تأکید اعضاء جامعه روحانیت شیراز بر لزوم رعایت احکام اسلامی و به خصوص حجاب در جامعه

جلسه هفتگی جامعه روحانیت شیراز با حضور آیت الله حاج سید علی اصغر دستغیب رئیس محترم جامعه و آیت الله دژکام نماینده محترم ولی فقیه در فارس و امام جمعه شیراز و سایر اعضاء با موضوع بررسی وضعیت حجاب و عفاف و همچنین اهمیت امر به معروف و نهی از منکر در سطح جامعه برگزار شد
در این جلسه اعضاء جامعه روحانیت شیراز ضمن محکوم کردن هنجار شکنی برخی افراد جامعه در ترویج بی حجابی، که مغرضانه و برای زیر پا گذاشتن احکام اسلامی مشغول به فعالیت هستند خواستار برخورد قاطع با این افراد شدند
اعضاء جامعه روحانیت شیراز همچنین با تأکید بر این نکته که حجاب از احکام اولیه دین ما بشمار می آید فرافکنی های بوجود آمده پیرامون مسئله حجاب را بی اساس دانستند و بر لزوم رعایت و عمل به احکام اسلامی تأکید کردند
در بخش دیگری از جلسه اعضاء جامعه روحانیت ضمن تقدیر و تشکر از آمرین به معروف ، بر اهمیت امر به معروف و نهی از منکر که از فروع دین مبین اسلام است تأکید کردند و از قوه قضاییه خواستند ضمن رعایت حقوق شهروندان ، قوانین مصوب مربوط به حمایت از آمرین به معروف را به افراد و مسئولین مربوطه تذکر و نسبت به اجراء کامل آن اقدام نمایند
در ادامه اعضاء جامعه روحانیت در واکنش به فرافکنی های بوجود آمده توسط برخی از رسانه های غربی پیرامون طرح توسعه حرم مطهر شاهچراغ ، این قبیل اقدامات را محکوم و این دست جوسازی ها را ادامه ی تلاش کفار و مستکبرین و اذناب آنها در داخل به منظور خاموش کردن نور اهل بیت علیهم السلام دانستند.

حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی:در برابر زیاده خواهی دشمن باید مقتدرانه برخورد کرد

ضرت آیت الله العظمی نوری همدانی مدظله العالی، این مرجع عالیقدر جهان تشیع عصر امروز در دیدار جمعی از مسؤولان کانون های فرهنگی هنری سازمان بسیج مستضعفین کشور با اشاره به اینکه دشمن از روحیه جهادی و شهادت طلبی ملت ایران هراس دارد، تصریح کردند: دشمنانی همچون ترامپ و صهیونیست ها را نمی توان با نرمی و زبان خوش به عقب راند، بلکه باید با آنها با زبان شمشیر سخن گفت؛ امروز باید دانست که تنها با تقویت فرهنگ جهاد، ایثار و شهادت می توان به جنگ با دشمن رفته و آن را به عقب نشینی وادار کرد.

مرجع عالیقدر جهان تشیع انقلاب شکوهمند اسلامی را یکی از نعمت های بزرگ الهی تلقی کردند و گفتند: ما باید از این نعمت بزرگ قدردانی کنیم، زیرا در غیر این صورت دچار کفران نعمت شده و به عذاب الهی گرفتار خواهیم شد.

ایشان یکی از برکات انقلاب اسلامی را رهایی مردم از چنگال استبداد شاهنشاهی دانستند و تأکید کردند: مردم ایران سالیان طولانی تحت ظلم و استبداد قرار داشتند، اما انقلاب اسلامی آنها را به ملتی مقتدر و عزتمند تبدیل کرد؛ در دوران پهلوی دچار هویت کشی فرهنگی، سیاسی و اجتماعی شده بودیم و در همه زمینه ها باید طبق نظر غربی ها عمل می کردیم؛ دشمن سالیان طولانی منابع اقتصادی کشورمان را چپاول می کرد و مردم را در حالت فقر و بردگی نگه می داشت.

حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی با اشاره به اینکه ملت ایران در دوران پیش از انقلاب ملت ایران ملتی وحشی و عقب مانده تلقی می شد، اظهار داشتند: امروز به برکت انقلاب اسلامی استکبار جهانی تسلط خود بر کشور را از دست داده و همه ملت های جهان چشم به انقلاب اسلامی دوخته و به آن امید بسته اند؛ امروز دشمن اذعان دارد که بدون خواست و اراده ملت ایران نمی تواند هیچ کاری انجام دهد.

مرجع عالیقدر جهان تشیع با اشاره به اینکه امام خمینی(ره) با نهضت خودشان به مردم ایران خودباوری و اعتماد به نفس هدیه دادند، گفتند: مردم در دوران پیش از انقلاب اسلامی دچار غرب زدگی و خودباختگی شده بودند، اما انقلاب اسلامی سبب شد هویت حقیقی خود را بیابند و خودباوری داشته باشند و بتوانند به خودکفایی برسند.

معظم له در ادامه یکی از برکات انقلاب اسلامی را احیای فرهنگ جهاد و شهادت معرفی کردند و ابراز داشتند: امروز همه انقلابی ها باید به صحیفه نور امام خمینی(ره) توجه کرده و همواره آن را مطالعه کنند؛ ایشان در این کتاب می فرمایند «خداوند هر پیامبری را ارسال کرد، در یک دستش کتاب هدایت و در دست دیگرش ابزار جهاد قرار داشت»، بنابراین ما نیز باید با الگوگیری از پیامبران نسبت به فرهنگ جهاد و شهادت اهتمام داشته باشیم.

مرجع عالیقدر جهان تشیع با اشاره به نشست معامله قرن صهیونیست ها در بحرین تأکید کردند: امروز صهیونیست های ظالم و اشغالگر می خواهند نیمی از سرزمین فلسطین را به صورت معامله ای تصرف کرده و نیمی دیگر را به فلسطینی ها بدهند؛ بدون شک تا زمانی که این غده سرطانی وجود داشته باشد، کشورهای منطقه در امان نخواهد بود؛ امام خمینی(ره) فرمودند رژیم صهیونیستی پایگاه استکبار است، بنابراین باید تلاش کنیم آن را نابود کنیم.

حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی همچنین در ابتدای این دیدار با اشاره به آیه ۷ سوره مبارکه ابراهیم و بیان اینکه در ۷۳ آیه از آیات قرآن کریم نسبت به اهمیت شکرگزاری تأکید صورت گرفته است، گفتند: یکی از وظایف انسان ها آن است که نعمت های خداوند را بازشناخته و درصدد شکرگزاری برآیند، زیرا شکر نعمت به زندگی انسان ها برکت می بخشد.

معظم له ادامه دادند: فعالان عرصه فرهنگ و هنر باید به منابع ادبی و هنری فاخر ایرانی همچون اشعار سعدی، حافظ و فردوسی توجه داشته باشند.

حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی با اشاره به جایگاه با عظمت افراد با تقوا در روز قیامت خاطرنشان کردند: هنگامی که افراد با تقوا به سوی بهشت روانه می شوند، فرشتگان و خزانه داران الهی به استقبال آنها آمده و آنها را مورد تمجید قرار می دهند.

منبع:
یگاه اطلاع رسانی دفتر حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی مدظله العالی

آیت‌الله جنتی: تحریم‌های آمریکا علیه مسئولان عالی نظام تبلیغاتی است/ تقدیر از رئیس دستگاه قضا

آیت الله احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، پیش از ظهر امروز، در نطق پیش از دستور خود در جلسه این شورا با تسلیت ایام شهادت رئیس مکتب تشیع، امام جعفر صادق (ع) و شهدای هفتم تیر گفت: در حادثه ۷ تیر ۱۳۶۰ جمعی از نخبه ترین شخصیت‌های نظام اسلامی که در رأس آنها دکتر شهید بهشتی قرار داشت، به شهادت رسیدند که اگر امروز بودند هر کدام خدمات بزرگی به نظام انجام می‌دادند.

وی در ادامه به هفته قوه قضائیه اشاره کرد و با تبریک این هفته به رئیس، مسئولان، قضات و کارکنان شریف قوه قضائیه، از اقدامات این قوه تشکر و قدردانی کرد.

آیت الله جنتی رسیدگی سریع و دقیق به پرونده های ورودی به دستگاه قضایی در سال های اخیر، «لغو همایش‌های غیرضروری در این قوه» و «برکناری و برخورد قاطع با اندک قضات متخلف» را از جمله اقدامات و تغییرات خوب دستگاه قضا برشمرد و ابراز امیدواری کرد که این گونه اقدامات که مایه امیدواری هر چه بیشتر مردم به دستگاه قضا است، کماکان با جدیت دنبال شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش به تحریم های اخیر آمریکا علیه مسئولان عالی کشورمان اشاره کرد و اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران ۴۰ سال است مقابل زورگویی‌های آمریکا ایستاده است و این مسیر را با جدیت ادامه می‌دهد به همین خاطر است که رئیس جمهور نادان آمریکا  هر روز تحریم جدیدی علیه ایران وضع می‌کند. البته این تحریم‌ها صرفاً جنبه تبلیغی دارد و اثری در عزم و اراده مردم و مسئولان در راه پیشرفت و عزت ایران ایجاد نخواهد کرد.

رئیس مجلس خبرگان رهبری متذکر شد: تعجب می‌کنم بعضی از کشورهای اروپایی در مقابل اقدامات جاهلانه «ترامپ» سکوت می‌کنند در حالی که باید مقابل او بایستند و سیاست مستقلی داشته باشند.

وی از مسئولان اجرایی کشور خواست، با تدبیر و هم‌افزایی با کشورهای مستقلی همچون روسیه، چین و هند برای مقابله با یکجانبه گرایی و زورگویی آمریکا در سطح بین المللی اقدام کنند.

دبیر شورای نگهبان در خاتمه به پروژه «معامله قرن» آمریکا و رژیم صهیونیستی نیز اشاره و خاطر نشان کرد: قطعا با هوشیاری جهان اسلام به ویژه محور مقاومت این توطئه نیز شکست خواهد خورد.

مبع: خبرگزاری حوزه

دیدار رئیس و مسئولان قوه قضائیه با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (چهارشنبه) در دیدار رئیس، مسئولان و جمعی از قضات و کارکنان قوه‌ی قضائیه، «عدالت» را محور اساسی دستگاه قضا خواندند و با ابراز خرسندی از اقدام رئیس قوه در تهیه‌ی برنامه‌ای خوب برای ایجاد تحول در این دستگاه، «اجرای زمان‌بندی‌شده، شجاعانه و متکی بر روشهای مبتکرانه‌ی این برنامه» را کاملاً ضروری برشمردند و با تجلیل از ایستادگی تحسین‌برانگیز چهل‌ساله‌ی مردم در مقابل زورگویان جهانی افزودند: ملت مظلوم و مقتدر ایران، در مقابل فشارها، تهمتها و اهانتهای شریرترین حکومت جهان یعنی آمریکا از اهداف خود کوتاه نمی‌آید و مسیر انقلاب و امام را برای دستیابی به عزت، رفاه و پیشرفت و سرافرازی ادامه خواهد داد.

رهبر انقلاب اسلامی با تبریک هفته‌ی قوه‌ی قضائیه و تجلیل از شخصیت شهید مظلوم آیت‌الله بهشتی به‌عنوان بنیان‌گذار دستگاه قضائی در نظام اسلامی، گفتند: شهید بهشتی، انسانی صاحب فکر و اراده، قوی، منضبط، اهل کار، با نشاط و به معنی واقعی یک نعمت بزرگ بود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای اهمیت قوه‌ی قضائیه را مبتنی بر وظیفه‌ی اصلی آن یعنی «اقامه‌ی عدل» دانستند و افزودند: قوه‌ی قضائیه در نظام جمهوری اسلامی همچون نهالی جدید روزبه‌روز رشد کرده و در دوره‌های مختلف پیشرفتهایی داشته است که در دوره‌ی جدید نیز باید نسبت به دوره‌های قبل، پیشرفت و آورده‌ی جدیدی داشته باشد.

ایشان با تأکید بر اینکه مهم‌ترین مأموریت قوه‌ی قضائیه در دوره‌ی جدید، «ایجاد تحول در چارچوب اصول اسلام و قرآن و قانون اساسی» است، خاطرنشان کردند: تحول به معنای استفاده از شیوه‌های کارآمدتر و مؤثرتر و بهینه شدن شیوه‌های قبلی و همچنین رفع نقصها، خلأها و اشکالات گذشته است.

رهبر انقلاب اسلامی، ایجاد تحول در قوه‌ی قضائیه را نیازمند «طراحی کلان» و «برنامه‌ی مدون و زمان‌بندی‌شده» دانستند و گفتند: برای ایجاد تحول، برنامه‌ریزی و زمان‌بندی، پنجاه درصدِ کار است و پنجاه درصدِ بقیه مربوط به تحرک و اقدام و عمل است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با ابراز امیدواری به تحقق تحول در قوه‌ی قضائیه در دوره‌ی جدید، تأکید کردند: باید اجرای سند آماده‌شده‌ی تحول، بدون تأخیر شروع شود.

ایشان در ادامه با اشاره به وظایف گسترده‌ی قوه‌ی قضائیه در قانون اساسی و جایگاه بسیار مهم این قوه افزودند: «احیای حقوق عامه که گستره‌ی وسیعی از اقتصاد و امنیت تا عرصه‌ی بین‌المللی را در بر میگیرد»، «گسترش عدل و آزادی‌های مشروع»، «پیشگیری از وقوع جرم» و «نظارت بر حُسن اجرای قانون» از جمله‌ی این وظایف مهم است که اجرای آنها نیازمند شیوه‌های نو و ابتکاری و انسانهای توانا است.

رهبر انقلاب اسلامی یکی دیگر از وظایف مهم قوه‌ی قضائیه را «مبارزه‌ی سخت‌گیرانه با فساد» در درون قوه و در خارج از قوه برشمردند و تأکید کردند: مبارزه با فساد در دورن قوه‌ی قضائیه در اولویت است زیرا حتی یک عنصر ناباب در دستگاه قضائی میتواند زحمات قضات شریف و پاک‌دامن و کارکنان امین این قوه در سراسر کشور را مخدوش کند و تأثیرات مخربی بر جای بگذارد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای گفتند: گناه فردی که مسئول مبارزه با فساد است و دچار فساد میشود، چند برابر و نابخشودنی است، بنابراین در این موضوع سخت‌گیری شود.

ایشان با اشاره به تهمت و بدگویی و تعرض به قوه‌ی قضائیه بویژه در فضای بی در و دروازه‌ی مجازی خاطرنشان کردند: در طول تاریخ، امیر مؤمنان یعنی مظهر کامل عدالت را هم به بی‌عدالتی متهم میکردند، بنابراین فضاسازی و تهمت نباید در عزم و اراده و فعالیتها تأثیر منفی بگذارد.

رهبر انقلاب «تصویرسازی از قوه‌ی قضائیه در افکار عمومی» را بسیار مهم خواندند و افزودند: باید در این زمینه کاملاً مراقب و هوشیار بود چراکه برخی حوادث ممکن است خصوصیات یک قوه‌ی قضائیه‌ی خوب یعنی شرافت، صداقت و عدالت را در چشم مردم، برعکس جلوه دهد.

ایشان در تبیین خصوصیات ضروری دستگاه قضا در افکار عمومی تأکید کردند: دستگاه قضا در چشم مردم باید در «انتصابات، احکام، گفتار و رفتار» دارای «حکمت» باشد و مردم کارهای این قوه را متکی بر «کار علمی و کارشناسی» ببینند.

«برخورداری از گوش شنوا در همه‌ی مراحل قضائی و صبر و حوصله‌ی شنیدن از همه‌ی شاکیان و متهمان» و نیز «برخورداری از قاطعیت و اقتدار» دو خصوصیت دیگری بود که رهبر انقلاب، آنها را برای تصویر دستگاه قضا در افکار عمومی، کاملاً ضروری خواندند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای «طولانی شدن رسیدگی به پرونده‌ها» را ضربه به اقتدار قوه‌ی قضائیه دانستند و خاطرنشان کردند: وقتی پرونده‌ای ده سال در محاکم به نتیجه نمیرسد، از نظر مردم نشان‌دهنده‌ی ناتوانی و سردرگمی دستگاه قضائی در این پرونده است، بنابراین باید پرونده‌ها با سرعت لازم به نتیجه برسند و احکام صادرشده اجرا شوند.

رهبر انقلاب، «رفتار، گفتار، عملکرد و تبلیغات صحیح» را زمینه‌ساز ترسیم تصویر مناسب از قوه‌ی قضائیه در اذهان عمومی خواندند و افزودند: همه‌ی دستگاه‌ها از جمله صداوسیما باید به دستگاه قضا کمک کنند.

رهبر انقلاب، دقت در انتصابات قضائی را مهم برشمردند و با استناد به فرمان امیر مؤمنان به مالک اشتر درباره‌ی انتخاب برترین مردم برای قضاوت افزودند: مسئولان و مدیران قضائی، این فرمان تاریخی را حتماً مطالعه کنند و در انتصابات و گزینش‌ها خصوصیاتی را که امیر مؤمنان مورد تأکید قرار داده، ملاک عمل قرار دهند.

«توجه به اخلاق و روشهایی که در روندِ ظاهراً خشک کارهای دستگاه قضا باعث تلطیف میشود»، توصیه‌ی دیگر رهبری به مسئولان قضا بود.

ایشان افزودند: با همه‌ی مراجعان و در همه‌ی مراحل قضائی، خوش‌رفتار، باحوصله و صبور رفتار کنید و با توصیه به عفو و گذشت، به روشهایی نظیر احیای حکمیت و استفاده‌ی صحیح از شوراهای حل اختلاف اهمیت دهید.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین با اشاره به مسائل روز، افزودند: این روزها خبرگزاری‌های خارجی به نقل از کارشناسان، مکرر اذعان میکنند که ملت ایران را نمیتوان با فشار و تهدید و تحریم به زانو درآورد. البته این واقعیت ناشی از حوادث ماه‌های اخیر نیست، بلکه نتیجه‌ی چهل سال ایستادگی، عزت، عظمت و اقتداری است که ملت ایران از خود نشان داده است.

ایشان، پیروزی انقلاب را نقطه‌ی بیرون آمدن ملت از «لاک ذلت و توسری‌خوری» برشمردند و خاطرنشان کردند: در چهار دهه‌ی اخیر، تلفیق هویت ایرانی با خصوصیات اسلامی، موجب شده فشارهای زورگویان جهانی، تأثیری در روند حرکت ملت نداشته باشد.

رهبر انقلاب، حضور همیشگی در راه‌پیمایی‌های ۲۲بهمن و روز جهانی قدس و همچنین شرکت در انتخابات متعدد را نشانه‌ی عزم و اراده‌ی تحسین‌برانگیز ملت دانستند و افزودند: در اواخر امسال نیز انتخابات داریم که معتقدم با وجود تردیدافکنی برخی‌ها، مردم در آن انتخابات نیز با شور و شوق شرکت میکنند و عظمت خود را نشان میدهند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، اتهامات، اهانتها و دشنامهای شریرترین حکومت جهان یعنی آمریکا به ملت ایران را یادآور شدند و افزودند: منفورترین و خبیث‌ترین دولت جهان که عامل جنگ، تفرقه، چپاول و غارت کشورها و ملتها است، ملت شریف ایران را هر روز مورد ناسزا و اتهام قرار میدهد اما مردم ایران از این اعمال زشت آمریکا جا نمیخورند و عقب نمی‌نشینند.

ایشان تحریم‌های آمریکا را ظلمی بارز به ملت ایران خواندند و تأکید کردند: ملت مظلوم اما درعین‌حال مقتدر ایران، به فضل الهی، همچنان مثل کوه می‌ایستد و با قوت به حرکت خود ادامه میدهد و به همه‌ی مقاصد مورد نظرش دست می‌یابد.

رهبر انقلاب، پیروزی نظام اسلامی بر همه‌ی توطئه‌ها از جمله جنگ، فتنه، نفوذ، تحریکات تروریستی و دیگر اقدامات خباثت‌آمیز آمریکا را نشانه‌ی آشکار حمایت پروردگار از این ملت خواندند و افزودند: بخش اصلی اقتدار ملت، مرهون اعتقاد عمیق به حمایتهای الهی است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پیشنهاد مذاکره‌ی آمریکا را یک «فریب» خواندند و خاطرنشان کردند: دشمن وقتی نتوانسته با فشار به هدفش برسد، با تصور سادگیِ ملت ایران، پیشنهاد مذاکره میدهد و میگوید ملت ایران باید پیشرفت کند؛ البته این ملت حتماً پیشرفت خواهد کرد اما بدون شما و به شرطی که شما نزدیک نشوید.

ایشان با یادآوری همه‌کاره بودن آمریکا و انگلیس در دوران رژیم پهلوی گفتند: شما عامل عقب‌ماندگی ملت ایران در آن دوره‌ی منحوس هستید و الان هم حضور شما جز عقب‌ماندگی و توقف پیشرفت ایران هیچ نتیجه‌ای نخواهد داشت.

رهبر انقلاب، هدف اصلی پیشنهاد آمریکا برای مذاکره را «خلع سلاح ملت و حذف عوامل اقتدار ایران» خواندند و خاطرنشان کردند: آمریکایی‌ها اکنون با وحشت از عوامل اقتدار ملت ایران، می‌ترسند جلو بیایند بنابراین میخواهند با مذاکره، این اسلحه و عامل اقتدار را از دست ایران بگیرند تا هر بلایی میخواهند سر ملت بیاورند.

ایشان افزودند: اگر در مذاکرات حرف او را قبول کردی پدر ملت درمی‌آید و اگر قبول نکردی همین فضاسازی‌های سیاسی، تبلیغات و فشارها ادامه خواهد یافت.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به سوءاستفاده‌ی آمریکایی‌ها از ابزار حقوق بشر گفتند: شما حدود ۳۰۰ مسافر بی‌گناه را در آسمان میکُشید، با کمک به سعودی‌ها در یمن جنایات مکرر میکنید، آن‌وقت از حقوق بشر دم میزنید!

رهبر انقلاب در پایان سخنانشان تأکید کردند: ملت ایران با ادامه‌ی راهی که اسلام، انقلاب و امام ترسیم کرده‌اند، اهداف باارزش و جذاب خود یعنی دستیابی به عزت، رفاه مادی، پیشتازی در علم و آرامش و امنیت اجتماعی را محقق خواهد کرد.

پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی در گزارشی با گرامیداشت یاد و خاطره‌ی شهید آیت‌الله بهشتی، ضمن ارج نهادن به تلاشهای صورت‌گرفته در قوه‌ی قضائیه در ادوار گذشته، خاطرنشان کرد: تحول در دستگاه قضائی که خواست رهبری، همه‌ی مردم و کارکنان دستگاه قضائی است، ضرورت دارد.

رئیس دستگاه قضائی با اشاره به آمادگی قضات و کارکنان قوه‌ی قضائیه برای تحول زمان‌بندی‌شده در این دستگاه، افزود: ما در دستگاه قضائی به دنبال کاهش جمعیت کیفری، کاهش ورودی پرونده، اصلاح نظام دادرسی و برطرف شدن موانع فرایند دادرسی هستیم.

رئیس قوه‌ی قضائیه، «امیدآفرینی در همه‌ی لایه‌های اجتماعی» را لازمه‌ی تحول دانست و افزود: تلاش میکنیم دستگاه قضائی ملجأ و پناهگاه مردم شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی گفت: قوه‌ی قضائیه وظیفه‌ی نظارت بر اجرای صحیح قانون و نظارت بر حُسن اجرای امور را بر عهده دارد و این قوه در موضوع حقوق عامه به‌عنوان مطالبه‌گری جدی، اقدام خواهد کرد.

رئیس قوه‌ی قضائیه از فعال شدن بخشهای مبارزه با فساد بویژه فساد اقتصادی در چارچوب بیانیه‌ی گام دوم خبر داد و خاطرنشان کرد: خود را موظف میدانیم که با همه‌ی قوا و بخشهای حاکمیتی، همکاری و همیاری کنیم و با صدور حکم عادلانه، متجاوزان به قانون و حقوق مردم و بیت‌المال را سر جای خود بنشانیم.

پیام حضرت آیت اله العظمی مکارم شیرازی به دومین همایش بزرگ شباب المقاومت با عنوان «تکریم شهدای بحرین و مرگ معامله قرن» :هیچ کس نمی‌تواند قبله اول مسلمانان را معامله کند

بِسْمِ اللَّـهِ الرَّحْمَـنِ الرَّحِیمِ

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَا تَتَوَلَّوْا قَوْمًا غَضِبَ اللَّـهُ عَلَیْهِمْ قَدْ یَئِسُوا مِنَ الْآخِرَهِ کَمَا یَئِسَ الْکُفَّارُ مِنْ أَصْحَابِ الْقُبُورِ (سوره الممتحنه: ۱۳)

فرزندانم! ای مقاومان و ای حامیان خط مقاومت در جهان

سلام علیکم و رحمه الله و برکاته

عزیزانم! شما کسانی هستید که همواره مسئولیت مبارزه با طاغوت را به دوش ‌می‌کشید و کید و حیله دشمن را به فضل الهی و با تلاش و عزم خود برهم می‌زنید. در جبهه جهاد علیه دشمنان امت اسلام خصوصاً صهیونیسم و آمریکای مستکبر و دنباله‌های منطقه‌ای آن، جوانان مقاومت همواره نقش ثقل اکبر و پرچم‌داران جبهه را ایفا می‌کنند.

اما امروز امت اسلامی مواجهه‌ای جدید با هجمه‌های بزرگتر و حیله‌هایی سخت‌تر را آغاز کرده است تا پیش از این رزمندگان مقاوم امت اسلام، صحنه‌هایی زیبا از فداکاری را در جبهه‌ها خلق نمودند و شهدای بسیاری در دفاع از امت اسلام و مقدسات اسلام تقدیم کردند. لکن امروز شیوه مواجهه، شیوه‌ای سیاسی و متفاوت از روش‌های نظامی است، چرا که خط آلوده‌ نفاق طرح‌هایی خبیثانه برای معامله فلسطین و قبله اول مسلمین آغاز کرده است و از این رو بر ما لازم است که با توان بیشتر و اراده‌ای راسخ‌تر با آن مقابله کنیم.

هیچ کس نخواهد توانست قبله اول مسلمانان را معامله کند

بنابراین فرزندان و عزیزانم! چند نکته را به حضور شما متذکر می‌شوم:

اولا: نزدیکی و محبت به دشمنان امت اسلامی مخالف با آیات صریح قرآن کریم است، آنجا که می‌فرماید: «إِنَّمَا یَنْهَاکُمُ اللَّـهُ عَنِ الَّذِینَ قَاتَلُوکُمْ فِی الدِّینِ وَأَخْرَجُوکُم مِّن دِیَارِکُمْ وَظَاهَرُوا عَلَى إِخْرَاجِکُمْ أَن تَوَلَّوْهُمْ وَمَن یَتَوَلَّهُمْ فَأُولَـئِکَ هُمُ الظَّالِمُونَ.» بار دیگر تأکید می‌کنیم که به لحاظ شرعی هر نوع همکاری با صهیونیست‌ها حرام بوده و تکرار می‌کنیم که هیچ کس نخواهد توانست قبله اول مسلمانان را معامله کند، چه با طرح‌هایی مانند معامله قرن و چه با غیر آن.

ثانیاً: پس از شکست‌های متعدد صهیونیست‌ها در درگیری‌های نظامی در غزه و لبنان، کاخ سفید تلاش می‌کند مسأله فلسطین را از اولویت مسلمانان خارج کرده و تجاوز به قدس شریف و مسجدالأقصی را از طریق عمّال خود و حکام و سران دولت‌های عربی منطقه وجاهت قانونی ببخشد. اما از آنجا که پیروزی از آن مستضعفین است، امت مقاوم این نقشه را برهم خواهد زد، همانگونه که پیش از این چنین بوده است. و خداوند فرموده است: «وَنُرِیدُ أَن نَّمُنَّ عَلَى الَّذِینَ اسْتُضْعِفُوا فِی الْأَرْضِ وَنَجْعَلَهُمْ أَئِمَّهً وَنَجْعَلَهُمُ الْوَارِثِینَ».

ثالثاً: تأکید می‌کنیم بر اینکه حق بازگشت ملت فلسطین« ألَّذِینَ أُخْرِجُوا مِن دِیَارِهِم بِغَیْرِ حَقٍّ» حقی مشروع است، که همه قوانین انسانی به آن اذعان دارند چه رسد به قوانین دولتی و هیچ قدرتی در عالم و نه هیچ یک از عمالشان توان آن را ندارند که این حق را ملغی کنند و همراهی حکام منطقه برای اسقاط حق بازگشت ملت فلسطین نه فقط مخالف با حقوق انسانی بلکه مخالف با تعالیم اسلام نیز می‌باشد.

عاقبت حکام بحرین از عاقبت اسلاف مزدورشان بهتر نخواهد بود

رابعاً: تحیت می‌گوییم به همه ملل اسلامی و عربیِ مومن و مقاوم خصوصاً فرزندان و جوانانشان که جهاد علیه تجاوزات صهیونیستی-آمریکایی را به عهده گرفته و با این جهاد کید دشمن را باطل می‌کنند. و تحیت می‌گوییم به ملت فلسطین _که در هفت دهه اخیر همواره از مسأله فلسطین دفاع کرده است_، ملت لبنان، بحرین، سوریه و یمن و سایر ملل. از خداوند متعال مسألت داریم که از کار سایر ملت‌های مظلوم خصوصا فرزندان کشور بحرین گره‌گشایی نماید و آنان را از دست طواغیت نجات بخشد.

خامساً: حکام و سران خصوصا حکام بحرین که خود را مزدور و نوکر صهیونیست‌ها در عالم اسلام قرار داده‌اند را نصیحت می‌کنیم که از سلف خود درس عبرت بگیرند و نصیحتشان می‌کنیم که از خدمت به صهیونیست‌ها و آمریکا دست بردارند و از این مسیر ذلیلانه به دامان امت اسلام و مقاومت اسلامی بازگردند و الا عاقبت آنها از عاقبت اسلاف مزدورشان بهتر نخواهد بود.

در پایان تشکر می‌کنم از همه فرزندان و عزیزانم که این اجلاسیه را برگزار کرده‌اند و از درگاه خداوند برای شما توفیق الهی مسألت دارم و بدانید که این مسیر به پیروزی ختم خواهد شد، «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِن تَنصُرُوا اللَّـهَ یَنصُرْکُمْ وَیُثَبِّتْ أَقْدَامَکُم».                 

 ناصر مکارم شیرازی    

 19 شوال ۱۴۴۰   

اعلام حمایت جامعه روحانیت شیراز از پاسخ قاطع سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به تجاوز پهباد آمریکایی

در پی اقدام قاطع و انقلابی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در انهدام پهپاد آمریکایی، جامعه روحانیت شیراز با صدور پیامی ضمن قدردانی از این اقدام ،بر حمایت همیشگی جامعه روحانیت از سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی تأکید کردند، متن پیام بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
من از سپاه راضی هستم و به هیچ ‏وجه نظرم از شما برنمی‏گردد . اگر سپاه نبود ، کشور هم نبود . من سپاه پاسداران را بسیار عزیز و گرامی می‏دارم . چشم من به شماست . شما هیچ سابقه‏ای جز سابقه اسلامی ندارید . امام خمینی ( ره )
مردم شریف و ولایتمدار ایران اسلامی
هدف از تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ، نگهبانی از انقلاب و دستاوردهای آن و کوشش در راه تحقق آرمان‏های الهی و تقویت توان دفاعی جمهوری اسلامی ایران بوده است . سپاه پاسداران به عنوان بازوی توانمند جمهوری اسلامی ایران ، نقش بزرگی در بیداری ملت‌های مسلمان و مستضعف در برابر مستکبرین عالم به ویژه شیطان بزرگ داشته است . سپاه پاسداران یکی از دستاورد‌های بزرگ ملت ایران و برآمده از متن ملت ایران است و در طول عمر بابرکت خود برگ زرینی است که در تاریخ انقلاب اسلامی می‌درخشد .
اقدام انقلابی و شجاعانه ، دلیر مردان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سرنگونی پهپاد جاسوسی فوق پیشرفته و رادار گریز آمریکای جنایتکار باعث غرور ملی تمام مردم ایران اسلامی و حیرت تمام جهان گشت و عدم سرنگونی هواپیمایی که حامل تعدادی از نیروی نظامی آمریکا بوده به جهانیان اثبات نمود که نظام اسلامی در کنار اقتدار خود دارای روحیه رأفت اسلامی و انعطاف پذیری است . فرزندان این انقلاب به خوبی نشان دادند که هر جا روی پای خود ایستاده و به توان خود ایمان آورده اند توانسته اند تمامی دنیا را حیرت زده کنند و عصبانیت و سردرگمی دولتهای جنایتکار جهان از جمله آمریکا و اسرائیل و اذناب آنان در منطقه از جمله دولت سعودی نشان از قدرت ایمان فرزندان ایران اسلامی است و در جواب آنها باید گفت « از ما عصبانی باشید و از این عصبانیت بمیرید » .
جامعـه روحانیت شـیراز ضمـن تحسین این اقدام انقلابـی و اعلام حمایت و پشتیبانی قاطع خود از اقـدام ارزشمـند سپاه همیشه قهرمان از آحاد مردم ولایتمدار درخواست دارد که با حفظ وحدت و برادری مانع از نفوذ بیگانگان و منافقین کور دل در میان خود شده و از مسئولین اجرایی نیز درخواست دارد که هر چه سریعتر فضای غبارآلود اقتصادی کشور را با برنامه ریزی دقیق و مدون التیام بخشیده و موجبات خشنودی مردم صبور و بردبار را در زمینه معیشتی فراهم سازند . والسلام
جامعه روحانیت شیراز

رهبر معظم انقلاب:کردها با خدمت به انقلاب توطئه اختلاف افکنی قومی و مذهبی دشمنان را خنثی کردند

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار دست‌اندرکاران کنگره بزرگداشت ۵۴۰۰ شهید استان کردستان فرمودند: عناصر مؤمن، علاقه‌مند و هوشمند در کردستان توطئه‌ دشمن را خنثی کردند؛ یعنی نگذاشتند که دعوای کُرد و فارس یا کُرد و ترک در آنجا زنده بشود. مشروح بیانات معظم له به شرح ذیل می باشد:

بسم الله الرّحمن‌الرّحیم (۱)

و الحمد لله ربّ العالمین و الصّلاه و السّلام علی سیّدنا محمّد و آله الطّاهرین.

خیلی خرسند شدم از اینکه اطّلاع پیدا کردم که قرار است برای بزرگداشت چند هزار شهید در کردستان، حرکت فرهنگی و تبلیغی انجام بگیرد؛ این کارِ بسیار لازم و مفیدی است که وظیفه‌ای را برای همه‌ِی فعّالان و مسئولان و مردم فهیم در هر نقطه‌ای از کشور به وجود می‌آورد؛ بخصوص در بعضی از نقاط کشور که یک خصوصیّتی دارند، مثل کردستان.

مسئله‌ی شهدای عزیز کردستان از چند جهت حائز اهمّیّت است و با بقیّه‌ِی مراکز کشور، یعنی با اغلب مراکز دیگر کشور، تفاوت دارد: یک نقطه‌ی بسیار مهم این است که میدان کار مبارزین کردستان -چه آنهایی که در عرصه‌ی دفاع مقدّس و جنگ و عمل نظامی فعّالیّت کردند، مثل پیشمرگان کُرد و سرداران و مانند اینها، چه آنهایی که در عرصه‌ِی فرهنگی کار کردند مثل شهید شیخ‌الاسلام(۲) و امثال ایشان- یک میدان هموار و آسوده و راحتی مثل بقیّه‌ی شهرستان‌ها نبود؛ ضدّانقلاب در خود شهرهایشان، در خود مراکزشان حضور داشت. مثلاً فرض بفرمایید مرحوم شیخ‌الاسلام من یادم نمیرود آن سخنرانی بسیار قوی و پُرمغز و پُرمطلبی که ایشان در مسجد جامع سنندج وقتی ما آنجا رفتیم،(۳) در حضور چند هزار نفر ایراد کرد.(۴) خب همان وقتی که ایشان این سخنرانی را ایراد میکرد، قطعاً میدانست که کسانی هستند در خود سنندج یا بیرون سنندج یا شاید در خود آن مجلس که با این بیانات و ابراز این بیانات مخالفند، امّا در عین حال این شجاعت را، این قدرت روحی را نشان داد و آن سخنرانی قوی را در آنجا ایراد کرد. یا جوانهای پیشمرگِ کُرد که من سال ۵۸ و ۵۹ چند بار در کردستان از نزدیک با اینها مواجه شدم؛ اینها کسانی بودند که با عناصر بیرون مرز مواجه نبودند، [بلکه] با عناصر داخل خانه‌ی خودشان مواجه بودند، [با عناصر] داخل شهرهای خودشان مواجه بودند. مثلاً فرض کنید در یک محیطی مثل مشهد، خب مبارزان زیادی بودند که اینها حرکت میکردند به جبهه می‌آمدند، خیلی‌شان شهید میشدند، یا جانباز میشدند برمیگشتند؛ اینها این جور نبودند؛ همان جا و در محیط زندگی‌شان کسانی بودند که با اینها معارض بودند، مبارز بودند و علیه اینها توطئه میکردند؛ و اینها ایستادند، با آنها جنگیدند؛ این به نظر من یک نقطه‌ی بسیار مهمّی است.

یک نقطه‌ی دیگر این است که طرّاحی دشمنان انقلاب اسلامی و دشمنان جمهوری اسلامی این بود که از اختلافات مذهبی، جدا، و اختلافات قومی [هم] جدا، برای شکست جمهوری اسلامی استفاده کنند؛ چون کشور ما از لحاظ تنوّع قومی یکی از کشورهای کم‌نظیر است؛ اقوام مختلفی در این کشور تحت نام بزرگ ایران و نام بزرگ ملّت ایران در کنار هم زندگی میکنند. در کمتر جایی به این شکل وجود دارد؛ آن جاهایی هم که وجود دارد، سرشار از تعارض است. در بعضی از کشورهای همسایه‌ِی ما، شما ببینید اختلافات بین مردم خودشان و اقوام دیگری که در آنجا هستند، چه اختلافات سنگینی است -که حالا من نمیخواهم اسم از آن کشورها بیاورم- چشم امید دشمنان به این بود که بتوانند در محیط اجتماعی ایران از اختلاف قومی و اختلاف مذهبی -مسئله‌ِی شیعه و سنّی- استفاده کنند. حالا من کردستان را مثال میزنم، بعضی از مناطق دیگر هم شبیه کردستان است، امّا کردستان مثال واضحش است. آنچه در کردستان اتّفاق افتاد، این بود که عناصر مؤمن و علاقه‌مند و هوشمند در کردستان این توطئه‌ی دشمن را خنثی کردند؛ یعنی نگذاشتند که دعوای کُرد و فارس یا کُرد و ترک در آنجا زنده بشود. یک عدّه اقلّیّتی که تحت تأثیر دشمنان خارجی بودند یک حرفهایی میزدند؛ من رفتم مهاباد، همه‌ی شهر مهاباد تقریباً تعطیل شده بود، آمده بودند برای سخنرانی؛ به نظرم در خیابان که ما آمدیم، همه‌ی این دکّانها تعطیل بود، همه‌ی این جمعیّت مردم شهر آمده بودند در آن محلّی که محلّ سخنرانی ما بود جمع شده بودند تا سخنرانی ما را گوش کنند؛ و شعار میدادند، ابراز احساسات میکردند. من آنجا در سخنرانی خطاب به ضدّانقلاب گفتم که کسانی که از قول قوم کُرد حرف میزنند، بیایند اینجا را ببینند؛ این قوم کُرد است. قوم کرد اینها هستند، نه آن مزدوری که رفته در بیرون کشور یا در یک نقطه‌ای نشسته و به نام یک قوم حرف میزند؛ قوم کُرد این جمعیّت است. سنندج همین جور، جاهای دیگر همین جور.

بنابراین کاری که هم در کردستان، هم در آذربایجان غربی به وسیله‌ی مردم کُرد انجام گرفته، کار بسیار بزرگی بوده. اینها حقیقتاً توانسته‌اند به انقلاب خدمت کنند و دشمن را مأیوس کنند؛ که خیلی با ارزش است. و در این راه شهدایی دادند؛ هم در جنگ تحمیلی شهید دادند، هم در مبارزه‌ی با ضدّانقلاب شهید دادند، هم شهدایی دادند به خاطر حمایتشان از جمهوری اسلامی؛ مثل همین شهید شیخ‌الاسلام که اسم آوردیم، یا شهید عالی(۵) که جزو علمای آنجا بود و شهید ذبیحی(۶) که اینها ماموستاها و علمای معروف منطقه‌ی کردستان هستند. شهادت اینها به خاطر حمایت از جمهوری اسلامی بود؛ سخنرانی کردند، اقدام کردند، فعّالیّت کردند، همکاری کردند با جمهوری اسلامی و به شهادت رسیدند. در روستاهای کردستان و آذربایجان غربی کسان زیادی در همراهی با مأموران جمهوری اسلامی فعّالیّتهایی کردند که مورد انتقام ضدّانقلاب قرار گرفتند و به شهادت رسیدند؛ یعنی شهادت در این منطقه یک شهادتی است که با فداکاری بیشتر، با تلاش و مجاهدت صادقانه‌ی واضحی همراه بوده. خداوند ان‌شاءالله درجات این شهدا را عالی کند.

حالا این گزارشی که سردار محترم سپاه دادند، خب گزارش خوبی است لکن اینها عدد و رقم است؛ آنچه ما توصیه میکنیم، آنچه بنده روی آن تکیه میکنم، خروجیِ کارهایی است که انجام میدهید. بایستی معلوم باشد این ارقام و اعدادی که ذکر کردید برای تشکیل مجامع، یا نشر بعضی از آثار، یا [کارهایی] مانند اینها، چقدر توانسته است در فضای فکری مردم، بخصوص جوانها، نسبت به تکریم مقام شهیدان اثر بگذارد؛ این مهم است. آنچه ما امروز احتیاج داریم، این است که مردم ما قدر شهدای ما را بدانند و بدانند که این جوانی که رفت به شهادت رسید، این عالمی که به شهادت رسید، این فرد کاسب زحمت‌کش یا زارع زحمت‌کشی که به شهادت رسید، چه خدمتی به کشور و به اسلام و به نظام جمهوری اسلامی کرده.

ما در کردستان خانواده‌ای را داشتیم که شش شهید داده‌اند؛ اینها جزو چیزهای کم‌نظیر است، یعنی ما در کشور شبیه این را کم داریم؛ یک خانواده‌ای شش پسرشان را در راه خدا داده‌اند؛ هم در راه‌پیمایی‌هایی که شرکت کردند شهید شده‌اند، هم در مبارزه‌ی با ضدّانقلاب یا در جنگ تحمیلی به شهادت رسیده‌اند؛ از این قبیل هست؛ این را بایستی نسل امروز بداند. جوان امروز باید بداند که اینکه ما به این وضعیّت رسیده‌ایم، بحمدالله شجره‌ی طیّبه‌ی انقلاب رشد کرده و به ثمر نشسته و کارهای زیادی انجام گرفته، چه تلاشهایی در این راه صورت گرفته؛ مهم‌ترینش همین تلاش شهدای ما است؛ این را باید نسل جوان بداند. پس بنابراین یک حرف این است که این کارهایی که انجام گرفته است به نحوی انجام بگیرد که خروجی مطلوبی داشته باشد؛ [یعنی] تأثیرگذاری بر روی افکار جوانها و برداشت جوان و تلقّی جوانها از مسائل کشور و مسائل گذشته‌ی خودشان [داشته] باشد. چهل سال از انقلاب دارد میگذرد؛ ما باید بدانیم که در پایه‌گذاری این انقلاب و محکم کردن پایه‌های این انقلاب چه تلاشهایی انجام گرفته؛ این را جوان امروز بداند؛ حالا آن که از نزدیک دیده، میداند؛ اگر چه بعضی از آنها هم دچار فراموشی میشوند و راه را کج میروند و حرکت را عوض میکنند، امّا عمده‌ی نگاه بنده به جوانها است. جوان امروز بداند که چه کارهایی انجام گرفته که این پایه این ‌جور مستحکم شده و میتواند نظام جمهوری اسلامی با سربلندی احساس افتخار بکند. این یک نکته است.

نکته‌ی دوّم در مورد کارهای عمرانی و مانند اینها است؛ خب بله، کارهای عمرانی زیادی انجام گرفته منتها در مناطق کُردی عقب‌ماندگی وجود داشته؛ این یک سیاست غلطِ معیوبی در رژیم طاغوت بوده که فکر میکردند که باید این ‌جوری عمل بکنند؛ البتّه بی‌اعتنائی به مصالح ملّی هم که در آن رژیم بوده. [لذا] عقب‌ماندگی وجود دارد؛ این عقب‌ماندگی‌ها را باید شماها جبران کنید. اینکه گفته میشود که ما سفارش کنیم، ما سفارش میکنیم، حرفی نداریم؛ شما نامه‌تان را بدهید، آنچه به نظرتان می‌آید بنویسید در آن نامه، ما به مسئولینش ارجاع میکنیم، سفارش هم میکنیم، تأ‌کید هم میکنیم، منتها کننده‌ی کار، شما مسئولین هستید؛ یعنی مجریان کار، شما هستید؛ دستگاه رهبری که مجری نیست، دستگاه اجرائی نیست؛ مجری، شما هستید. باید دنبال کنید، باید تعقیب کنید. ما ممکن است یک دستوری به یک وزارتخانه‌ای، یا به مسئولین بالای کشور بنویسیم و بدهیم و تأکید کنیم، منتها آن که باید دنبال کار را بگیرد، خود شما هستید؛ بروید، بیایید، اصرار کنید، تأکید کنید تا آنچه میخواهید ان‌شاءالله به نفع مردم انجام بگیرد.

وظیفه‌ی ‌ما تکریم شهدا است، این را فراموش نباید بکنیم؛ وظیفه‌ی ‌ما تکریم خانواده‌های شهدا است؛ خانواده‌های شهدا هم از لحاظ اهمّیّتِ صبرشان و کارشان در ردیف اوّل قرار دارند؛ باید از اینها تکریم کنیم و به اینها احترام کنیم. و این تکریم هم صرفاً تکریم زبانی نباشد، اگر چه تکریم زبانی هم مهم است. اینکه بعضی‌ها میگویند تعارف زبانی [خوب نیست]؛ نه، اینکه ما در زبان و در اظهاراتمان بزرگداشت برای شهید و مقام شهید قائل بشویم، چیز مهمّی است؛ کسانی هستند که همین را برنمیتابند و ما بایستی در این جهت حرکت کنیم لکن در کنار این اقدامات عملی، تسهیلات و کمکهای گوناگونی که وجود دارد، باید نسبت به خانواده‌های شهدا و خانواده‌های جانبازان و خانواده‌های ایثارگران و مانند اینها ان‌شاء‌الله انجام بگیرد.

خداوند ان‌شاءالله به شماها توفیق بدهد بتوانید کار کنید، خدمت کنید و در خدمت این حرکت عظیم قرار بگیرید و ارواح طیّبه‌ی شهدا را از خودتان ان‌َشاءالله خشنود کنید.

والسّلام علیکم و رحمهالله و برکاته

حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی :دشمن در پی حیازدایی از جامعه اسلامی است

حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی مدظله العالی، این مرجع عالیقدر جهان تشیع در دیدار فرمانده نیروی انتظامی استان قم با اشاره به اهمیت کار نیروی انتظامی در داخل کشور و مناطق مرزی گفتند: نیروی انتظامی با فداکاری های بسیار همواره درصدد ایجاد آسایش و آرامش در کشور بوده و حتی در این مسیر شهدایی نیز اهدا کرده است.

معظم له با بیان اینکه قرآن و روایات تأکید بسیاری بر مسأله مسؤولیت پذیری دارند، ادامه دادند: هر انسانی در عرصه مسؤولیت های فردی موظف به خودسازی است؛ انسان باید در گام نخست بندگی نسبت به خداوند احساس مسؤولیت کرده و مسیر بندگی را طی کند.

حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی خاطرنشان کردند: بر اساس آیات قرآن کریم انسان در روز قیامت نسبت به همه اعمالش مورد سؤال قرار خواهد گرفت.

مرجع عالیقدر جهان تشیع با اشاره به مسؤولیت های اجتماعی انسان عنوان کردند: انسان به گونه ای آفریده شده است که باید نسبت به محیط پیرامون خود احساس مسؤولیت داشته باشد، زیرا انسان ها در تعالی و رشد همدیگر نقش بسزایی دارند.

ایشان با بیان اینکه یکی از فلسفه های امر به معروف و نهی از منکر خدمت به اجتماع است، افزودند: ما باید همواره در راستای خدمت به اجتماع و رفاه جامعه اسلامی گام برداریم.

حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی تأکید کردند: امر به معروف از احکام مهم الهی است که انسان ها موظف به رعایت احکام الهی هستند و باید از منکرات دوری کنند، جامعه باید نسبت به مسأله امر به معروف و نهی از منکر  اهتمام داشته باشند.

مرجع عالیقدر جهان تشیع عنوان کردند: امیرمؤمنان(ع) در نهج البلاغه کسی را که با قلب، لسان و عمل خود انکار منکر نکند، یک مرده متحرک قلمداد کرده اند؛ حضرت(ع) همچنین تأکید کرده اند که اگر امر به معروف ترک شود، اشرار بر جامعه اسلامی غالب خواهند شد.

معظم له ادامه دادند: ترک امر به معروف و نهی از منکر سبب می شود تا اشرار عرصه را برای خود باز دیده و دست به اعمال شرارت آمیز ببرند و در نهایت بر مسلمانان غالب شوند.

حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی اضافه کردند: اگر نسبت به امر به معروف و نهی از منکر بی توجه باشیم منکرات جای معروف ها را خواهد گرفت.

ایشان با بیان اینکه امر به معروف و نهی از منکر مصادیق مختلفی دارد، کمک های ایران به فلسطینیان مظلوم را از مصادق عمل به معروف دانستند و گفتند: اگر کمک های ایران نبود رژیم غاصب صهیونیستی، فلسطین را از بین برده و سرزمین آنها را غصب می کرد.

مرجع عالیقدر جهان تشیع در ادامه با اشاره به مسؤولیت های شغلی انسان بیان کردند: شغل برای انسان مسؤولیت می آفریند و افراد نباید به شغل خود صرفاً دیدگاه امرار معاش داشته باشند، بلکه باید به چشم امانت به آن بنگرند.

معظم له با اشاره به اینکه انسان باید همواره به دنبال تبعیت از ولی خدا باشد، ادامه دادند: انسان وظیفه دارد که پیرو ولایت باشد؛ دشمنان همواره در پی دشمنی هستند و ما موظف هستیم به میدان آمده و با آنها مقابله کنیم.

مرجع عالیقدر جهان تشیع در ادامه با اشاره به سانحه رخ داده برای کشتی ها در دریای عمان بیان کردند: ما باید نسبت به مسائل پیرامون خود در لحظه واکنش نشان دهیم؛ مشاهده کردیم که دشمن در ابتدا قصد داشت ایران را مقصر این حادثه جلوه دهد،  اما پس از گذشت چند روز از سوی مقامات کشور اعلام شد که این کار از سوی ایران انجام نشده است؛ باید همان ابتدا این موضع اعلام می شد تا دشمن فرصت جولان دادن نداشته باشد.

ایشان در این دیدار مسأله حجاب را یکی از مسائل و احکام مسلم اسلام دانستند و ابراز داشتند: امروز دشمنان در تلاش هستند که این اصل مسلم را زیر سؤال ببرند.

حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی با اشاره به کشف حجاب در زمان رضا شاه پهلوی خاطرنشان کردند: رضاخان در آن زمان حدود یک ماه به ترکیه سفر کرد و تحت تأثیر مواضع غرب گرایی آتاتورک قرار گرفت و پس از بازگشت به ایران جریان کشف حجاب را کلید زد.

مرجع عالیقدر جهان تشیع عنوان کردند: امروز با توجه به اینکه انقلاب اسلامی برای احیای ارزش های اسلامی برپا شده است، دولت و دستگاه های اجرایی همانند نیروی انتظامی باید برای ترویج فرهنگ حجاب در جامعه برنامه های مدون داشته باشند.

ایشان افزودند: همه بانوانی که در دستگاه های دولتی و ادارات مشغول به کار هستند ملزم به رعایت حجاب هستند.

حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی با اشاره به دسیسه های دشمن برای زدودن فرهنگ حجاب در شهرهای مذهبی همچون قم مقدسه ابراز داشتند: گاهی برخی از  سوی دشمن اجیر می شوند تا با وضعیت نامناسب در شهرهای مذهبی حضور پیدا کرده و تا فرهنگ بی حجابی را در این شهرها نهادینه کنند، بنابراین مسؤولان باید توجه بیشتری داشته باشند.

ایشان با بیان اینکه حریم خصوصی به محلی اطلاق می شود که بیگانگان نتوانند آن را مشاهده کنند، تأکید کرد: ماشین  را نمی توان حریم خصوصی نامید و در آن کشف حجاب کرد، زیرا  نامحرمان به آن اشراف دارند.

منبع : پایگاه اطلاع رسانی دفتر حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی

آیت الله العظمی سبحانی در دیدار وزیر علوم: وضعیت حجاب در دانشگاه ها مناسب جامعه اسلامی نیست

حضرت آیت الله سبحانی در دیدار وزیر علوم که در بیت معظم له در قم برگزار شد، بر اسلامی سازی علوم انسانی براساس موازین اسلامی در دانشگاه ها تأکید کردند و گفتند: اسلامی سازی علوم انسانی، نیازمند همکاری و هم فکری با سایر ارگانها مانند حوزه علمیه است.

این مرجع تقلید با تأکید بر این که دانشگاه باید بیش از گذشته به مسئله حجاب و موازین دینی و شرعی پای بند و متعهد باشد، افزودند:امروز توجه چندانی به مسئله حجاب نمی شود و مشکلات آن را در جامعه می بینید.

ایشان با بیان این که پذیرش دانشجو و تدریس رشته ها، پایان نامه ها و مقالات باید براساس نیاز روز و برای رفع مشکلات جامعه باشد اظهارداشتند: اگر به این مسئله توجه نشود، قطعا باید شاهد مشکلات به مراتب بیشتری در مواردی مانند اشتغال و … در جامعه باشیم.

معظم ابراز داشتند: مسئله دیگر که باید در همین راستا به آن توجه کرد،  حضور اساتید مؤمن، متعهد و ارزشی در دانشگاه ها است تا دانشجویان را به مراتب دینی و ارزشی و الهی سوق دهند.

حضرت آیت الله سبحانی گفتند: معتقدیم رفتار و عمل استاد در دانشگاه می تواند الگو و سرمشق برای دانشجو باشد. اگر استادی پایبند به مسائل دینی و ارزشی نباشد، نباید انتظار چندانی برای تربیت ارزشی داشت.

این مرجع تقلید با بیان این که دانشجویان، امانت های الهی هستند و باید از آنها در مسائل مختلف دینی، اعتقادی و اخلاقی مراقبت و محافظت کرد،  اظهار داشتند: جامعه اسلامی نیازمند به جوانانی است که بتوانند آینده کشور را از هر لحاظ تأمین کنند،  به همین دلیل باید بر اساس فرهنگ اجتماعی و دینی اسلامی تربیت شوند تا بتوانند اثرگذار باشند.

ایشان افزودند: اما اخباری که از سوی والدین به ما می رسد، عکس همین قضیه است و والدین گلایه دارند که فرزندان آنها از وقتی وارد دانشگاه شدند، از مسائل ارزشی دور شدند و بعضا آنچه داشته اند، از دست دادند.

منبع:خبرگزاری حوزه

حجت الاسلام و المسلمین آشتیانی: مراسم‌های مختلط در سفارت‌خانه‌های کشورهای غربی تعمدی است /وزارت خارجه کوتاهی می کند

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدرضا آشتیانی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری حوزه، با انتقاد از کوتاهی وزارت امور خارجه در برخورد با اقدامات اخیر در سفارت‌خانه‌های برخی از کشورهای غربی اظهار داشت: بر اساس قوانین دیپلماتیک سفارت‌خانه‌های کشورهای خارجی باید قوانین کشورهای میزبان را رعایت کنند.


وی با تعمدی دانستن اقدامات اخیر سفارت‌خانه‌های ایتالیا و انگلستان در برگزاری مراسم‌های مختلط بیان داشت: در جمهوری اسلامی ایران قوانین شرع و اسلام برقرار است و این مهم را دیپلمات‌های خارجی به‌خوبی می‌دانند اما بااین‌وجود اقدام به برگزاری مراسم‌هایی می‌کنند که با شئونات اسلامی سازگار نیست.


حجت‌الاسلام‌والمسلمین آشتیانی بر ضرورت برخورد قاطع با این‌گونه اقدامات تأکید کرد و گفت: وزارت امور خارجه باید مقابل این‌گونه اقدامات بایستد و در واقع کوتاهی و عدم انجام‌ وظیفه این وزارتخانه منجر به رخ دادن این‌گونه مراسم‌ها شده است.


وی این‌گونه اقدامات را هدف‌دار و با برنامه دانست و تصریح کرد: بسیاری از سفارتخانه‌ها به‌خصوص سفارت‌خانه‌های غربی در بسیاری از امور داخلی کشور دخالت می‌کنند و بارها جاسوسی و دخالت‌های آن‌ها برملا شده است.

منبع:خبرگزاری حوزه