برگزاری نخستین گردهمایی جامعه روحانیت استان فارس با حضور علماء و روحانیون استان

اولین نشست جامعه روحانیت فارس با حضورت حضرت آیت الله حاج سید علی اصغر دستغیب رییس جامعه روحانیت فارس، حضرت آیت الله دژکام نماینده ولی فقیه در استان فارس، حجت الاسلام و المسلمین پورمحمدی دبیرکل جامعه روحانیت مبارز و جمعی از علماء و روحانیت فارس در سالن شهید آیت الله دستغیب حرم مطهر حضرت شاهچراغ علیه السلام برگزار گردید
آیت الله حاج سید علی اصغر دستغیب در این جلسه ضمن تسلیت سالروز شهادت امام محمد باقر علیه السلام اظهار داشت:
این مجموعه، اختصاص به روحانیت بزرگوار شیعه دارد، اگر بخواهیم مقایسه‌ای از خودمان با آن بزرگواران داشته باشیم، شاید لازم باشد که تجدیدنظر و تأمل بیشتری در احوالات خودمان داشته باشیم.

وی افزود: اگر پیرامون الفت، همدلی و وحدت سخن می گوییم باید ببینیم که آیا خودمان الگوی این موضوع هستیم و در چه درجه‌ای از همدلی قرار داریم تا دیگران به عنوان الگو از ما استفاده کنند، اگر خدای ناکرده در سیره و روش ما نشانی از تفرقه و جدایی باشد، مردم نیز متحد و همدل نخواهند شد.

عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: امام خمینی(ره) در نخستین جلسه خبرگان رهبری فرمودند که اگر روحانیون باهم باشند همه مردم با هم خواهند بود، اما اگر متفرق شوند همه اقشار مردم از هم جدا می‌شوند.

وی در ادامه اضافه کرد: تفرقه در قشرهایی دیگر تاثیری در جامعه نخواهد گذاشت، اما اگر بین روحانیت تفرقه ایجاد شود تأثیر مستقیم بر همه اقشار جامعه خواهد گذاشت.

آیت الله دستغیب ادامه داد: این جلسه مبارک در راستای این هدف مقدس برگزار شده است، روحانیون پشتوانه مردم هستند و اگر با هم متحد شوند تاثیرات بسیاری در جامعه خواهند داشت، به طوری که همه مردم با هم متحد خواهند شد.

وی با اشاره به اینکه تشکیلات جامعه روحانیت صرفاً جنبه سیاسی ندارد، خاطرنشان کرد: سیاست بخشی از دین ماست و تشکیلات روحانیت علاوه بر جنبه سیاسی، جنبه دینی، اسلامی و ابلاغ رسالت الله هم دارد.
امام جمعه شیراز نیز در این جلسه با تأکید بر تقویت شبکه مساجد افزودند:
فقهای بزرگ ما از جمله حضرت امام(ره) در تحریر الوسیله فرمودند که اگر در جایی امر و نهی یک یا چند نفر تأثیر نمی‌گذارد و احتمال می‌دهند اگر تشکیلاتی ایجاد شود، تأثیر گذار خواهد بود، نظر امام این است که باید باید تشکیل شود؛ جلسات روحانیت نیز مصداق همین موضوع است.

نماینده ولی فقیه در استان فارس در ادامه اضافه کرد: شبکه مساجد که ارتباط روحانیت و مؤمنین است باید تقویت شود؛ امیدواریم این جلسه شروعی برای این حرکت نیز باشد.
در ادامه این جلسه حجت الاسلام و المسلمین پور محمدی نیز با اشاره به اینکه مهم‌ترین منطقه تاریخ بشر منطقه غرب آسیا، دریای مدیترانه و خاورمیانه است، بیان داشت: جمهوری اسلامی نقشه‌های منطقه را به‌هم‌ریخته و حرف نخست را می‌زند، این که مشاهده می‌کنیم ترامپ افسارگسیخته به همه می‌تازد به این دلیل است که می‌بیند بازی به‌هم‌خورده و حرف نخست در منطقه را جمهوری اسلامی می‌زند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین پورمحمدی خاطرنشان کرد: تمام دنیا می‌داند علی‌رغم سخت‌ترین تحریم هایی که علیه ایران وجود دارد، اما انسجام ملی و امید به آینده در ایران از چند سال گذشته بیشتر شده است، این کار در اوج دغدغه‌های بسیاری که مردم‌دارند، اتفاق افتاده است.

دبیر عالی جامعه روحانیت مبارز با ذکر این نکته که قدرت نرم به برکت روحانیت ایجادشده است، عنوان کرد: هر نوع فکر دیگر غیر از تفکر دینی از بین خواهد رفت و آنچه می‌تواند قدرت نرم و امیدبخش باشد، ایمان ناب است.

وی در پایان تصریح کرد: اگر بخواهیم جایگاه مرجعیت تأثیرگذار برای مردم را داشته باشیم باید بر روی رسالت اصلی و مسجد کار کنیم، بنابراین باید برای ساماندهی این رویکرد تلاش کرد.

حجت الاسلام والمسلمین طاهری دبیر جامعه روحانیت شیراز نیز در این جلسه ضمن تسلیت سالروز شهادت امام باقر(ع)، به روز خبرنگار اشاره کرد و اظهار داشت: خبرنگاران چشمان بیدار جامعه اسلامی هستند.

تولیت آستان مقدس سیدعلاءالدین حسین علیه السلام در ادامه به وظایف روحانیت اشاره کرد و افزود: فلسفه وجودی روحانیت، گسترش فرهنگ دینی در جامعه است، ازاین‌رو باید این زمینه در کشور فراهم شود تا بتوانیم فرهنگ دینی را در جامعه گسترش دهیم.

دبیر جامعه روحانیت شیراز تصریح کرد: استان فارس در تشکیل جامعه روحانیت جزو استان‌های پیشتاز بوده و سابقه جامعه روحانیت شیراز به قبل از انقلاب برمی‌گردد.

وی در ادامه عنوان کرد: تشکیل این جلسه با اعضای جامعه روحانیت مبارز برای رسیدگی به امور جامعه است؛ روحانیت مظلوم‌ترین قشر جامعه است و باید برای رسیدگی به مشکلات طلاب چاره‌ای اندیشید.
معاون تشکیلات جامعه روحانیت مبارز تهران که دیگر سخنران این جلسه بود ، با اشاره به اینکه دو نکته مهم منبر و دین به رهبری روحانیت بود که حکومت شاهنشاهی را از بین برد، عنوان کرد: رضاشاه در اوایل مأمور بود خود را متعهد به دین نشان دهد، ازاین‌رو خود را به روحانیت نزدیک می‌کرد، پس از تصویب، آغاز به ریشه زنی در دین کرد؛ آماری که از حکومت رضاخان وجود دارد ۲۸۴ حوزه علمیه با حدود ۶ هزار طلبه وجود داشت، پس از ۱۶ سال طلاب از ۶ هزار نفر به ۷۰۰ نفر رسیدند.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به این که در رویکرد جدید، راهبری سیاسی یکی از کارهای جامعه روحانیت است، گفت: روحانیت نمی‌تواند از مسائل سیاسی جدا شود، اما توجه به مسائل معیشتی و نظامات حوزوی ازجمله کارهای اصلی جامعه روحانیت است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین پور موسی بابیان اینکه بیشتر روحانیون زندگی بسیار سخت و دشواری دارند و در مشقت به سر می‌برند، بیان داشت: اگر تشکیلات گستره‌ای شکل بگیرد قطعاً برای حل مشکلات مؤثر خواهد بود، در این حرکت جدید رویکرد سیاسی در کنار رویکرد اجتماعی و فکری قرار خواهد داشت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *