاقى و اجتماعى ايشان باعث شد كه در شرايط و دوران سخت قبل و بعد از انقلاب همراه امام باشد و حتى بسيارى از مشكلات و گرفتاريها به دست ايشان حل شود و در بسيارى از كارها و برنامه‌هاى دشوار، ضمن خدمت‌رسانى به ايشان، فردى رازدار و مشاورى امين براى امام باشد. علاوه بر اين‌ در تمام اين دوران سخت، وظيفه مراقبت از وضعيت جسمى و سلامتى امام بزرگوار به‌دليل وجود بيمارى و عارضه قلبى را به‌عهده داشت و حقيقتاً فرزندى دلسوز و مهربان براى ايشان بود.

مدیر مدرسه علمیه امام صادق (ع) شهرستان بیجار گفت: نكته مهم ديگر در زندگى حاج احمد آقا، ولايتمدارى و ايستادگى در راه حفظ ارزشهاى انقلاب اسلامى و حمايت از رهبرى معظم انقلاب بعد رحلت امام بزرگوار بود؛ درسى كه حاصل تربيت مكتب انقلابى و فكرى امام بود.

وی افزود: ايشان با شناخت والاى انقلابى و ارزشى و بصيرت بالايى كه داشت، در زمان حساس بعد از ارتحال امام، مقام معظم رهبرى را مورد حمايت جدى خود قرار داد و دشمنان كه منتظر واكن شهاى مختلف توطئه‌آميز بودند را نااميد كرد. ويژگى شخصيتى و سياسى مهمى كه لازم است بسيارى از فرزندان مسؤولين نظام اسلامى آن‌را بياموزد و درس بگيرد.

حجت الاسلام حکیمی فر تاکید کرد: در مورد حاج سید احمد آقا جفاهاى زيادى نيز با شايعه‌پراكنى مبنى بر دخالت در امور سياسى و تصميم‌گيرهاى حضرت امام و با هدف تخريب شخصيت ايشان صورت گرفت كه سزاوار شخصيت ايشان و حضرت امام نبود؛ چرا كه همگان مى‌دانند كه حضرت امام از چه شخصيت والا و ارزشمندى برخوردار بودند و در تصميم‌گيريهاى مهم با سران نظام و شخصيتهاى كشورى و لشكرى مشورت مى‌كردند و يا تصميمات خود را به آنان ابلاغ مى‌كردند.

این استاد حوزوی ادامه داد: مرحوم سيد احمد آقا از چنان شخصيت والايى برخوردار بود كه به خود اجازه نمى‌داد كه در تصميم‌گيريهاى امام براى نظام و مسائل مهم مداخله داشته باشد و كارى انجام دهد كه خلاف تصميم امام و يا نظام بوده باشد. اين شايعه‌پراكنى‌ها از سوى برخى، هدفى جز لطمه زدن به بيت امام و نظام اسلامى نداشت.

مدیر مدرسه علمیه امام صادق (ع) شهرستان بیجار گفت: اما نكته مهم، تربيت يافتن اين شخصيت والا و فرزندان ديگر امام(ره) در دامن مادرى مهربان و دلسوز و تربيت‌يافته مكتب تشيع و «دودمانى علمى» (پيام تسليت رهبر معظم انقلاب در پى رحلت همسر گرامى حضرت امام خمينى(ره)، ۱/۱/ ۱۳۸۸) حاجيه خانم ثقفى است.

وی اظهار داشت: بدون‌شك اگر كانون خانواده امام(ره) حول محور حضور همسر و مادرى داراى سجاياى ارزشمند اخلاقى و دينى شكل نمى‌گرفت، نه تنها شايد حضرت امام خود در بسيارى از شرايط سخت زندگى از همراهى خانواده محروم مى‌ماند و دچار مشكلات عديده مى‌شدند، بلكه فرزندان ايشان نيز از اين مسأله دور مي‌ماندند.

حجت الاسلام حکیمی فر عنوان کرد: تربيت اين فرزند برومند و نيز موفقيت حضرت امام در مسائل سختى چون سالهاى تبعيد در خارج از كشور و نيز دوران‌هاى مختلف مبارزه، بدون‌شك حاكى از وجود همسرى قابل اعتماد و امين و انقلابى و مادرى مهربان و دلسوز در خانواده ايشان است كه نقش مهم و تأثيرگذارى بر عهده داشته و ايفا نموده‌اند و با تحمل سختى‌ها و دشورايها، با صبر و شكيبايى زياد، يار و همراهى دلسوز و مهربان براى مرحوم امام و مادرى فداكار و عالى‌قدر براى فرزندان ايشان بودند.

وی تصریح کرد: حضور اين شخصيت بزرگ در زندگى امام خمينى(ره) براى جوانهاى انقلابى و ديندار جامعه امروز درس عبرت‌آموز و ارزشمندى است كه براى رسيدن به اهداف خود و خدمت‌رسانى به جامعه اسلامى، حداكثر دقت را داشته باشند و به انتخاب‌هاى خود توجه كنند و فردى را براى زندگى مشترك و تشكيل خانواده خود انتخاب كنند كه در راه رسيدن به اهداف و برنامه‌هاى زندگى معنوى و اجتماعى، يار و ياورى همراه و هم‌رأى باشد و با برخوردارى از سجاياى اخلاقى بتواند در زمينه‌هاى مختلف، مشاورى امين و مهربان باشد.

نام
ایمیل
نظر
کدخبر: 12558          تاریخ درج خبر: 1396/12/25 ساعت 18:00     تعداد بازدید: 160