رئیس قوه قضائیه: همه مسئولان موظفند از کارآفرینان و فعالان اقتصادی حمایت کنند

حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی، در دیدار فعالان اقتصادی با بیان اینکه کشور عزیز ما دارای ثروت‌های مادی و معنوی فراوانی اعم از نیروی انسانی متراکم و صاحب نظر و همچنین آب، خاک، هوا، دریا و اقلیم متنوع و مناسب است، تصریح کرد: علاوه بر همه این مواهب، کشور ما دارای مردمی مصمم، با اراده و متدین است که در هر عرصه ای حضور یافته اند، تفوق و برتری را برای جبهه انقلاب به ارمغان آورده اند و همه باید خداوند را بر این نعمت عظیم شاکر باشیم.

رئیس قوه قضاییه در ادامه با اشاره به جنگ اقتصادی، سیاسی، روانی و رسانه ای دشمن علیه ملت بزرگ ایران اظهار کرد: در این جبهه، نقش کارآفرینان، سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی بسیار قابل توجه است و بر همین اساس همه مسئولان موظفند از این عزیزان حمایت های قضایی، حقوقی، مالی و تسهیلاتی لازم را به عمل آورند.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی با اشاره به موضوع خصوصی سازی خاطرنشان کرد: در بحث خصوصی سازی، نفس واگذاری بنگاه های دولتی موضوعیت ندارد بلکه اگر نقش تصدی گری دولت کاهش می یابد، لازم است در مقابل، نقش نظارتی و توانمندسازی دولت افزایش یابد.

رئیس قوه قضاییه افزود: امیدواریم به برکت این ایام و با تلاش مجاهدان اقتصادی، شاهد رونق تولید و استقلال اقتصادی در کشور باشیم و فراموش نکنیم که این امر، دست نیافتنی نیست. فقط نیازمند حرکت فعال و مجدانه برای مقابله با توطئه های دشمن یا بعضی ندانم کاری های داخلی هستیم تا ان‌شاءالله به رونق تولید، افزایش اشتغال و توسعه واقعی بخش خصوصی با حمایت های دستگاه های اجرایی دست یابیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر ضرورت ارتباط مستمر با فعالان اقتصادی برای بیان مشکلات مصداقی و موردی و همچنین تحلیل موضوعات اقتصادی گفت: دستگاه قضایی با استفاده از ظرفیتها و اختیارات خود در مسیر رونق تولید، مبارزه با فساد و مقابله با استنکاف دستگاه ها از ادای وظایف، گام برمی‌دارد.

رئیس قوه قضاییه افزود: ما به نظارت همگانی باور داریم و تلاشمان این است که در این راستا از ظرفیت سازمان‌های مردم‌نهاد، اصناف و انجمن‌های اسلامی بازار و کارخانجات برای تقویت این نظارت استفاده حداکثری کنیم.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی با اشاره به وجود برخی مشکلات در نظام بانکی، مالیاتی و گمرکات، بر نقش نظارتی و قضاوتی دستگاه قضایی برای رفع این مشکلات تأکید کرد و گفت: از ابتدای دوران مسئولیت خود برای فعال‌سازی دفاتر حمایت از سرمایه گذاری و کارآفرینی در دادگستری های سراسر کشور و همچنین فعال تر ساختن دفتر حمایت از تولیدکنندگان، سرمایه‌گذاران و صادرکنندگان و واردکنندگان در سازمان بازرسی کل کشور تلاش کردیم تا اگر شکایتی در روند فعالیت‌های فعالان اقتصادی وجود دارد و در روند کار خود با مانع مواجه شدند، موضوع را اعلام کنند تا دستگاه قضایی نسبت به رفع مشکل اقدام کند.

رئیس قوه قضاییه نقش بانک‌ها را در رونق تولید و جلوگیری از شکل گیری نظام دلالی بسیار مهم ارزیابی کرد و افزود: ما اگر نقدینگی را به سمت تولید سوق دهیم، حرکت ضد تورمی شکل خواهد گرفت و اگر به سمت دلالی سوق یابد در هر نقطه تبدیل به بحران خواهد شد.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی با بیان اینکه ما معتقدیم باید نسبت تولیدکننده و بانک روشن باشد، خاطرنشان کرد: یکی از خواسته‌های فعالان اقتصادی تشکیل دادگاه‌های تخصصی است که در این عرصه باید از قضات مسلط به امور اقتصادی و دارای تجربه در این زمینه و همچنین مشاوران اقتصادی در حوزه های مختلف پولی، مالیاتی و صادرات و واردات استفاده شود. این امر نه تنها موجب تخدیش استقلال قاضی نخواهد شد بلکه موجب تبیین بهتر موضوعات برای صدور احکام متقن می‌شود.

رئیس قوه قضاییه با تأکید بر ضرورت فعال‌سازی هیئت های داوری و میانجیگری از سوی اتاق های بازرگانی و محافل صنفی نیز خاطرنشان کرد: ما به دنبال تغییر نظام داوری هستیم و تلاش داریم که موضوعات درون صنفی توسط خود اصناف حل و فصل شود تا کار به دادگستری کشیده نشود. این امر به کاهش ورودی پرونده‌ها نیز کمک شایانی می کند.

وی با بیان اینکه به هیچ عنوان نباید در روند رسیدگی به پرونده ها، وقفه ای در تولید ایجاد و کارخانه یا کارگاهی تعطیل شود، اظهار کرد: تمام تلاش خود را برای برخورد با تخلف از موازین، ارتکاب جرم و تسامح نسبت به فساد به کار خواهیم گرفت و کوچکترین تسامحی در این زمینه نخواهیم داشت.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر ضرورت بیان داشته ها و ظرفیت ها و دستاوردهای نظام در کنار کاستی ها خاطر نشان کرد: بهترین مصداق بیان ظرفیت ها و کاستی ها به صورت توأمان، بیانیه گام دوم انقلاب است که از سوی رهبر معظم انقلاب تبیین شد.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی در پایان ابراز اطمینان کرد که از تمام دیدگاه ها برای حل مشکلات استفاده خواهد شد و دستگاه قضایی تمام ظرفیت خود را برای رونق تولید و کسب و کار به کار خواهد گرفت.

براساس این گزارش، چند تن از فعالان اقتصادی نیز در این دیدار به نمایندگی از سایرین به بیان مشکلات و نقطه‌نظرات خود پرداختند

منبع: خبرگزاری حوزه

آیت الله العظمی سبحانی: کسانی که منابع درآمدی اسلام را زیر سؤال می برند بویی از مبانی دینی نبرده اند

حضرت آیت الله سبحانی، امروز ۲۸ اردیبهشت ماه در سلسله مباحث تفسیر قران کریم که در مدرسه علمیه حجتیه در تفسیر آیه « وَلَوْ أَنَّهُمْ رَضُوا مَا آتَاهُمُ اللَّهُ وَرَسُولُهُ وَقَالُوا حَسْبُنَا اللَّهُ سَیُؤْتِینَا اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ وَرَسُولُهُ إِنَّا إِلَى اللَّهِ رَاغِبُو»،گفتند:منافقان از پیامبر طلب سهم زکات می کردند ولی خداوند مصارف هشت گانه زکات را مشخص شود.

معظم له بیان کردند: خداوند در آیه بعدی یعنی در آیه «إِنَّمَا الصَّدَقَاتُ لِلْفُقَرَاءِ وَالْمَسَاکِینِ وَالْعَامِلِینَ عَلَیْهَا وَالْمُؤَلَّفَهِ قُلُوبُهُمْ وَفِی الرِّقَابِ وَالْغَارِمِینَ وَفِی سَبِیلِ اللَّهِ وَابْنِ السَّبِیلِ فَرِیضَهً مِنَ اللَّهِ وَاللَّهُ عَلِیمٌ حَکِیمٌ» بر لزوم تشکیل تشکیلاتی برای جمع آوری زکات و توزیع متناسب آن بین مردم و مساکین و…. تاکید می کند.

ایشان یادآورشدند: یکی از مصارف زکات باید صرف افرادی شود که به سمت اسلام جذب شوند؛ یعنی مقداری از زکات باید به کسانی که اهل اسلام نیستند پرداخت شود تا قلوبشان نسبت به اسلام نرم شود.

معظم له بیان کردند: این بحث در خصصو مولفه قلوبهم بیان شده است که به سمت دین اسلام جذب شوند ولی پس از وفات پیامبر اکرم(ص) زکات «مؤلفه قلوبهم» نسخ شد و خلیفه دوم در این مسیر بدعت گذاری کرد.

ایشان یادآورشدند: برخی مفسران بدعت وی را اینگونه توجیه کرده اند که «او(خلیفه دوم) اجتهاد کرده است»؛ در پاسخ باید گفت که اجتهاد برنامه گیری از آیات قرآن کریم است، نه اینکه به منزله تغییر آیات و احکام الهی باشد.

معظم له عنوان کردند: در اینجا باید گفت که مفسران باید نسبت به قرآن شاگردی کنند، نه استادی؛ما حق نداریم در دوران غیبت ائمه معصومین(ع) در احکام خداوند تصرف کنیم و آنها را مطابق میل خودمان تفسیر کنیم.

ایشان با ذکر اهمیت مصرف مقداری از زکات باری آزادی زندانیان جرائم غیر عمد بیان کردند: زیرا برخی به صورت غیرعمد مرتکب جرم شده اند و هم اکنون در زندان به سر می برند و با توجه به اینکه این افراد آبرومند هستند، زندان برای آنها آسیب های اجتماعی بسیاری به دنبال دارد.

معظم له یادآورشدند: بخشی از مصرف زکات باید به امر سیل زدگانی که همه زندگی خود را در سیل از دست داده اند اختصاص یابد؛ دولت اسلامی باید به نحو شایسته ای به آنها کمک کند.

حضرت آیت الله سبحانی با ذکر این مطلب که دولت اسلامی باید ریشه فقر را بخشکاند بیان کرد: در اینجا شبهه ای بیان شده است که ضمن مذمت فقر، چرا باید بخشی از زکات را به فقرا اختصاص داد؟ اسلام به دنبال فقر نیست بلکه سخن اسلام آن است که باید فقر ریشه کن شود، حال اگر فقیری نیز در جامعه اسلامی وجود داشت باید به او کمک کرد.

ایشان با ذکر مطلب که همه مشکلات و فقرها را نباید به عهده حکومت اسلامی گذاشت گفتند: مواردی همچون سیل، زلزله و ورشکستگی نیز از عوامل فقر هستند؛ دولت اسلامی ۱۷ منبع درآمد دارد و کسانی که منابع درآمدی اسلام را زیر سؤال می برند بویی از مبانی دینی نبرده اند؛ اگر منابع درآمدی اسلام به درستی محقق و استفاده شود اقتصاد جامعه اسلامی در برابر مشکلات تقویت خواهد شد.

معظم له عنوان کردند: متاسفانه با وجود فقر و فقرا در جامعه مصرف گرایی در جامعه زیاد است و حجم انبوه زباله ها نشانگر میزان بالای اسراف در کشور است.

ایشان گفتند: مردم باید از اسراف دوری کرده و بدانند اگر تولید و مصرف متوازن باشد فقر ریشه کن می شود؛ باید مراقب نوع مصرف خود باشیم.

منبع: خبرگزاری حوزه

امام جمعه شیراز: دستگاه های اجرایی مردم را در صدور مجوز کسب و کار معطل نکنند

بسم الله الرّحمن الرّحیم

به گزارش عمومی و امور بین الملل نهاد نماینده ولی فقیه در استان فارس، آیت‌الله لطف‌الله دژکام، نماینده ولی فقیه در استان فارس امروز، ۲۷ اردیبهشت‌ماه در خطبه نماز شیراز، با اشاره به اهمیت ماه مبارک رمضان و یادآوری حدیثی از پیامبر مکرم اسلام، تاکید کرد که به توصیه آن حضرت برای دور شدن از شیطان باید روزه گرفت، صدقه داد، به مستمندان کمک کرد، حامی نیکوکاران بود و مکرر به درگاه خداوند استغفار کرد.

امام جمعه شیراز یادآور شد: در ماه مبارک رمضان باید تمام کسانی که روزه بر آنان واجب شده، روزه‌داری کنند زیرا روزه روی شیطان را سیاه، از شهوت کم، میدان فعالیت عقل را زیاد و انسان را از شیطان دور می‌کند.
وی با بیان اینکه براساس حدیث نبوی صدقه دادن، پشت شیطان را می‌شکند، گفت: امروز آمریکا که امام(ره) آن را شیطان بزرگ نامید، برای اینکه مردم را از حکومت اسلامی دلزده کند، تمام تلاشش را برای بد کردن وضعیت اقتصادی مردم انجام داده می‌دهد. شیطان شما را از فقر می‌ترساند، بنابر این آستین را بالا زده و هر کس هرچه می‌تواند به نیازمندان کمک کند، این اقدام پشت شیطان و آمریکا را می‌شکند.

آیت‌الله دژکام همچنین با تبریک قرار داشتن در آستانه روز میلاد مسعود حضرت امام حسن مجتبی(ع) و پیشی گرفتن آن حضرت در گشاده دستی و صدقه دادن و کار خیر، گفت: این کشور تحت فشار شیطان بزرگ است، آمریکا تلاش می‌کند که مردم ناراحت شوند؛ آنان که دستشان باز است و توان اقتصادی دارند، باید متوجه قشر ضعیف جامعه باشند.
وی با تأکید براینکه باید به حدی برسیم که مردم ما در سطح شهر و استان و کشور احساس کنند همه با هم یکی هستیم و اگر قرار است سختی بکشیم، همراه خواهیم بود، با سیره امام حسن مجتبی(ع) اشاره کرد و گفت: در شیراز سنت حسنه توزیع نان صلواتی در سطحی وسیع وجود دارد؛ این سنت را در دیگر زمینه‌ها هم باید توسعه داد.
امام جمعه شیراز گفت: در هفته منتهی به روز میلاد حضرت امام حسن مجتبی(ع)، به شکل ویژه حمایت از یتیمان و گرفتاران و مستضعفان و مستمندان را مد نظر داشته باشیم.
آیت‌الله دژکام با یادآوری دوباره حدیث نبوی، سومین موضوع مهم در دور شدن از شیطان را دوست داشتن برادران دینی و ایمانی دانست و تاکید کرد: این دوستی، پشت گرمی لشکر و اعوان و انصار شیطان را از بین خواهد برد.
وی گفت: دل آمریکا، شیطان بزرگ، خوش است که ستون پنجم و اعوان و انصاری دارد؛ شما مسلمانان و مومنان اگر با یکدیگر دوست بوده و ارتباطی صمیمانه داشته باشید، پشت گرمی لشکر شیطان را از بین خواهید برد.

امام جمعه شیراز، یکی دیگر از راهکارها برای مقابله با شیطان را کمک به کسانی دانست که قصد انجام خیر و کار نیکی را دارند و گفت: متاسفانه یکی از مسائلی که روی آن کار نشده همین است، اینکه وقتی فردی، مومنی، دوستی، مسئولی … قصد انجام کار خوبی دارد، دیگران او را کمک نمی‌کنند، نباید تقابل داشته باشیم، اینگونه فکر کنیم که اگر من انجام دهم خوب و اگر دیگران انجام دهد بد است.
نماینده ولی فقیه در فارس چهارمین نکته مد نظر در حدیث نبوی را استغفار مکرر، عنوان کرد و گفت: استغفار آن هم در ماه مبارک رمضان که ماه مغفرت است؛ روایت شده که پیامبر روزی هفتاد بار استغفار می‌کردند؛ ما هم باید مکرر استغفار کنیم، زیرا براساس حدیث نبوی، استغفار رگ گردن شیطان را قطع می‌کند.
وی در ادامه سخنان خود با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب از ابتدای ماه مبارک رمضان تاکنون گفت: معظم‌له بار دیگر ضرورت‌های اقتصادی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و تمام آنچه لازم است برای مردم را تبیین فرموده‌اند.
وی توصیه‌ها و تاکیدات مقام معظم رهبری را بیدارباش برای جامعه دانست و گفت: نگاه به مطالب رهبر معظم، این باشد که دستور ولی امر به کسانی است که با ولایت او بیعت کرده‌اند؛ تکرار مطالب ایشان خوب است اما برای یادآوری، وظیفه من و مسئولان و مردم فراتر از تکرار بیانات ایشان است.
آیت‌الله دژکام بیان کرد: مطالبه رهبر معظم این نیست که بگوئیم ایشان خوب گفت و عالی گفت، باید بگوئیم فرمان رهبری را عمل و اجرایی کرده‌ایم، اگر این موضوع را مسئولان و مردم توجه نکنند، گام دوم انقلاب طی و جامعه آماده ظهور نمی‌شود.
امام جمعه شیراز با یادآوری اینکه مقام معظم رهبری فرموده‌اند که مقاومت در مقابل زیاده خواهی آمریکا تنها گزینه ملت و کشور ایران و مذاکره سم مهلکی است، گفت: همه کسانی که تجربه کوچکی هم دارند می‌دانند که نمی‌توان با آدم بد قول مذاکره و معامله و دوستی کرد، مانند معاویه که بعد از امضای سند صلحنامه، اعلام کرد که حکومت را می‌خواسته و همه مسائل را زیرپا گذاشت، یا مانند صدام، آمریکا که رئیس صدام و از او هم بدتر است.

وی با تأکید بر اینکه ملت همراهی خود را در مقابله با حیله‌گری مثل ترامپ اعلام کرده است، گفت: برای آنکه شاید بعضی وسواس الخناس باشند که حرف دیگری در ذهن داشته باشند، در این ظهر رمضان بار دیگر به مسئولان تصمیم‌گیر اعلام می‌کنیم که تنها راه مقابله با ظلم آمریکا، مقاومت تا آخر است.
آیت‌الله دژکام ادامه داد: اگر بخواهیم مقاومت کنیم، باید بدانیم دشمن چه اهدافی را دنبال می‌کند، ما هم برنامه‌ریزی کنیم؛ همانگونه که رهبر معظم فرمودند؛ دشمن در دو جهت کار می‌کند، یکی اینکه مسئولان را در مقابل فشار تسلیم کند و دوم اینکه بین مردم و مسئولان فاصله بیندازند.

نماینده رهبر معظم انقلاب در فارس اضافه کرد: انتظار و مطالبه ما از مسئولان این است که با زیاد شدن فشار شجاعت بیشتری نشان دهند، اگرچه اطمینان داریم که در سطح مسئولان تصمیم‌گیر کشور، کسی نیست که مذاکره را بپذیرد.
وی گفت: از حیث دیگر آمریکا تلاش می‌کند که بین مردم و دولت فاصله بیندازد، مجموعه حاکمیت یعنی سه قوه باید برای مقابله با این تلاش دشمن برنامه داشته باشند، نه اینکه بگوئیم خدا کریم است؛ البته که خداوند کریم است، اما ما هم باید کاری انجام دهیم، باید برنامه و اقدام مناسب داشت، به خداوند هم توکل کرد.
آیت‌الله دژکام با یادآوری اینکه مقام معظم رهبری وظیفه دولت برای مقاومت را معین کردند، به یادآوری برخی نکات مد نظر معظم له پرداخت و گفت: خواهش من این است که مسئولان دولتی این مسائل را در نظر داشته باشند و بدانند که عملیاتی کردن این مسائل مهم است.
وی با تصریح اینکه تمام مردم باید تلاش کرده و ضمن کمک و همراهی با دولت و البته مطالبه‌گری، زمینه تحقق مسائل فراهم شود، گفت: اولین مسئله مورد انتظار، جدی بودن مدیریت و برنامه‌ریزی برای مقابله با مشکلات اقتصادی است، جدیت یعنی اینطور نباشد که روی کاغذ نوشت و عمل نکرد.
امام جمعه شیراز با تاکید بر اینکه مدیران بازرسی کل کشور و مدیران دستگاه قضایی هم در این موضوع باید دولت را کمک کرده و دولت هم مسائل را با جدیت دنبال کند، گفت: نکته دوم، توجه به اجرایی شدن دستور رهبری در مورد ساختار بودجه است؛ برای انجام این مهم باید به شکل شبانه‌روزی کار کرد و در میدان بود.
وی با بیان اینکه به ظاهر برخی آقایان مجلس در این خصوص دغدغه لازم را ندارند، گفت: باید همه همت عالی کنند، آستین را بالا بزنند و با کمک دولت خصوصاً سازمان برنامه و بودجه، کار را عملیاتی کنند.

آیت‌الله دژکام، یکی دیگر از مطالبات مهم رهبری معظم انقلاب را اصلاح نظام بانکی عنوان کرد و گفت: نمی‌شود که بانک‌ها سود مرکب بگیرند و کسی به کسی نباشد، باید این مسئله سامان داده شود.
وی همچنین استفاده از ظرفیت جوانان را یکی از مطالبات مقام معظم رهبری دانست و گفت: نهایتا استفاده از ظرفیت مردم و جوانان نکته بسیار مهمی است که در آن موفق نبودیم، البته به تجربه مدیران احترام می‌گذاریم، اما به نوآوری و ریسک پذیری جوانان خصوصا در شرایط کنونی باید اعتماد کرد.
نماینده رهبر معظم انقلاب در فارس در تأکید بر لزوم اجرایی شدن منویات مقام معظم رهبری، لزوم توجه مسئولان دولتی به تسهیل راه‌اندازی کسب و کار را یادآور شد و گفت: امروز و در شرایط مقابله با زیاده‌خواهی‌های دشمن، این موضوع ضرورتی صد چندان دارد.
وی تأکید کرد: مسئولان استانی هم در توجه به نکات ذکر شده و تحقق منویات مقام معظم رهبری باید همت عالی داشته باشند و هر انچه از دستشان بر می‌آید انجام دهند، اگرچه شاید برخی مسائل نیازمند تصمیم‌گیری در سطوح عالی باشد.

خطیب جمعه قم: برخی روزنامه ها می خواهند در دل مردم رعب ایجاد کنند/نگران از بین رفتن قبح روزه خواری هستیم

آیت الله حسینی بوشهری امروز در خطبه های نماز جمعه قم در مصلای قدس گفت: یک دهه از ماه مبارک رمضان سپری شد، خوشا به حال کسانی که رمضان را شناختند و با رمضان، آن گونه که بایسته بود رفتار کردند.

وی افزود: در گذشته مردم حرمت ماه خدا را بسیار رعایت می کردند؛ روزه خواری در ملا عام، قبح بسیار جدی داشت؛ نگران هستم و این نگرانی را با تمام وجود عرض می کنم که در شهر کریمه اهل بیت(ع) و عش آل محمد(ص) مغازه هایی که ظاهرا بعید است که این همه مغازه برای خورد و خوراک باز باشد؛ مردم از ما سوال می پرسند که چرا این همه مغازه خوراکی باز هستند.

دبیر شورای عالی حوزه های علمیه بیان کرد: افرادی که این مغازه ها را باز می کنند اهل روزه و نماز هستند، ولی حریم شکنی کار درستی نیست؛ اول باید سعی کنیم حریم شکنی نکنیم و سپس تذکر دهیم و در مرحله بعدی کسانی که در این زمینه مسئولیت امر به معروف و نصیحت و جایگاه قانونی دارند باید به وظیفه خود عمل کنند.

وی گفت: از ۱۵ تا ۲۱ ماه رمضان هفته اطعام و اکرام نیازمندان است؛ هر کسی به تناسب خود امکاناتی دارد و این شرایط را می گذارنند؛ باید سعی کنیم در این مشکلات و گرانی ها به یاد فقرا و مستمندان باشیم؛ همت مردم قم در این سالها ستودنی است؛ امیدواریم که امسال نیز همت مردم افزایش پیدا کند و دیگران را نیز در سفره خود شریک کنیم.

آیت الله حسینی بوشهری عنوان کرد: ۱۵ ماه رمضان، سالروز میلاد امام حسن(ع) است؛ رفتار ایشان سرمشق برای همه است؛ ایشان می فرمایند که اگر کسی با آبروی دیگران بازی می کند مواظب باش که او تو را نشناسد زیرا اگر تو را شناخت دست از سر تو هم بر نمی دارد.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: امروز سالگرد ارتحال آیت الله العظمی بهجت است؛ شخصیتی متقی و پرهیزکار و دارای روحیه عالی معنوی که زندگی ایشان برای همگان به خصوص کسانی که دنبال زندگی معنوی هستند، سرمشق بسیار خوبی بود که یاد ایشان را گرامی می داریم.

خطیب جمعه قم با اشاره به روز جهانی موزه، گفت: آثار فرهنگی و مناظر طبیعی و تاریخ و تمدن کشورها در موزه ها به نمایش گذاشته می شود؛ آستان مقدس رضوی و کریمه اهل بیت(ع) موزه باشکوهی دایر شده است و اخیرا در کنار جمکران یک موزه فرهنگی و تبلیغی دایر شده است.

دبیر شورای عالی حوزه های علمیه بیان کرد: مسئولان و کارگزاران نظام با رهبر عزیز انقلاب ملاقاتی داشتند؛ نکته اول این دیدار آن است که دشمن ما در خصوص مسایل اقتصادی با تمام ظرفیت خود به میدان آمده اند و پروایی از این جهت نیز ندارند؛ علاوه بر آن از نظر جنگ روانی از طریق فضای مجازی و غیر آن، روی اعصاب ملت ما کار می کنند.

وی گفت: یکی از آنها می گفت که ما می خواهیم از رهگذر همین تحریم آثار جنگ را در خیابان های تهران ببینیم؛ یعنی امیدوار شدند که رابطه مردم و جامعه با نظام اسلامی از بین برود و مردم نیز به خیابان بریزند و آنچه که دشمن می خواهد در جامعه محقق شود.

آیت الله حسینی بوشهری عنوان کرد: متاسفانه برخی نیز این مباحث را تیتر روزنامه های خود می کنند و برخی حالت رعب و ترس درونی خود را به جامعه منتقل می کنند تا جامعه را بترسانند؛ اگر همراهی با ملت و رهبری و انقلاب نمی کنید، لا اقل دل مردم ما را خالی نکنید؛ این مردم، ملتی هستند که هشت سال در همه دشمنان انقلاب و اسلام جنگیده است.

عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: رهبر عزیز ما فرمود، ما اهل جنگ نیستیم و آنها نیز پای در این میدان نمی گذارند بلکه می خواهند از طرق مختلف از جمله اعزام ناوها در کشور ما ترس ایجاد کنند؛ مسئولان برخی کشورها گفته بودند که اگر چنین شرایطی برای کشور ما بوجود می آمد دولت ما یک روزه سقوط می کند؛ یعنی اگر یک ناو آمریکایی دریکی از بنادر آنها پهلو بگیرد، دولت آن کشور خود را می بازد ولی ملت آبدیده و مقاوم ما از جنگ روانی دشمن نمی ترسد.

خطیب جمعه قم گفت: در این شرایط نباید در حد شعار باقی بمانیم و با شناخت نقطه ضعف خود اقتصاد و… خود را درمان کنیم؛ اقتصاد ما وابسته نفت است و همیشه دارای مشکل است؛ دولتی بودن اقتصاد بیماری دوم ما است؛ قرار بود که اصل ۴۴ پیاده شود ولی اراده ای برای پیاده شدن آن وجود ندارد؛ تخریب کسب و کار با قوانین دست و پاگیر از دیگر بیماری های اقتصاد ما است.

دبیر شورای عالی حوزه های علمیه بیان کرد: مشکلاتی که در خصوص نظامات بانکی و پول داریم، همچنین نظام بودجه ریزی کشور که رهبری هم فرمودند که نظام درستی نیست، پایین بودن بهره وری کشور از دیگر بیماری های اقتصاد کشور ما است وقتی بهره وری اقتصادی تا حد پایین است چگونه می توانیم موفق شویم.

وی گفت: مصرف بی رویه و بی محابا از دیگر مشکلات ما است؛ مصرف انرژی در ایران ۳ برابر جهان است؛ درست است که گاز و نفت داریم ولی درست نیست که مصرف ما به سه برابر نرخ جهانی باشد؛ دشمن ما را تحریم کرده است و نمی گوییم که خوب شد که تحریم شدیم ولی باید واقع بین باشیم و در حالت تحریم از این تهدیدات حداکثر استفاده از فرصت ها را داشته باشیم.

آیت الله حسینی بوشهری عنوان کرد: کشور ما نیازمند روح انقلابی است؛ هرجا که نیروهای جهادی حضور دارند انقلاب های بزرگ ایجاد می شود؛ فناوری هسته ای و موشکی و نانو و نیازهای پزشکی و… در همین راستا توسعه یافت؛ شعار ما می توانیم قطعا محقق می شود، ولی اگر بخواهیم و روح جهادی را گسترش دهیم.

عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: روح دلالی باید از کشور ما رخت بربندند؛ محصولات کشاورزی از کشاورزان به ارزانی خریداری می شود و دلالان با یک تلفن همان محصول را چند برابر به مردم فروخته می شود؛ باید جلوی دلال بازی گرفته شود.

خطیب جمعه قم گفت: کسانی که کالاها را خرید و انبار می کنند و اجناس را نایاب و قیمت آن را نجومی می کنند اقتصاد را به این روز انداختند؛ دولت و قوه قضاییه باید به میدان بیایند؛ نمی خواهیم این جملات را بشنویم که مسئولان امور را رها کرده اند.

دبیر شورای عالی حوزه های علمیه بیان کرد: امروزه یا باید تسلیم شویم و یا مقاومت کنیم و جز این دو، راهی نداریم؛ رهبر معظم نیز فرمودند که اراده ملت مقام ایران پیروز خواهد شد؛ باید جلوی شایعات را در جامعه و فضای مجازی گرفت؛ این عوامل در جامعه وجود دارد که امیدواریم مشکلات به نوعی حل شود.

منبع: خبرگزاری حوزه

امام جمعه موقت تهران: مسئولین به وضع افسارگسیخته بازار و گرانی ها رسیدگی کنند

حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمد حسن ابوترابی فرد، در خطبه های امروز (۲۷ اردیبهشت) نماز جمعه تهران با بیان اینکه حضرت یوسف(ع) علت در دست گرفتن اقتصاد مصر را داشتن تقوا و علم عنوان می‌کند، اظهار داشت: اقتصاد و مدیریت دانش‌محور، شعار قرآن است. روح دین روح علم و معرفت است. یکی از مهم‌ترین شاخص‌ها برای انتخاب مدیران در هر سطحی دانش و علم و تجربه لازم و در تراز بالا است.

امام جمعه موقت تهران گفت: حضرت یوسف(ع) وقتی توسط برادرانش به چاه افتاد، آن‌ها را نفرین نکرد بلکه آن‌ها را دعا کرد. ما هم باید نسبت به یکدیگر احسان کنیم. جامعه انقلابی باید آراسته به احسان باشد. دست یکدیگر را بگیریم. عصای یکدیگر باشیم. در تأمین نیازهای فکری، اعتقادی، اخلاقی، سیاسی، نقد، ارائه مشورت، تأمین نیازهای اقتصادی و مادی اهل احسان باشیم و به یاری هم بشتابیم.

وی به سابقه ارتباط خود با سه رئیس جمهور در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و گفت: گاهی وقتی وزیری معرفی می‌شد و ما با او جلسه می‌گذاشتیم، متوجه می‌شدیم اصلا با او صحبت نشده است و معلوم نیست که رئیس دولت از او چه انتظاراتی دارد و نقشه راه واقعی- نه آن چیزی که می‌نویسند و در مجلس پخش می‌کنند- برای رسیدن به آن، چیست.

امام جمعه موقت تهران ادامه داد: گاهی می‌دیدیم درست در نقطه‌ای که درآمدها به دلیل تحریم در اوج کاهش است، آقای وزیر در روز اول، پیشنهادات پرهزینه‌ای را مطرح می‌کرد. معلوم می‌شد که اصلا نمی‌داند در چه شرایطی این کرسی را در دست گرفته است. یکی از مشکلات امروز هم همین هزینه‌هایی است که نباید در این دوران و سال‌ها خلق می‌شد و خلق شد.

حجت الاسلام و المسلمین ابوترابی فرد به‌کارگیری جوانان شجاع، انقلابی باهوش با انگیزه و پرکار برای حل مشکلات را ضروری دانست و گفت: پس از انتخاب باید به این جوانان اختیارات تفویض شود و نظارت و پیگیری هم وجود داشته باشد.

امام‌جمعه موقت تهران ادامه داد: تفویض اختیار به معنای عدم نظارت نیست. اگر به کسی مسئولیت دادیم باید پاسخگو باشیم. اگر ای نطور عمل کنیم به سرعت همانطور که مشکلات دفاع مقدس حل شد مشکلات اقتصادی و اجتماعی حل می‌شود.

خطیب موقت نماز جمعه تهران با بیان اینکه جامعه اهل پرخاش و ستیزه‌جو در تراز قرآن نیست، تصریح کرد: روح دین احسان به بندگان خداست. حضرت آیت‌الله بهجت می‌فرمودند عالم بزرگ شیعی، سیدبن طاووس در کتاب اقبال می‌نویسد: من در شب‌های قدر برای کفار دعا می‌کنم. این عالم در شب قدر به فکر هدایت کفار است. ما چقدر دغدغه یکدیگر را داریم؟ دعای ظهور امام زمان(عج) دعا برای هدایت کفار و جامعه بشری است. دعا برای سعادت انسان است. باید اهل احسان بود تا خدا ما را انتخاب کند.

حجت الاسلام و المسلمین ابوترابی فرد، حضرت یوسف(ع) را نماد ایستادگی در برابر شهوات دانست و تصریح کرد: نگاه رهبر معظّم انقلاب در چلّه دوم انقلاب به جوانانی است که حضرت یوسف را الگوی خود قرار می‌دهند؛ در علم، احسان و تقوا و مهار شهوات و امیال و هوس‌ها. جوانانی که در رسیدن به ساحت مقدس اخلاص، قلّه را می‌بینند.

وی با بیان اینکه خبر دادن از ذهن دیگران ملاک تقوا نیست، اظهار کرد: گاهی چنین سخنانی صددرصد شیطانی است. بزرگان ما، بسیاری از مسائل را می‌دانستند و لب فرو می‌بستند تا برای دیگران دکان باز نشود. ملاک فقط و فقط تقوا و عمل صالح است.

امام‌جمعه موقت تهران، شایسته‌سالاری را شعار قرآن دانست و گفت: شایسته‌سالاری روح دین و فلسفه امامت و نظام مبتنی بر حاکمیت فقیه عادلِ صالحِ مدیر و مدبر است. لذا بحق، اهل دقت می‌گویند ولایت فقیه یعنی ولایت علم و عدالت.

وی با بیان اینکه گاهی مدیران تراز اول رصد نمی‌شوند و به‌کار گرفته نمی‌شوند، اظهار داشت: اگر هم انتخاب شوند، تفویض اختیار نمی‌شود. یکی از آسیب‌های بروکراسی عدم تفویض اختیار است.

حجت الاسلام و المسلمین ابوترابی فرد درباره توصیه مدیریتی آیت‌الله بهجت گفت: ایشان به من گفتند هر کاری که دیگران می‌توانند انجام دهند را به دیگری بسپار و خودت کاری را بکن که دیگران نمی‌توانند انجام دهند. این یک دستور مدیریتی ویژه‌ است.

وی در ادامه با اشاره به گرانی افسار گسیخته مسکن و ضعف و عدم توانایی مالی جوانان ادامه داد: نزدیک دو دهه است سکاندار انقلاب بر مدیریت اقتصادی کشور با ادبیات و شعارهای مختلف تأکید دارند که مسأله اصلی کشور اقتصاد است، به دلیل جایگاه آن است. اگر اقتصاد یک کشوری قدرتمند باشد راه برای تحول هموار می‌شود.

حضرت امیر(ع) هم در نامه به مالک اشتر پس از اشاره به جمع‌آوری مالیات، می‌نویستند اقتصاد سالم امکان به‌دست آوردن مالیات را فراهم می‌آورد. یعنی به اقتصاد مصر توجه کن تا این کشور قدرتمند راه برای برای تأمین نیازهای مدیریتی کشور هموار کند.

امام‌جمعه موقت تهران با بیان اینکه انصافاً جمهوری اسلامی در این چهار دهه با تمام کاستی‌ها در حوزه‌های اقتصادی قدم‌های بسیار بلند و استثنایی برداشته است، خاطرنشان کرد: با اینکه یک دهه در جنگ بودیم و چهار دهه است در تحریم هستیم و در بدست آوردن منابع همیشه با مشکل روبه‌رو بوده‌ایم. اما امروز زیرساخت‌های اقتصادی به اندازه‌ای شکل گرفته که بسیاری از کشورهای حتی توسعه یافته از این امکانات برخوردار نیستند.

وی ادامه داد: شاخص‌های کلان بحث دیگری است. زیرساخت‌ها برای این است که این شاخص‌ها اصلاح شود که در این زمینه مشکل داریم و باید به طور جدی به آن بپردازیم.

منبع : خبرگزاری حوزه

رهبر معظم انقلاب: مقاومت گزینه قطعی ملت ایران

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار مسئولان و کارگزاران نظام با تأکید بر ضرورت تقوای مسئولان بویژه در «رسیدگی به امور مردم، رعایت بیت‌المال و اجتناب از اشرافیت» به بیان وظایف اساسی مسئولان سه قوه برای حل مشکلات اقتصادی و رونق تولید پرداختند و با اشاره به اقدامات خبیثانه‌ی آمریکا برای «تغییر محاسبات و تسلیم شدن مسئولان» و نیز «فاصله گرفتن مردم از نظام» افزودند: گزینه‌ی قطعی ملت ایران در مواجهه با دشمن، مقاومت در همه‌ی زمینه‌ها است، چراکه مذاکره با دولت کنونی آمریکا سمّ مضاعف است، البته جنگی نخواهد شد بلکه برخورد، برخورد اراده‌ها است و در این زمینه، اراده‌ی ملت ایران و نظام اسلامی قوی‌تر از دشمن است و به فضل الهی این بار هم پیروز خواهیم شد.

رهبر انقلاب اسلامی در ابتدای سخنانشان ماه رمضان را «ماه تقوا» و زمینه و بستری برای رواج پروا از خداوند متعال خواندند و گفتند: قرآن وعده داده است که تقوا موجب بصیرت، رستگاری، جلب رحمت و هدایت و ایجاد قدرت تشخیص حق از باطل خواهد شد و با وجود تقوا، هیچ بن‌بستی وجود نخواهد داشت.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای جنبه‌ی دیگر تقوا از منظر قرآن کریم را «تقوای از غیر خدا» برشمردند و افزودند: معنای تقوای از غیر خدا این است که از هیچ قدرتی غیر از خدا نترسیم و زندگی و آینده‌ی خود را وابسته و به دست آنها ندانیم.

ایشان با یادآوری کلامی حکمت‌آمیز از امام راحل مبنی بر لزوم پرهیز از شهوات معنوی در ماه رمضان بویژه قدرت‌طلبی، خطاب به مسئولان تأکید کردند: گفتار، رفتار و تصمیم‌های ما مسئولان در سرنوشت مردم مؤثر است، بنابراین مسئولان بیش از همه به تقوا نیاز دارند، چراکه با بی‌تقوایی آنها، حقوق مردم به طرز جبران‌ناپذیری پایمال خواهد شد.

رهبر انقلاب اسلامی، «تقوا و امانت‌داری» را جزو مهم‌ترین شاخصها در سپردن امور و مسئولیتها دانستند و با تأکید بر لزوم مراقبت مسئولان در رعایت بیت‌المال، خویشتنداری در برابر طغیان نفس و پرهیز جدی از مال‌اندوزی و میل به اشرافیت، گفتند: سلوک پیغمبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌وآله) و امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) کاملاً بر خلاف دنیاطلبانی بود که به‌دنبال کسب قدرت برای رسیدن به شهوات نفسانی و مال و ثروت هستند و در جمهوری اسلامی نیز مسئولان موظفند با تمسک به سیره‌ی آن بزرگواران، از اسراف و زندگی اشرافی و تجملاتی پرهیز کنند.

رهبر انقلاب اسلامی، سخنان خود را با ورود به مباحث و مسائل اقتصادی کشور ادامه دادند و با اشاره به سخنان رئیس‌جمهور مبنی بر لزوم جدی‌تر شدن مدیریتها و برنامه‌ریزی‌ها، گفتند: سخنان آقای رئیس‌جمهور، سخنان درستی است که باید انجام شود و انجام دادن آن هم به دست خود مسئولان و دولت است و راه هم در این زمینه باز است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مهم‌ترین مسئله‌ی کشور را در شرایط کنونی «مسئله‌ی اقتصاد و مشکلات معیشتی و فشار بر مردم بویژه طبقات ضعیف و متوسط» دانستند و افزودند: مشکلات اقتصادی و نداشتن برنامه‌ی اقتصادی علاوه بر اینکه به اعتبار هر کشوری لطمه وارد میکند، به دلیل آنکه مردم و طبقات ضعیف تحت فشار قرار میگیرند، زمینه‌ساز طمع دشمن نیز میشود.

ایشان با تأکید بر اینکه حل مسائل و مشکلات اقتصادی باید به‌طور جدی در دستور کار مسئولان قرار گیرد، خاطرنشان کردند: در زمینه‌ی مسائل اقتصادی موانع وجود دارد ولی هیچ بن‌بستی وجود ندارد.

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: مسائل و مشکلات اقتصادی باعث شده است که دشمنان ما و در رأس آن آمریکا به زعم خود تصور کنند با تحریم‌های بی‌سابقه میتوانند به ایران ضربه بزنند درحالی‌که فلز جمهوری اسلامی به همت مردم و مسئولان مستحکم است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر اینکه اقتصاد کشور از زیرساخت‌ها و ظرفیتهای خوبی برخوردار است، گفتند: اقتصاد کشور از چند بیماری مزمن رنج میبرد که اگر در شرایط تحریمی فعلی بتوان این بیماری‌ها را برطرف کرد، اقتصاد ایران حرکت جهشی خواهد کرد.

ایشان «وابستگی به نفت و خام‌فروشی»، «مداخلات غیرلازم دستگاه‌های حکومتی در مسائل اقتصادی و عدم اجرای مناسب سیاستهای اصل ۴۴» و «تخریب فضای کسب‌وکار و قوانین دست‌وپاگیر» را از جمله بیماری‌های مزمن اقتصاد کشور برشمردند و افزودند: اصلاح ساختاری بودجه که قرار بود مجلس و دولت، در چهار ماهه‌ی اول امسال آن را انجام دهند و همچنین اصلاح نظام بانکی از دیگر کارهای مهم و اساسی است که باید انجام شوند.

رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: تحقق این امور زیربنایی و ساختاری، نیازمند مدیریت شجاعانه، امیدوارانه، جهادی، همراه با اشراف میدانی بر مشکلات، عدم انفعال در برابر دشمن و شرطی نکردن اقتصاد به مسائل خارج از اختیار خودمان است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: متأسفانه در سالهای اخیر به‌طور مکرر، اقتصاد کشور به تصمیم‌های دیگران گره زده شد و بسیاری از کارها به تصمیم‌های آمریکا موکول شد و در نتیجه سرمایه‌گذار و فعال اقتصادی نیز کارهای خود را موکول به این امور کرد.

ایشان یکی از راه‌های حل مشکلات اقتصادی را استفاده از ظرفیت وسیع مردمی کشور دانستند و با تأکید بر اینکه برخورد دولت با عوامل مخرب در بخشهای گوناگون اقتصادی بسیار ضروری است، افزودند: باید با قاچاق، دلالی‌ها، خریدهای خیانت‌کارانه‌ی ارزاق عمومی و احتکار، بدون هراس از جنجالها، برخورد قاطع شود و همه باید از دولت در این عرصه حمایت کنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بیان چند کار و وظیفه‌ی اساسی که باید به‌عنوان تفکری عام مورد توجه و عمل سه قوه قرار گیرد، «رونق تولید» را کلید حل بسیاری از مشکلات خواندند و افزودند: در سایه‌ی عزم جهادی و به‌کارگیری جوانان متخصص، موانع رونق تولید قابل رفع است که اگر این هدف محقق شود، مسائلی نظیر اشتغال، کاهش تورم، رفاه مردم و صادرات، شتاب خوبی خواهد گرفت.

ایشان «اعتماد به جوانان» را راه‌حل اصلی برشمردند و خاطرنشان کردند: هر جا به نسل جوان اعتماد کردیم و حداقلِ امکانات را در اختیارش گذاشتیم، پیش رفتیم.

رهبر انقلاب، تولیدات تحسین‌برانگیز نظامی از جمله موشکهای نقطه‌زن بالستیک و کروز با برد ۲ هزار کیلومتر را نتیجه‌ی اعتماد به جوانان مؤمن، باانگیزه و خستگی‌ناپذیر خواندند و افزودند: در بحث غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم و تأمین نیازهای پزشکی هسته‌ای نیز وقتی کار را به جوانان محول کردیم، در میان ناباوری بسیاری، کارِ به این مهمی را به سرانجام رساندند، ضمن اینکه مشکل‌ترین بخش غنی‌سازی، رسیدن به ۲۰ درصد است و مراحل بعدی، آسان‌تر از این مرحله است.

ایشان پرسیدند: آیا این‌گونه جوانان نمیتوانند مشکلات صنایع را حل کنند و با یافتن حلقه‌های مفقوده‌ی بخشهای مختلف، کارها را به سامان برسانند؟

رهبر انقلاب با ابراز تلخ‌کامی از شنیدن خبر تعطیلی برخی واحدهای تولیدی یا کشاورزی، وزارت صنایع را به تهیه‌ی فهرست موارد مورد نیاز واحدهای تولیدی (اعم از ماشین‌آلات، قطعات و مواد اولیه) و ارائه‌ی فراخوان برای رفع این نیازها توصیه‌ی مؤکد و خاطرنشان کردند: بسیاری از این موارد در داخل کشور قابل تأمین است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای دومین کار و وظیفه‌ی اساسی دولت و دیگر قوا را «تلاش برنامه‌ریزی‌شده و بی‌وقفه برای خودکفایی بویژه در زمینه‌ی کشاورزی» برشمردند و افزودند: متأسفانه در مقطعی با این حرف که خرید محصولات از بیرون ارزان‌تر تمام میشود و تولید در داخل صرفه‌ی اقتصادی ندارد، روند خودکفایی دچار ضربه شد.

ایشان افزودند: البته ممکن است خرید برخی محصولات از جمله گندم از خارج به‌صرفه باشد، اما اگر جلوی واردات این محصول مهم را گرفتند چه کار خواهیم کرد؟ بنابراین باید با تلاش بیشتر به راه عاقلانه‌ی خودکفایی ادامه دهیم.

رهبر انقلاب، خودکفایی در زمینه‌ی بنزین را مهم برشمردند و افزودند: پالایشگاه ستاره‌ی خلیج فارس که به همت سپاه احداث و راه‌اندازی شد، حدود یک‌سوم مصرف مسرفانه‌ی کنونی بنزین را تأمین میکند که بسیار مهم است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در جمع‌بندی این محور تأکید کردند: اقتدار و آبروی کشور در «خودکفایی» است و باید نیازهای مهم کشور را خودمان تولید و تأمین کنیم.

«سهولت کسب‌وکار» سومین مسئله‌ای بود که رهبر انقلاب به‌عنوان دستور کار عمومی قوا مطرح کردند و افزودند: «مقررات و قوانینِ بسیار و گاه متناقض» عملاً مانع رونق فضای کسب‌وکار شده است که باید خیلی جدی این مشکل دست‌وپاگیر را برطرف کرد.

رهبر انقلاب، بخش کشاورزی را دارای اولویت خواندند و افزودند: این بخش، هم از جهت تأمین مواد غذایی و هم از جهت سهم اشتغال، بسیار مهم است و باید با احداث صنایع تبدیلی در روستاها و برطرف کردن مشکل فروش محصولات کشاورزی روستاییان، به آن توجه کامل کرد، چراکه در پیشرفت و قدرت کشور بسیار مؤثر خواهد بود.

رهبر انقلاب، نیروی انسانی کارآمد، جوان، پرانگیزه و خستگی‌ناپذیر را ثروتی عظیم و بی‌نظیر دانستند و افزودند: هزاران گروه تحقیقاتی در داخل و خارج از دانشگاه‌ها وجود دارند که میتوانند با ایده‌ها و فکرهای خوب و راه‌گشا، چرخه‌ی کارها در بخش صنایع و معادن و دیگر بخشها را روان‌سازی و مسائل زمین‌مانده را راه‌اندازی کنند.

ایشان فرصت جبران خسارات سیل را فرصت خوبی برای رونق بخشهای مختلف تولید خواندند و تأکید کردند: باید اعتبارات جبرانی مناطق سیل‌زده را به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی و هدایت کرد که به رونق کارخانه‌ها بینجامد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مسکن‌سازی را از جمله رشته‌های کارآفرین خواندند و گفتند: از جمله غفلتهای چند سال اخیر، بی‌توجهی به موضوع مسکن‌سازی بوده است.

ایشان افزودند: باید از فرصت ترمیم یا ساخت مسکن برای هم‌وطنان سیل‌زده استفاده کرد و با کمک دستگاه‌های مختلف و بخش خصوصی، حرکت عظیم اشتغال‌زا و تولیدآفرین در بخش مسکن را به وجود آورد.

رهبر انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنانشان به موضوع تلاشها و اقدامات ضد ایرانی آمریکا پرداختند و خاطرنشان کردند: در مواجهه با دشمن دو راه بیشتر وجود ندارد؛ یا عقب‌نشینی ما و پیشروی متقابل آنها و یا مقاومت و ایستادگی که تجربه‌ی ما در جمهوری اسلامی نشان میدهد هر جا در مقابل دشمن مقاومت کردیم، جواب گرفتیم.

ایشان مقاومت در عرصه‌ی اقتصادی را متفاوت از مقاومت در عرصه‌ی نظامی دانستند و افزودند: مقاومت در عرصه‌ی اقتصادی به معنای مستحکم کردن ساخت اقتصادی کشور است که لازمه‌ی آن هم برخورد جدی با مسائل و پیگیری امور است.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه برای اصلاح امور نباید چشم به خارج دوخت، خاطرنشان کردند: چشم دوختن به بیگانه موجب ضربه به کشور میشود که نمونه‌ی آن را در برخورد اروپایی‌ها در قضیه‌ی برجام می‌بینیم.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: ما با اروپایی‌ها مشکل و دعوایی نداشتیم اما آنها به هیچ یک از تعهدات خود عمل نکردند و نمیکنند و درعین‌حال مدام ادعا میکنند که ما به برجام پایبند هستیم.

ایشان با تأکید بر اینکه علاوه بر دولت، مردم نیز باید برای حل مسائل اقتصادی، نقش‌آفرینی کنند، گفتند: مردم با خرید محصولات داخلی و استمرار حمایت از کالای ایرانی، پرهیز از اسراف، توجه نکردن به شایعات در فضای مجازی و زیاده‌روی نکردن در خرید، میتوانند به رونق تولید کمک کنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه‌ی سخنان خود، در تبیین طراحی آمریکایی‌ها در شرایط فعلی گفتند: آنها تمام تلاش خود را به کار گرفته‌اند تا با فشارهای شدید اقتصادی، اولاً نظام محاسباتی مسئولان را به‌گونه‌ای تغییر دهند تا آنان مجبور به تسلیم شوند و ثانیاً مردم را در مقابل نظام قرار دهند.

ایشان با تأکید بر اینکه طراحی و محاسبه‌ی آمریکا همانند محاسبات چهل سال گذشته غلط است و به نتیجه هم نخواهد رسید، افزودند: آمریکایی‌ها این بار نیز قطعاً شکست خواهند خورد و در این موضوع تردیدی نیست.

رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: سردمداران آمریکا به دلیل بغض و کینه‌ای که به جمهوری اسلامی ایران دارند، کور شده‌اند و نمیتوانند درست محاسبه کنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به مخالفت بسیاری از صاحب‌نظران در آمریکا با شیوه‌ی برخورد با ایران و گروه‌های مقاومت گفتند: مسئولان کنونی آمریکا واقعاً درک درستی نسبت به مسائل گوناگون و همچنین جمهوری اسلامی ندارند.

ایشان با تأکید بر اینکه هیچ‌کس نباید از هیبت ظاهری، تشرها و هیاهوهای آمریکا بترسد، افزودند: ابرقدرت‌ها معمولاً کار خود را با تشر و هیاهو پیش میبرند و هرگونه جا زدن در مقابل این تهدیدها خطا است.

رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: علاوه بر آمریکا، از ثروت قارون‌های منطقه‌ی خلیج فارس نیز نباید ترسید زیرا هیچ غلطی نمیتوانند بکنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: آمریکا در سال ۱۳۵۷ و قبل از پیروزی انقلاب اسلامی بسیار قدرتمندتر از شرایط فعلی بود و کارتر رئیس‌جمهور آن زمان، هم عقل و هم قدرت بیشتری از رئیس‌جمهور کنونی آمریکا داشت و محمدرضا پهلوی نیز به‌عنوان مأمور آنها بر همه‌ی امور مسلط و کاملاً تابع بود اما ملت ایران توانست با دست خالی همان آمریکا را شکست دهد، ضمن آنکه جوانهای انقلابی امروز کمتر از سال ۵۷ نیستند و عمق اندیشه‌ی انقلابی آنها نیز بیشتر است.

ایشان با تأکید بر اینکه دشمنی آمریکا با جمهوری اسلامی بیشتر نشده بلکه نسبت به چهل سال گذشته، آشکارتر و صریح‌تر شده است افزودند: باید بدانیم، کسی که با صدای بلند تهدید میکند، قدرت و توانایی او به اندازه‌ی آن صدای بلند نیست.

رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: دولت فعلی آمریکا علاوه بر دشمنی صریح‌تر با نظام اسلامی، بیش از هر دولت دیگر این کشور، در خدمت مصالح رژیم صهیونیستی است و به‌عبارتی بسیاری از سیاستهای آمریکا در دست صهیونیست‌ها است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به ادعا و جنجال مقامات فعلی آمریکا از جمله رئیس‌جمهور این کشور مبنی بر اینکه سیاستهای ما موجب تغییر در ایران شده است، گفتند: بله، تغییر در ایران ایجاد شده اما این تغییر به این صورت بوده است که نفرت مردم از آمریکا، ده برابر شده است.

ایشان «دست‌نیافتنی‌تر شدن منافع جمهوری اسلامی»، «افزایش همت جوانان» و «افزایش آمادگی نیروهای نظامی و امنیتی» را از دیگر تغییرات در ایران برشمردند و تأکید کردند: سخنان مقامات آمریکایی نشانگر میزان دوری آنها از واقعیات و محاسبات اشتباه و غلط آنها است.

رهبر انقلاب اسلامی، سخنان مقامهای آمریکایی درباره‌ی ایران را نشان‌دهنده‌ی حماقت بالای آنها دانستند و افزودند: رئیس‌جمهور آمریکا میگوید از وقتی که من آمده‌ام، هر جمعه در ایران راه‌پیمایی علیه نظام برگزار میشود؛ باید به این فرد گفت اولاً روز جمعه نیست بلکه شنبه است و ثانیاً تهران نیست بلکه پاریس است.

رهبر انقلاب با اشاره به مشکلات درونی و بزرگ آمریکا در زمینه‌های اجتماعی و اقتصادی افزودند: این نکته البته غالباً مورد توجه قرار نمیگیرد اما مشکلات مهم اجتماعی و تناقض و آشفتگی در دولت آمریکا، واقعیتی است که وضع ضعیف دشمن را نشان میدهد.

ایشان با استناد به گزارشهای رسمی مراکز دولتی آمریکا، «وجود ۴۱ میلیون آمریکایی دچار گرسنگی و ناامنی غذایی»، «نامشروع بودن چهل درصد نوزادان»، «وجود ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار زندانی (که بالاترین میزان جهانی به نسبت جمعیت است)»، «بیشترین آمار مصرف مواد مخدر» و «وقوع ۳۱ درصد تیراندازی‌های جمعی دنیا در آمریکا» را از جمله واقعیات این کشور خواندند و افزودند: برخی‌ها آمریکا را خیلی بزرگ و پرهیبت و خطرناک جلوه ندهند، البته نباید از دشمنیِ دشمن غفلت بشود اما حقیقت آن است که آمریکا گرفتار مشکلات مختلف است.

ایشان افزودند: علاوه بر این گرفتاری‌های درونی، سیاستهای غلط آمریکا از لحاظ سیاسی و امنیتی عموماً به ضرر این کشور تمام شده و در منطقه‌ی ما، اروپا و مواجهه با برخی قدرتهای آسیایی، آنها را دچار مشکلات بیشتر کرده است، ضمن اینکه روند هزینه‌های ۷ هزار میلیارد دلاری و بی‌نتیجه‌ی آنها در منطقه، همچنان ادامه دارد، اگرچه دستشان در کیسه‌ی سعودی‌ها نیز هست.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به هشدار برخی صاحب‌نظران آمریکایی مبنی بر اینکه فشار بر جمهوری اسلامی به جهش اقتصادی ایران منجر خواهد شد، گفتند: آمریکا در مواجهه با ملت ایران و استحکام روزافزون نظام اسلامی قطعاً شکست خواهد خورد.

ایشان با اشاره به برخی که میگویند مذاکره با آمریکا چه عیبی دارد، تأکید کردند: مذاکره با آمریکا تا وقتی به تعبیر حضرت امام، آدم نشده، سمّ است؛ ضمن اینکه مذاکره با دولت فعلی این کشور سمّ مضاعف است.

رهبر انقلاب در تبیین این واقعیت افزودند: معنای حقیقی مذاکره، معامله و بده‌بستان است و آنها دقیقاً در این معامله، دنبال نقاط قوت ایران هستند.

ایشان افزودند: میگویند بیایید درباره‌ی موشک مذاکره کنیم، معنای حقیقی این حرف این است که شما باید بُرد و دقت موشکهایتان را کم کنید تا اگر روزی شما را هدف قرار دادیم، نتوانید جواب بدهید. اما بدیهی است که کسی در ایران این حرف را نمیپذیرد؛ بنابراین همین سر و صداها ادامه خواهد یافت.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: این مسئله، بحث دین و انقلاب نیست، بلکه هیچ ایرانی غیرتمند و باشعوری حاضر نیست با طرفی که میخواهد نقاط قوت کشور را از دست او درآورد، معامله کند.

ایشان در مثال دیگری در زمینه‌ی اهداف واقعی دشمن در بحث مذاکره افزودند: عمق راهبردی سیاسی و امنیتی برای هر کشوری مسئله‌ای حیاتی است؛ برای ما نیز عمق راهبردی در منطقه خیلی مهم است. آنها از این مسئله ناراحتند و میخواهند بر سر عمق راهبردی بسیار خوب ایران با آنها معامله کنیم؛ آیا کسی میپذیرد؟

رهبر انقلاب تأکید کردند: بر اساس این واقعیات، اصل مذاکره با آمریکا حتی با کسی که آدم حسابی باشد غلط است و مذاکره با اینها که به هیچ چیز از جمله اخلاق و قانون و عرف بین‌المللی پایبند نیستند، مسخره است و مطلقاً معنا ندارد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: البته در عقلای ما کسی دنبال مذاکره نیست، مردم هم که دنبال مذاکره نیستند، فقط برخی گوشه‌وکنار حرفی میزنند.

رهبر انقلاب با اشاره به نامه‌های رئیس‌جمهور قبلی آمریکا به ایشان افزودند: اوباما که ظاهرش خیلی اتوکشیده‌تر از اینها بود یک نامه‌ی فدایت شوم برای ما نوشت و بنده بعد از مدتی جوابی به او دادم، بلافاصله نامه‌ی دوم را نوشت؛ میخواستم جواب بدهم که فتنه‌ی ۸۸ پیش آمد و او با فراموش کردن همه‌ی آن حرفها و ابراز ارادتها، با خوشحالی به حمایت و دفاع از فتنه و فتنه‌گرها شتافت.

رهبر انقلاب با اشاره به اینکه آمریکا مجبور به عقب‌نشینی در مقابل مقاومت ملت ایران خواهد شد، افزودند: بحث مقاومت، بحث برخورد نظامی نیست و اینکه برخی در روزنامه یا فضای مجازی مسئله‌ی جنگ را مطرح میکنند، حرف بیخود و غلطی است.

ایشان تأکید کردند: بنا نیست جنگی انجام بگیرد و انجام هم نخواهد گرفت، چراکه ما ابتدا به ساکن هیچ‌گاه دنبال جنگ نیستیم و آنها هم میدانند که جنگ به‌صرفه‌شان نیست.

رهبر انقلاب در پایان سخنانشان خاطرنشان کردند: رویارویی کنونی، برخورد اراده‌ها است و چون ما اراده‌ای قوی‌تر داریم و به خدا توکل میکنیم، ان‌شاءالله آینده‌ی خوبی در انتظار ملت است.

ایشان تأکید کردند: جمهوری اسلامی ایران به فضل الهی، در پرتو ایستادگی، هوشیاری و اراده‌ی ملت و مدیریتها و تدابیر جدیدی که رئیس‌جمهور محترم اشاره کردند، پیروز این میدان خواهد بود.

پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، آقای روحانی رئیس‌جمهور گفت: سال ۹۷ سال سختی برای مردم کشورمان بویژه از لحاظ فشار بر معیشت و زندگی مردم و کاهش درآمدهای دولت بود.

رئیس‌جمهور به افتتاح طرحهای بزرگ در سالهای گذشته از جمله افتتاح ۱۵ فاز پارس جنوبی اشاره کرد و گفت: در این مدت بزرگ‌ترین پالایشگاه میعانات گازی که در خاورمیانه بی‌نظیر است، افتتاح شد که موجب تولید دو برابری و خودکفایی در تولید بنزین شد.

آقای روحانی از افتتاح بزرگ‌ترین طرحهای مربوط به ارتباطات، راه و راه‌آهن و همچنین اتصال چهار استان به راه‌آهن سراسری خبر داد و با یادآوری بهبود تراز تجاری محصولات کشاورزی به بارش بارانهای بی‌سابقه‌ی اخیر اشاره کرد و گفت: علاوه بر افزایش خرید تضمینی گندم، افزایش تولید دانه‌های روغنی و خودکفایی در تولید گندم، در زمینه‌ی کشت گلخانه‌ای از ۸ هزار و ۸۰۰ هکتار به ۱۵ هزار هکتار رسیده‌ایم و در آینده به ۲۰ هزار هکتار خواهیم رسید.

آقای روحانی به افزایش سه تا پنج برابری پرداختی مستمری‌بگیران کمیته‌ی امداد و بهزیستی اشاره کرد و افزود: در زلزله‌ی کرمانشاه در مدت ۱۴ ماه، سه و نیم میلیون متر مربع ساختمان‌سازی شده که این کاری بسیار بزرگ است.

رئیس‌جمهور با تأکید بر نیاز به وحدت و اتحاد در کشور، گفت: کاری که ملت و مسئولان در ماجرای سیل انجام دادند بی‌نظیر بود و به وحدتی شبیه آنچه که در ماجرای سیل شاهد بودیم نیاز داریم، چراکه آن اتحاد توانست یک تهدید را به یک فرصت بزرگ تبدیل کند.

آقای روحانی با بیان اینکه مردم در فشار هستند و باید به معیشت آنان توجه ویژه کرد، افزود: اگر بتوانیم بر کالاهای وارداتی نظارت بیشتری کنیم، میتوانیم مشکلات مردم را در زمینه‌ی معیشت، کمتر و بر تحریم غلبه کنیم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه با متحد بودن میتوانیم از معضلات عبور کنیم، معیار دوستی در درون نظام را اعتقاد و التزام به قانون اساسی برشمرد و افزود: اگر هر کسی به قانون اساسی پایبند باشد و همه‌ی ظرفیتهای قانون اساسی به کار گرفته شود، میتوانیم از مشکلات عبور کنیم.

رئیس‌جمهور با اشاره به تصمیم آمریکا برای متوقف کردن صادرات نفت ایران و اخلال در صادرات غیرنفتی، و فشار روانی و تبلیغی، افزود: با ایثار و وحدت مردم و با سازماندهی، برنامه‌ریزی، مدیریت بهتر و هماهنگی بیشتر و تمرکز در اداره‌ی کشور میتوانیم از این معضلات عبور کنیم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه اداره‌ی کشور بدون تغییر در ساختار بودجه و اقتصاد امکان‌پذیر نیست، گفت: این کار تنها در اختیار دولت نیست، بلکه باید اختیارات، متمرکز، و درک مجلس و دولت از شرایط کشور و منطقه و جهان یکسان شود.

آقای روحانی با اشاره به اینکه میتوانیم به جای درآمد نفتی، درآمد غیرنفتی را جایگزین کنیم، گفت: آمریکایی‌ها با محاسبات اشتباه و غلط، فکر میکردند ظرف چند ماه میتوانند ملت بزرگ ایران را به زانو درآورند و تاریخهایی را برای این موضوع تعیین کردند اما ملت ایران با استقامت، ایستادگی و مقاومت، روزها و ساعات زرینی را در تاریخ جمهوری اسلامی ایران خلق کرد.

وی با بیان اینکه ملت، رهبری، دولت و مجلس، موجب ناکامی دشمن شدند، ادامه داد: امروز هم دشمن در پی زور و تزویر است؛ صبح ناوگانش را میفرستد و شب شماره تلفن میدهد. البته ما شماره تلفن‌های زیادی از آنها داریم و هر تاریخی که آنها در آن روز جنایتی علیه ملت ایران انجام داده‌اند، شماره تلفن واقعی آنها است.

رئیس‌جمهور ادامه داد: اختلاف ما و شما در ظلم و تجاوز نسبت به ملتها و ملت ایران است؛ توبه کنید و برگردید، راه باز است، شاید مردم ایران از ظلم و جنایت تاریخی شما بگذرند.

آقای روحانی با بیان اینکه دنیا به بردباری ملت ایران پی برده است، افزود: بعد از تخلف آمریکا از توافق هسته‌ای به دوستانمان و اتحادیه‌ی اروپا که هر دو از ما مهلت خواسته بودند تا به وظایفشان عمل کنند به اندازه‌ی کافی فرصت دادیم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه امروز باید از مسیر حقوقی استفاده کنیم و این را دولت و شورای عالی امنیت و نظام با رهنمود رهبری آغاز کرده، گفت: این مسیری است که اقدام و اعلام کردیم.

وی افزود: برخی به اشتباه میگویند که ۶۰ روز مهلت دادیم تا ۶۰ روز دیگر عمل کنند، درحالی‌که ما از روز ۱۸ اردیبهشت عمل کردیم و ۲ تعهد را کنار گذاشتیم و ۲ تعهد دیگر را نیز بعد از ۶۰ روز کنار خواهیم گذاشت.

رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه با مشارکت مردم، مدارا با یکدیگر و مقاومت میتوانیم به پیروزی برسیم، گفت: امروز در یک آزمایش بزرگ الهی قرار گرفته‌ایم و بی‌تردید با ایستادگی و مقاومت، از این مرحله عبور خواهیم کرد.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی: باید امکانات لازم برای تسهیل دسترسی و ورود به فضای مجازی ملی از سوی دستگاه های ذیربط فراهم شود

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در دیدار معاون فضای مجازی وزیر ارتباطات، با بیان این که فضای مجازی قابل حذف نیست، فرمودند: فضای مجازی ابزاری است که می توان از آن استفاده های مثبت فراوان کرد؛ اما در عین حال جنبه های منفی آن نیز زیاد است.

ایشان تصریح کردند:  متاسفانه در حال حاضر آثار منفی فضای مجازی بر آثار مثبت آن غلبه دارد؛ این مساله تحلیل نیست بلکه مبتنی بر آمار موثقی است که مسؤولان ذیربط ارائه کرده اند که نشان می دهد چه جرائم و کلاهبرداری ها و مفاسد اخلاقی و سوء استفاده های اقتصادی در این فضا صورت می گیرد.

به اصلاح فضای مجازی بی تفاوت باشیم باز هم ضربه خواهیم خورد

معظم له با بیان این که فضای مجازی برای ما یک مساله حیاتی است و نباید در این خصوص انفعالی برخورد کرد، فرمودند: ما به لحاظ سیاسی، فرهنگی و اقتصادی و اخلاقی در این عرصه دچار خسارت شده ایم و اگر بی تفاوت باشیم باز هم امکان تکرار دارد.

ایشان تاکید کردند: نباید چشم روی هم بگذاریم، باید مضار و منافع را ببینیم و بعد تصمیم بگیریم.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم ادامه داد: در خبرها آمده بود که روسیه برای خودشان یک فضای مجازی ملی درست کرده اند، اگر دیگران می توانند این کار را بکنند چرا ما نتوانیم؟

لزوم تسریع در راه اندازی شبکه ملی اطلاعات

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی با تاکید بر تسریع در راه اندازی شبکه ملی اطلاعات، یادآور شدند: باید امکانات لازم برای تسهیل دسترسی و ورود به فضای مجازی ملی از سوی دستگاه های ذیربط فراهم شود.

ایشان تاکید کردند: حل مشکل فضای مجازی تنها در حیطه مسؤولیت و وظایف وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیست، باید نهادها و سازمان های دیگر هم همکاری کنند تا این مساله به سامان برسد.

معظم له تاکید کردند: اصلاح و ساماندهی فضای مجازی خواسته رهبر بزرگوار انقلاب، مراجع معظم تقلید، بزرگان و دلسوزان است، اگر امروز اقدام شود از فردا بهتر است، بی توجهی به این مهم خسارات جبران ناپذیری به همراه خواهد داشت.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی افزودند: متاسفانه برای اصلاح فضای مجازی و شبکه های اجتماعی برخی مسؤولان و دستگاه ها همکاری نمی کنند و یا همکاری شان ضعیف است؛ امیدواریم نسبت به این موضوع حیاتی احساس مسؤولیت کنند و با عزمی راسخ گام بردارند تا مساله کاملا حل شود.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیت الله العظمی مکارم شیرازی

آیت الله حسینی بوشهری: هر جایی که اراده انقلابی و روحیه بسیجی وجود داشته، موفق بوده ایم

آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری، در دیدار مسئول و جمعی از مدیران و کارکنان سازمان بسیج سازندگی سپاه علی بن ابیطالب (ع) که در سالن جلسات جامعه مدرسین برگزار شد، ضمن تقدیر از فعالیت های صورت گرفته در بسیج سازندگی قم به خصوص در بحث خدمت رسانی به سیلزدگان اظهار داشت: خدای متعال نعمت بزرگی به شما سپاهیان و بسیجیان داده و آن هم سلامتی ، آمادگی و صلابت شما در مسیر مقابله با توطئه های دشمن و خدمت رسانی صادقانه در عرصه های مختلف مورد نیاز جامعه و نظام اسلامی است.

وی همچنین افزود: شما در واقع هم دشمن شناس هستید و هم دوستان و دلسوزان انقلاب را که خود هم جزو کلیدی آن هستید، می شناسید و این را نعمتی از سوی پروردگار عالم نسبت به خودتان بدانید و در حراست و قدردانی از آن بکوشید.

نائب رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم همچنین با تاکید بر این که خدمات و دستاوردهای سپاه و بسیج در چهل سال اخیر به هیچ وجه منحصر در عرصه نظامی و سال های دفاع مقدس نبوده است، گفت: گاهی اوقات برخی از مردم فکر می کنند که بسیج و سپاه فقط در عرصه دفاع و نبرد فیزیکی حضور دارند که البته در آن میدان قهرمانانه مبارزه کردند و این افتخار برای سپاه و نیروهای مسلح و بسیجیان ما باقی ماند که حتی یک وجب از خاک جمهوری اسلامی در اختیار دشمن قرار نگرفت، اما علاوه بر جنگ سخت در عرصه های مختلف جنگ نرم ، همچنین عرصه های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی و خدمت رسانی به محرومان و غیره، سپاه و بسیج همواره درخشیده و موجبات رضایت خاطر مقام معظم رهبری و آحاد مردم ولایتمدار را فراهم آورده است.

وی بیان داشت: فعالیت های جهادی بسیج و سپاه در اقصی نقاط کشور به خصوص روستاها و مناطق محروم بسیار ارزشمند و موثر و مفید بوده و باید این ها را برای مردم تبیین کرد.

آیت الله حسینی بوشهری با تاکید بر این که به حول و قوه الهی ، حضور و فعالیت بسیجیان در عرصه های مختلف بر اساس ضرورت ها و نیازهای نظام اسلامی بوده است، افزود: بسیجیان ما هر جایی که احساس نیاز کنند لباس سازندگی و رزم متناسب با آن کار به تن می کنند و با وجود روحیه بسیجی و اراده جهادی، دشمن باید این آرزو را به گور ببرد که روزی احساس کند می تواند علیه انقلاب و این مردم انقلابی حرکتی کند.

وی همچنین اضافه کرد: دشمن به خیال باطل خود فکر می کند که با امکانات نظامی رو در روی بسیجیان و سپاهیان ما قرار گرفته و می تواند آن را شکست دهد و حال آن که ما در عرصه نظامی در بهترین وضعیت دفاعی و قدرت نظامی قرار داریم و عربده های دشمن علیه ما فایده ای ندارد.

عضو خبرگان رهبری در ادامه با بیان این که خدمت رسانی گسترده سپاه و بسیج در عرصه های مختلف به ویژه امدادرسانی به سیل زدگان و زلزله زدگان موجب قوت قلب آحاد ملت به خصوص مردم مناطق محروم و روستاییان شده است، گفت: شما باید در این حرکت های جهادی و بسیجی وار خود ، قدردان اراده انقلابی و نگاه جهادی خود باشید و بدانید که در رابطه با خدمت به مردم، روایات بسیاری وارد شده و این کار جزو برترین عبادات محسوب می شود.

وی همچنین با بیان این که هر چه بار مسئولیت بیشتر شود باید توجه به خدا و امور معنوی نیز مضاعف گردد، ابراز داشت: از این فرصت ماه مبارک رمضان برای ارتباط خود با خدا استفاده کنید، به قرائت و تلاوت قرآن بیشتر اشتغال پیدا کنید و به نماز شب و توجه به پروردگار عالم بپردازید زیرا انسان هایی که مسئولیت پذیر هستند برای اینکه رابطه شان با خدا بیشتر شود باید بیشتر در خانه خدا بیایند و چقدر زیباست در دل شب اشک از چشم انسان جاری گردد.

دبیر شورای عالی حوزه های علمیه همچنین بر ضرورت اطلاع رسانی هر چه بیشتر و بهتر فعالیت های بسیج و سپاه در عرصه های گوناگون به خصوص خدمت رسانی به مردم و محرومان تاکید کرد و گفت: آن چه لازم است این که باید این فعالیت ها برای مردم تبیین شود تا مردم بدانند بسیج و سپاه فقط مرد میدان جنگ نیست، بلکه در عرصه اقتصاد مقاومتی، راه اندازی کسب و کار برای مردم و عرصه های فرهنگی و اجتماعی، منشا خدمات و برکات بسیار است.

وی با بیان این که در حال حاضر دشمن در زمینه اقتصادی و فشار به کشور ما از این ناحیه ، سرمایه گذاری بسیاری انجام داده است، اظهار داشت: با توجه به این که تعطیلی کارخانجات و واحدهای تولیدی و بیکار شدن افراد خود منجر به آسیب ها و ناهنجاری های فراوانی در کشور می شود، لذا تلاش و جهاد اقتصادی در مسیر رونق تولید و مقابله با مشکلات از ناحیه نهادهایی چون سپاه و بسیج بسیار مهم، ضروری و ارزشمند است و باید در این عرصه ها به مقابله با توطئه های دشمن پرداخت.

آیت الله حسینی بوشهری در خاتمه با تاکید بر این که اگر ملت ایران اراده کند می تواند به همه چیز دست یافته و بر مشکلات غلبه کند، گفت: در هر جایی که اراده جهادی و انقلابی وجود داشته، ما موفق بوده ایم و لذا در مسائل کشور نیز سپاه، ارتش و نیروهای مسلح با فرماندهی رهبر معظم انقلاب و همراهی نیروهای جهادی ، همواره درخشیده اند و همچون امداد رسانی در سیل اخیر، منشأ خدمات فراوانی بوده اند.

منبع: خبر گزاری حوزه

بیانیه جامعه روحانیت شیراز در حمایت از اقدام متقابل شورای عالی امنیت ملی در توقف برخی تعهدات جمهوری اسلامی ایران در برجام

بسم الله الرحمن الرحیم
مردم شریف و ولایتمدار ایران اسلامی
انقلاب اسلامـی و حرکت مردمـی ملـت ایـران به رهبـری امـام خمینـی قـدس سـره شـاهـد وقایع و سرگذشت پر فراز و نشیبی بوده و مـردم صبور ایـران اسلامـی در طی این انقلاب عظیم ، دردها و رنجهای فراوانی را متحمل شده و با صبر و بردباری ، حـوادث عظیمـی را آفـریـدنـد و به جهانیان ثابت کرده اند که عمـر تـرس از مستکبران و جنایتکاران به سر آمده است و در مقابل آمـریکای جنایتکار با خوی سلطه جویی ، استعمار ، عناد با دین اسلام و مذهب شیعه و تکبر اثبات کرده از پذیرش حق امتناع می ورزد .
خـروج آمـریکا از توافق هسـته ای و بدقولی کشورهای اروپایـی در بـرجـام ، شـورای عالـی امنیت ملـی را بر آن داشت تا با تأسی از بنیانگذار انقلاب اسلامـی در مبارزه با استکبار و با پیروی از فرمایشات مقام معظم رهبـری مـدظله العالـی که فرمودند « مبارزه‌ی با استکبار تعطیل‌پذیر نیست ، تکلیفش کاملاً روشن است و خودتان را آماده کنید برای ادامه‌ی مبارزه‌ی با استکبار » با خـروج از محدودیت های نگهداری ذخائر اورانیوم غنی شده و ذخایر آب سنگین فرصتی شصت روزه به کشوره های اروپایـی جهت انجام تعهدات نفـتی و بانکـی بدهند .
جامعـه روحانیت شـیراز ضمـن تحسین این اقدام انقلابـی و اعلام حمایت و پشتیبانی قاطع خود از اقـدام ارزشمـند شـورای عـالـی امنیت ملـی بر علـیه قـدرتهای پوشـالـی از ملـت شـریـف ایـران درخواست دارد با حفظ وحـدت و انسجـام خود و با هوشیاری کامل و استحکام درونـی در مقابل جنگ روانی دشمن و مزدوران داخلی در فضای مجازی و حقیقی و حمایت همه جانبه از تصمیم شـورای عـالـی امنیت مـلـی و فرزندان خود در ستاد کل نیروهای مسلح ، دشمنان و مستکبران را مانند همیشه تحقیر و شکوه دروغین آنان را بشکنند که تحقیقاً این حرکت عظیم مردمی مصداق آیه شریفه « إِن تَنصُرُوا اللَّهَ یَنصُرکُم وَیُثَبِّت أَقدامَکُم » میباشد .

والسلام

جامعه روحانیت شیراز

رهبر معظم انقلاب خطاب به طلاب و علماء: موظفید اسلام را در محیط زندگی محقق کنید

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار حدود دو هزار نفر از طلاب سراسر کشور، فضلا، اساتید و مدیران حوزه‌های علمیه، وظیفه‌ی حوزه‌ها و علمای دین را بیان معارف اسلام و تلاش برای تحقق آنها در جامعه خواندند و تأکید کردند: علما در مقام ورثه‌ی انبیا باید برای عملی شدن توحید و اقامه‌ی قسط، مجاهدت کنند.

رهبر انقلاب اسلامی در این دیدار با اشاره به نیاز امروز انسانها به معارف برجسته‌ی دینی و همچنین اقبال دنیای اسلام و حتی جوامع خارج از دنیای اسلام به این معارف، وظیفه‌ی حوزه‌های علمیه را نسبت به گذشته سنگین‌تر دانستند و گفتند: در داخل کشور توجهی که امروز نسبت به مسائل دینی و روحانیت وجود دارد، با گذشته و قبل از انقلاب اسلامی، قابل مقایسه نیست.

ایشان افزودند: این تصور که مردم در نقاط مختلف دنیا نسبت به معارف دینی رویگردان شده‌اند، تصور غلطی است بلکه اقبال به این معارف بیشتر شده است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، تشییع بسیار باشکوه طلبه‌ی همدانی را که مظلومانه به شهادت رسید، نمونه‌ای عینی از احترام و اقبال مردم به دین و روحانیت برشمردند و خاطرنشان کردند: نمونه‌هایی همچون این تشییع و یا حضور گسترده‌ی مردم بویژه جوانان در نمازهای جماعت و نشستن در جلسات و پای منابر، جزو واقعیات ایران اسلامی و نشان‌دهنده‌ی تدین مردم و اعتماد آنها به روحانیت است و برخی تبلیغات و سیاه‌نمایی‌ها درباره‌ی ایمان و دین‌داری مردم و یا رویگردانی آنها از روحانیت، خلاف واقع و بدون تحقیق و معیار علمی است.

ایشان حوزه‌های علمیه را مرکز آموزش اسلام و تعمیق آن در جامعه دانستند و گفتند: شناساندن معارف دینی به مردم بخشی از وظایف حوزه‌های علمیه است و بخش دیگر این وظیفه، محقق کردن معارف دینی در متن زندگی مردم است.

رهبر انقلاب اسلامی با استناد به آیات متعدد قرآن مجید درباره‌ی مجاهده و مقاتله‌ی انبیای الهی تأکید کردند: وظیفه‌ی پیامبر فقط بیان معارف اسلام نیست، به همین علت نبیّ مکرم اسلام برای عملی شدن توحید و اقامه‌ی قسط، مجاهدت و مبارزه میکند تا اسلام در معنای جامع و کامل آن محقق شود.

ایشان خاطرنشان کردند: علما نیز به‌عنوان ورثه‌ی انبیا موظفند برای تحقق اسلام در محیط زندگی مردم تلاش کنند که اوج این تلاش را امام رضوان‌الله‌تعالی‌علیه در مقام یک حکیم واقعی انجام داد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با انتقاد از برخی که میگویند همراهی حوزه با امام برای تشکیل نظام اسلامی، خارج از وظایف حوزه بوده است، گفتند: کاری که حوزه و بزرگان حوزه در زمان مبارزات منتهی به تشکیل جمهوری اسلامی انجام دادند، دقیقاً جزو وظایف ذاتی و هویتی حوزه بود.

ایشان در تبیین وظایف کنونی حوزه‌ها افزودند: بعد از تشکیل نظام اسلامی باید دولت اسلامی به معنای واقعی کلمه، سپس جامعه‌ی اسلامی، و بعد از آن تمدن حقیقی اسلامی به وجود آید که حوزه‌ها در این روند مسئولیتهای سنگینی دارند که باید با فکر و تعمق، این وظایف را درک و برای اداء آنها برنامه‌ریزی و تلاش کرد.

رهبر انقلاب اسلامی با تحسین بیان، لحن و ادبیات مناسب طلاب به آنها توصیه کردند: حرفهای خوبی را که امروز درباره‌ی «سبک زندگی»، «حکمرانی اسلامی»، «استقرار توحید در جامعه»، «مبارزه با طواغیت» و مسئله‌ی مهم «عدالت» بیان کردید، به میان مردم سراسر کشور ببرید و با افزایش معرفت جامعه، گفتمانهای انقلابی را تقویت کنید.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تبیین «چیستی و هویت حوزه» افزودند: حوزه، مرکزی است که عالم دینی پرورش میدهد تا او با تسلط بر معارف اسلامی برای تحقق اسلام وارد میدان عمل شود، بنابراین همه‌ی برنامه‌ریزی‌ها و کارهای حوزه باید در چارچوب این هویت و شاکله‌ی اصلی انجام شود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، جهت دادن به نحوه‌ی استفاده از علوم طبیعی در جامعه را از دیگر وظایف حوزه‌ها خواندند و در بیان چند نکته به طلاب تأکید کردند: فقه و درس خواندن را کاملاً جدی بگیرید.

ایشان اجتهاد را روش نظام‌مند درک و استنباط معارف از منابع نقلی و عقلی خواندند و افزودند: عالم دین باید بداند معارف و حقایق دینی را چگونه از منابع به دست آورد.

رهبر انقلاب اسلامی، پرورش قوه‌ی اجتهاد را نیازمند کار و تمرین فراوان دانستند و خاطرنشان کردند: اگر این مِتُد درست آموخته شود آن وقت ارزشهای اخلاقی نیز درست استنباط میشود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای اختلاف‌نظر در حوزه‌ها در «مسائل عملی، جهت‌گیری‌های فکری و مسائل سیاسی» را بدون اشکال برشمردند اما تأکید کردند: مهم این است که این اختلافات مدیریت شود تا به درگیری و تشنج منجر نشود، همان‌گونه که بزرگان فقه، فلسفه و عرفان در حوزه‌ها در طول تاریخ با وجود اختلافات، همواره برای خدا به معنای واقعی کلمه اتحاد داشتند.

ایشان همچنین طلاب جوان را به ادب و اطاعت از بزرگان حوزه‌ها و مراجع تقلید توصیه‌ی مؤکد کردند و افزودند: بزرگان حوزه نیز در مقابل طلاب جوان، حلم و تحمل داشته باشند.

رهبر انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مطالبی که برخی برادران و خواهران طلبه بیان کردند، گفتند: این مطالب که با تعابیر خوب و به‌صورت کارشناسی بیان شد، حاکی از عمق فکری و سطح بالای اندیشه و فهم، و حرکت و پیشرفت حوزه است که واقعاً تحسین‌برانگیز است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر لزوم مطالعه‌ی «منشور روحانیتِ» امام خمینی رحمه‌الله از جانب طلاب، به پیشنهاد یکی از طلاب برای راه‌اندازی مرکز نوآوری حوزه اشاره کردند و افزودند: استفاده از ظرفیتها و خلاقیتهای طلاب جوان و تأسیس یک بانک اطلاعاتی از این ظرفیتها، پیشنهادی بسیار خوب است.

ایشان با استقبال از تخصص‌گرایی در رشته‌های مختلف حوزه‌های علمیه بویژه فقه، خاطرنشان کردند: فقه، استخوان‌بندی و ستون فقرات زندگی اجتماعی و سیاسی است و تخصص‌گرایی در این زمینه نتایج خوبی خواهد داشت اما باید مراقب برخی عیوب تخصص‌گرایی نیز بود.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به مطالب یک از طلاب خواهر درخصوص جایگاه اجتماعی خانمهای طلبه، افزودند: حضور چند ده هزار طلبه‌ی فاضل خواهر در خانواده‌ها و در میان زنان جامعه بسیار مغتنم است، ضمن آنکه باید از ظرفیت این طلاب در مراکز رسمی و فرهنگی استفاده شود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین حجت‌الاسلام والمسلمین اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه را ظرفیت بسیار مغتنمی برشمردند و با اشاره به سخنان ایشان درخصوص تدوین برنامه‌ی جامع برای حوزه‌ی علمیه، گفتند: باید تمرکز اصلی بر اجرایی و عملی شدن این برنامه قرار گیرد.

پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه‌ی سراسر کشور در گزارشی با اشاره به تحصیل ۱۵۰ هزار طلبه در حوزه‌های علمیه گفت: شورای عالی و همه‌ی مراکز حوزه مصمم هستند در پرتو اندیشه‌های امام راحل و رهبر انقلاب، هدایتهای مراجع عظام تقلید و بهره‌گیری از همه‌ی اندیشه‌های طلاب، فضلا و اساتید، مسیر بالندگی و اعتلای حوزه‌ها را هموار سازند و برنامه‌ریزی کنند.