توصیه های آیت الله العظمی نوری همدانی به طلاب و مبلغان در آستانه ماه مبارک رمضان

حضرت آیت الله نوری همدانی  امروز در آخرین جلسه درس خارج خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد، یکی از وظایف مهم روحانیت را تبلیغ معارف دینی دانستند و بر لزوم اهتمام حوزویان به بحث تبلیغ به ویژه در ایام ماه مبارک رمضان تأکید کردند.

معظم له با تأکید بر این که حوزویان باید با سواد بوده و در ارشاد مردم جدیت داشته باشند، اظهار داشتند: دشمنان سعی دارند که به جامعه القا کنند که مشکلات مردم به واسطه حضور روحانیت است، از این رو حوزویان و طلاب باید در میان مردم حضور پیدا کنند و حقایق را بیان کنند تا مردم بدانند مشکلات آن ها مربوط به روحانیت نیست.

ایشان ادامه دادند: مشکلات مردم به مسؤولانی مربوط می شود که با وجود بارها تذکر روند کار خود را اصلاح نمی‌کنند و برای حل مشکلات معیشتی مردم گام جدی بر نمی دارند، در سیل اخیر مشاهده کردیم که روحانیت پیشگام خدمتگزاری به مردم در همه زمینه ها بود اما تبلیغات سوء دشمن به گونه ای دیگر القا می کنند.

حضرت آیت الله نوری همدانی با تأکید بر این که روحانیت همواره در کنار و همراه مردم است، ابراز داشتند: سعی روحانیت حل مشکلات مردم است، مراجع و حوزه های علمیه فریاد می زنند که مسؤولان باید برای گرانی ها فکری کنند، پیگیر مشکلات مردم هستند اما متأسفانه به خوبی در صداوسیما انعکاس داده نمی شود.

ایشان عنوان کردند: بارها به مسؤولان تذکر دادیم و فریاد زدیم که مردم در مضیقه معیشتی و اقتصادی هستند و باید این مشکلات را حل کنند اما روند خود را ادامه می دهند؛ باید میان مردم رفت و دردها و مشکلات را فهمید.

ایشان اضافه کردند: توجه به مستضعفان و نیازمندان وظیفه دیگر روحانیت است و مردم نباید تصور کنند که روحانیت به مستضعفان پشت کرده و پشتیبان سرمایه داران و مرفهان است. معاذ الله که اگر سیاست ما و سیاست مسئولین پشت‌کردن به مردم باشد و اغنیا از اعتبار و عنایت بیشتری برخوردار باشند که این‌ها با سیره و روش انبیاء و حضرت علی علیه‌السلام منافات دارد.

این مرجع تقلید در ادامه با بیان توصیه هایی به طلاب خاطرنشان کرد: منابر روحانیت باید مستند به آیات و روایات باشد، یکی از موضوعاتی که باید مورد توجه قرار گیرد بیان احکام و مسائل شرعی است و سخن حوزویان باید مبتنی بر آیات و روایات باشد؛ روحانیت وظیفه دارد که دستورات دینی و نحوه صحیح انجام آن ها را به مردم آموزش دهند.

وی گفتند: روایات متعددی در پاداش و ثواب بیان احادیث از ائمه علیه السلام بیان شده‌است، لذا سعی شود برای مردم احادیث اهل بیت گفته شود و مردم را نیز در حفظ احادیث تشویق کنید.

ایشان افزودند: روحانیت باید احکام و معارف الهی را برای مردم بیان کند، نتیجه تفقه در دین باید انذار باشد، حضرت زهرا(س) از پدر بزرگوار خود نقل می کنند که علمای شیعه در روز قیامت به اندازه میزان علوم و جدیت در هدایت جامعه مورد عنایت الهی قرار می گیرند.

حضرت آیت الله نوری همدانی با تأکید بر اهتمام طلاب به امور درسی در ایام تعطیل گفتند: درست است که مدتی دروس تعطیل می شود اما طلاب نباید مسائل علمی، مطالعه و مباحثه خود را رها کنند.

ایشان افزودند: بر اساس روایات عالم تراز دینی کسی است که انسان را از شک به یقین، از تکبر به تواضع، از ریا به اخلاص، از عداوت به خیرخواهی و از رغبت به دنیا به زهد بکشاند، عالم دینی هیچگاه نباید شیفته دنیا باشد بلکه باید ساده زیست بوده و همراه مردم باشد. پیشوایان باید زندگی‌شان هم‌تراز مردم عادی باشد.

معظم‌له تقویت ارتباط روحانیت با جوانان را ضروری ارزیابی کردند و گفتند: در روایات توصیه شده که مبلغان باید با جوانان ارتباط بیشتری داشته باشند چرا که جوانان دل های آماده‌تری برای پذیرش حقایق دارند. و به فرموده پیامبر اکرم صلی الله علیه بیشترین همراهان پیامبر از جوانان بودند.

رهبر معظم انقلاب:با قاچاق و عوامل ناامن کننده فضای مجازی برخورد جدی کنید

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان و مدیران نیروی انتظامی، با تأکید بر لزوم استمرار حرکت این نیرو به سمت نیروی انتظامیِ مطلوب جمهوری اسلامی، نقش آن را در تحقق شعار سال یعنی «رونق تولید» و همچنین تأمین امنیت فضای مجازی مهم برشمردند و خاطرنشان کردند: نیروی انتظامی باید به‌صورت جدی با قاچاق مبارزه، و با عوامل ناامن‌کننده‌ی فضای مجازی مقابله کند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار، «اقتدار» و «مهربانی» نیروی انتظامی را دو عنصر مکمل یکدیگر خواندند و با اشاره به کار و تلاش شبانه‌روزی کارکنان زحمت‌کش این نیرو در ایام عید و تعطیل، افزودند: در قضیه‌ی سیل اخیر، نیروی انتظامی با خدمتگزاری به مردم آسیب‌دیده و تأمین امنیت مناطق سیل‌زده خوش درخشید.

ایشان پیشرفتهای نیروی انتظامی در سالهای اخیر را حقیقتی باارزش دانستند و افزودند: البته این به معنای آن نیست که نیروی انتظامی در سطح مطلوب نظام اسلامی قرار دارد، بلکه باید با تلاش و کار مداوم به آن سطح رسید و هر عاملی را که فضیلت‌ها و افتخارهای نیروی انتظامی را در ذهن مردم زیر سؤال میبرد، ولو یک مأمور ناباب در یک کلانتری باشد، اصلاح کرد.

رهبر انقلاب اسلامی، تأمین امنیت را لازمه‌ی تحرک و رونق اقتصادی خواندند و خاطرنشان کردند: یکی از موانع تحقق رونق تولید، «قاچاق» 

آیت الله العظمی نوری همدانی در واکنش به اعدام مسلمانان در عربستان: اعدام های گروهی آل سعود ذلت برای سازمان های مدعی حقوق بشراست

حضرت آیت الله نوری همدانی در ابتدای درس خارج فقه خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد اظهار داشتند: رژیم قبیله ای آل سعود، رژیمی است که به شیوه عصر جاهلیت به حکومت رسیده و بدتر از آن مشغول حکمرانی است.

ایشان در ادامه، جنایت اخیر این رژیم را در به شهادت رساندن عده ای از علما و جوانان را وحشیانه و دردناک توصیف کردند.

این مرجع تقلید سکوت مدعیان دروغین حقوق بشر و سازمان های بی خاصیت بین‌المللی را نوعی ذلت برشمردند و این سکوت را باعث ایجاد حاشیه امن برای این خاندان دست نشانده صهیونیست ها دانستند.

حضرت آیت الله نوری همدانی با اشاره به تحریکات جنگ طلبانه آمریکا و اسرائیل در منطقه فرمودند: آمریکا و اسرائیل و کشور های اروپایی با فروش اسلحه آتش جنگ را توسط این خاندان جاهل در منطقه شعله‌ور کردند و صدها زن و کودک را در یمن می‌کشند؛ اما سعودی و اربابان آن بدانند که با این کشتار نه تنها دوام نخواهند داشت بلکه زمینه سقوط خود را نیز فراهم خواهند کرد.

ایشان در پایان تمام جنایات این خاندان نامشروع و آدم کش، خصوصاً کشتار اخیر را محکوم کردند.

منبع:خبرگزاری حوزه

واکنش آیت الله العظمی مکارم به اعدام ۳۷ فعال مذهبی در عربستان: برای نابودی آل سعود خبیث دعا می کنیم

حضرت آیت الله مکارم شیرازی در درس خارج فقه در مسجد اعظم قم، جنایت آل سعود در اعدام و قتل دسته‌جمعی ۳۷ فعال مذهبی و اجتماعی که چند نفرشان اهل علم و جمعی نیز از شیعیان خالص بودند را محکوم کردند.

ایشان اظهار داشتند: آل سعود بدون این که اینها را محاکمه کند و یا محاکمه شان علنی باشد، بیرحمانه آنها را به شهادت رسانده است.

این مرجع تقلید با بیان این که سابقه این جمعیت معلوم است، ابراز داشتند: اساس وهابیت بر کشتن انسان های بیگناه است؛ در کتب شان نیز این مساله وجود دارد، آنها غیر خودشان را مستحق قتل می دانند و با بهانه های واهی زوار قبور بزرگان را محکوم به قتل می کنند.

این مرجع تقلید خاطرنشان ساختند: اخیرا این موضوع علاوه بر جنبه مذهبی جنبه سیاسی نیز پیدا کرده است و هر کس را که احتمال دهند بر ضدشان باشد را تحت فشار شدید قرار می دهند و او را به شدیدترین نحو تحت شکنجه و آزار و اذیت قرار می دهند.

این استاد برجسته حوزه تصریح کردند: عجیب تر از همه سکوت مجامع بین المللی و مدعیان حقوق بشر در قبال این جنایت است؛ اگر یک نفر از اینها در ایران بود دادشان بلند می شد، ۳۷ نفر به قتل می رسند اما در پی این جنایت سر و صدای چندانی راه نیفتاد چراکه اینها گاو شیرده هستند و اگر گاهی اوقات لگدی هم زد نباید کاریش داشت.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی بیان داشتند: آمریکایی های جنایتکار بردگان پول های کثیف، چشم خود را روی هم می گذارند و گاهی اوقات توجیه هم می کنند و می گویند اینها تشخیص داده اند که مجرم هستند و مجازات شان کرده اند!

ایشان در پایان اظهار داشتند: ما این جنایت بسیار فجیع را شدیدا محکوم و برای نابودی آل سعود خبیث دعا می کنیم.

آیت الله العظمی مکارم شیرازی در دیدار رئیس مرکز اسلامی هامبورگ: بدون توهین، مبانی شیعه را بیان کنید

حضرت آیت الله مکارم شیرازی در دیدار حجت الاسلام والمسلمین محمد هادی مفتح، رئیس مرکز اسلامی هامبورگ، گفتند: وقتی شنیدم برای آن مرکز اسلامی در هامبورگ انتخاب شده اید خوشبخت شدم،‌ جای مهمی است؛ شصت سال آن مرکز راه اندازی شده است و شخصیت هایی مانند شهید بهشتی ها آنجا بودند و فعالیت می کردند و تکیه زدن جای این گونه افراد لیاقت و شایستگی فراوان می خواهد. باید قدر موقعیت را دانست و بهره برد.

 این مرجع تقلید ابراز داشتند: دنیا از مادی گری خسته شده و محصول آن  جنگ ها است  و باید به سمت مسائل معنوی برود و در میان آنها مذهبی که می تواند ملت ها را  اشباع کند، اسلام  و مذهب شیعه است. شیعه ویژگیهایی دارد که در میان سایر مذاهب نیست.

معظم له عنوان کردند:شیعه عقل را حجت می داند، معتقد است رویت خدا در دنیا و آخرت محال است. اگر دنیا بخواهد به سوی مذهبی برود، باید مذهب شیعه که مکتب عقلانیت است را انتخاب کند.

ایشان بیان داشتند: امروز فرصت خوبی در اختیار ما است. اگر از این فرصت استفاده نکنیم، مسئولیم. بدونه اهانت می شود مبانی حقه شیعه را بیان و اثبات حقانیت کرد. ما  می توانیم به صورت قاطعانه و با ادبیات زیبا و بدون توهین و اهانت به مذاهب و سایر ادیان، مبانی شیعه را بیان کنیم.

ایشان افزودند: باید با ادبیاتی خاص مبانی و مسائل مختلف و مزایایی  شیعه را بیان کرد که مورد پذیرش سایر مذاهب قرار گیرد.

این مرجع تقلید ابراز داشتند: در آلمان مراکز مهمی  قصد هماهنگی با مرکز اسلام هامبورگ دارند، این هماهنگی برای پیشبرد اهداف انجام می شود. طوری نباشد هر مرکز کار خودش و راه خودش را برود.

معظم له عنوان کردند: در این مرکز باید در کنار خدمات علمی، خدمات مردمی هم باشد. روحانیت مسیحیت بعد از تفتیش عقائد در جامعه اروپایی منفور شد، این ها از راه خدمات مردمی نفوذ کردند و به موفقیت های زیادی رسیدند. این مسائل را ما هم باید اهمیت دهیم. در قضیه سیل، افراد زیادی از روحانیون به مردم کمک کردند، این قضیه اثرات زیادی در بین جامعه به همراه داشته است.

ایشان بیان داشتند: در بعضی مسائل و موضوعات مانند بحث قرآن، نباید موضع دفاعی گرفت، بلکه باید موضع شجاعانه و با ادبیات معقول باشد. شیعه در بحث تفسیر و تربیت حافظان قرآن فعالیت خوبی کرده است. ما در بحث قرآن و تربیت حافظان حرف زیادی برای گفتن داریم، باید اینها را شجاعانه بیان کرد، موضع نباید دفاعی باشد.

ایشان افزودند: موضوع دیگر اهمیت به موضوع نهج البلاغه است. باید به این کتاب پرداخت و از این کتاب در آن مرکز علمی گفته شود. ترویج نهج البلاغه، تبلیغ شیعه است. باید از مظلومیت بیرون بیاید.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی اظهار داشتند: باید سعی کرد هر کدام از طلبه ها،مبلّغ هم باشند، خطابه ، بیان و قلم را با هم داشته باشند.

منبع:خبرگزاری حوزه

آیت الله اعرافی در نشست با مدیران مدارس علمیه خوزستان اعلام کرد: افزایش اختیارات مدیریت‌های استانی

آیت الله علیرضا اعرافی، مدیر حوزه‌های علمیه کشور،در نشست با مدیران مدارس علمیه خوزستان، با تقدیر و تشکر از طلاب و حوزه علمیه جهادی استان، هدف از سفر به خوزستان را ابراز همدردی و همبستگی سراسری حوزه‌های علمیه کشور، با مردم عزیز و سیل‌زدگان این استان، عنوان کرد.

حضور روحانیون در مقابل با سیل بی‌بدیل است

وی حضور مردم به‌ویژه روحانیون در مقابل با سیل را بی‌بدیل برشمرد و افزود: روحانیون، جوانان و مردم عزیز استان با شجاعت و مقاومت در میدان خدمت آمده‌اند، نسبت به سایر مناطق سیل‌زده، از یک برجستگی و درخشندگی خاصی برخوردار است.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور، بیان کرد: برنامه‌ریزی حوزه علمیه خوزستان، درایت بزرگانی چون آیت الله موسوی جزایری، زحمات حجت‌الاسلام‌والمسلمین بهرام پور و سایر مدارس علمیه، برگ درخشانی در تاریخ روحانیت بود و این مهم جز با مجاهدت خالصانه عزیزان رقم نمی‌خورد.

لزوم تهذیب نفس طلاب

 آیت الله اعرافی، با اشاره به لزوم تهذیب نفس طلاب گفت: از بزرگان خود آموخته‌ایم از هر حادثه و ابتلا، دست مایه‌ای برای اصلاح نفس و تهذیب بسازیم و این امر بر همه‌چیز مقدم است؛ البته ما خودسازی را صرفاً در خلوت نمی‌جوییم، بلکه تعالی روحی را در متن حادثه و خدمت به جامعه، به دست می‌آوریم.

تمهیدات اندیشیده شده برای ادامه مدیریت بحران

وی در خصوص تمهیدات اندیشیده شده برای ادامه مدیریت بحران گفت: با کم شدن نیازهای عملیاتی در مناطق سیل‌زده، فرصت برای پرداختن به رسالت اصلی حوزه‌های علمیه بیش از پیش فراهم می‌شود و مدارس علمیه با تشکیل کارگروه تبلیغ، فعالیت‌های تخصصی فرهنگی-تبلیغی و اقداماتی مانند مشاوره را در دستور کار قرار دهند.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور، تصریح کرد: روحانیون باید در کنار مردم بمانند و امیدواریم حوزه‌های علمیه بتوانند به جایگاه والا و نقش کلان و جامع خود دست یابند؛ البته ما اکنون با این جایگاه فاصله زیادی داریم.

آیت الله اعرافی، در ادامه به ذکر چند نکته پیرامون مباحث مدیریت حوزه پرداخت و خاطرنشان کرد: با وجود مشکلات عدیده مالی، اما در برنامه پنج ساله‌ی اول حوزه، ده‌ها طرح بزرگ اندیشیده شده که هرکدام به لطف خدا منشأ تحول عظیمی خواهند بود.

افزایش اختیارات مراکز مدیریت استان

وی یکی از این برنامه‌ها را افزایش اختیارات مراکز مدیریت استان دانست تا حوزه‌های استانی به جایگاه جامع و نقش اجتماعی خود، برگردند.

آیت الله اعرافی در پایان بیان کرد: یکی از نکات مدنظر مدیران ارشد حوزه، اجتماعی‌تر شدن حوزه است که برای مثال دستور تعطیلی حوزه‌های علمیه برای خدمت‌رسانی طلاب به مردم آسیب‌دیده، بخش کوچکی از همین سیاست کلان حوزه است که إن‌شاءالله در آینده‌ای نزدیک، شاهد افزایش اختیارات مدیریت‌های استانی خواهیم بود.

منبع:خبرگزاری حوزه

آیت الله دژکام: ریا جامعه دینی را از درون می پوساند

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل نهاد نماینده ولی فقیه در استان فارس، آیت‌الله لطف‌الله دژکام، نماینده ولی فقیه در استان فارس امروز، ۶ اردیبهشت‌ماه در خطبه‌های نماز جمعه شیراز در ادامه بحث مهم اخلاص به رذیله ریاکاری پرداخت و با اشاره به عاقبت وخیم آن، اظهار داشت: اخلاص موجب بسیاری از خیرات و برکات در جامعه می‌شود.

وی بابیان اینکه بسیاری از اختلافات به این دلیل است که برای خدا کار نکردیم، خاطرنشان کرد: کسی که برای خدا کار نکرده درنتیجه در دنیا ضرر کرده و در آخرت نیز تهی دست است.

نماینده ولی‌فقیه در استان فارس بابیان اینکه در برابر انسان مخلص، انسان ریاکار است، افزود: انسان ریاکار کار می‌کند نه برای خدا و باید بدانیم که ریاکاری در عرف و شرع ما به‌عنوان یک گناه معمولی تلقی نشده است.

امام‌جمعه شیراز با عنوان اینکه ریاکار دلش می‌خواهد دیگری از کار وی خوشش بیاید و از او تعریف و تمجید کند، اضافه کرد: ریاکاری بدترین گناه است زیرا در آن زمینه شرک است و ریاکار برای خدا شریک قائل می‌شود.

آیت الله دژکام ادامه داد: خداوند فرموده من همه گناهان را می‌بخشم جز شرک و باید گفت خطر ریا جامعه دینی را از درون می‌پوساند زیرا ارزش کار را از بین می‌برد و این خطرناک است.

وی با اشاره به اینکه رهبر انقلاب در بیانیه گام دوم فرمودند باید معنویت را رواج دهیم که مهم‌ترین نکته در این خصوص اخلاص است و با اشاره به شرح کتاب ۴۰ حدیث امام راحل گفت: ریا ممکن است با تمام چهره مثبت و مذهبی، ما را به جهنم ببرد.

این استاد دانشگاه ادامه داد: کسانی که در دنیا تلاش می‌کنند اما نیت خرابی دارند، زیان‌کارترین آدم‌ها هستند و این ریا آن‌ها را جهنمی می‌کند؛ یعنی این‌طور نیست که قیافه یک کار خوب بگیریم تا رضایت مردم را جلب کنیم بلکه از آن‌طرف رضایت پروردگار را از دست خواهیم داد، اگر کار برای خدا نباشد.

امام‌جمعه شیراز بابیان اینکه حساب‌وکتاب الهی با هیچ‌کس شوخی ندارد، با اشاره به نگاه آیت‌الله بروجردی از مراجع عظام به بحث اخلاص نیز گفت: در مرجعیت کسی مانند آیت‌الله بروجردی در مقطع زمانی وی نداشتیم و با تمام این مقامات، وی همیشه می‌گفت «دست من خالی است» و این نشان‌دهنده اوج اخلاص و منفور بودن ریا است.

آیت الله دژکام همچنین در ادامه بحث ریا به نوع دیگری از ریاکاری به نام سُمعه اشاره کرد و گفت: خداوند بصیر است و کار خالصانه بنده را تشخیص می‌دهد؛ گاهی کار را خالص انجام می‌دهیم اما پس‌ازاینکه انجام دادیم شروع به تعریف کردن از کار می‌پردازیم که در اصطلاح به این عمل «سُمعه» می‌گویند که این نیز ناپسند بوده و ارزش عمل را از بین می‌برد.

وی در پایان این بخش از سخنان خود در باب ریا و اخلاص، بابیان اینکه ۲ علامت برای شناخت اخلاص وجود دارد و کار خالص نشانه دارد و در شخص پیدا می‌شود، بیان داشت: اول اینکه شیطان بر کار فرد تأثیر می‌گذارد ولی انسان‌های خالص گول شیطان را نمی‌خورند و دوم اینکه انسان‌های خالص سخنانش حکمت‌آمیز است و اگر سخنان ما حکمت‌آمیز نیست معلوم است که خالص نبوده است.

امام جمعه شیراز در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ایام ماه مبارک رمضان، لزوم آماده‌سازی هرچه بهتر مساجد را مورد تاکید قرار داد و گفت: این تلاش را همه اعضای هیئت امنا، بسیج، ائمه جماعات مساجد شروع کرده‌اند، اما باید با دقت بیشتری ادامه یابد.
وی با تصریح اینکه عموم جامعه محوریت مسجد را برای عبادت و خدمات اجتماعی و جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی قبول دارند، لزوم ارتباط شبکه‌ای مساجد را یادآور شد و گفت: همانگونه که در شهرها شهرداری دارای مناطق مختلفی است، مساجد هم باید تقسیم‌بندی منطقه‌ای داشته باشند و مسائل را به شکل منطقه‌ای دنبال کنند.
نماینده ولی فقیه در استان فارس با اشاره به اینکه سال گذشته حرکتی در مسیر شبکه‌ای شدن مساجد در شیراز انجام شده است، گفت: اینکه مسجد بتواند نقش خود را ایفا کرده و مشکلات مردم را به گوش مسئولان برساند و رفع آن‌ها را پیگیری کند، بسیار اهمیت دارد.
آیت‌الله دژکام در ادامه با اشاره به نزدیک شدن به ایام ماه مبارک رمضان، از مومنان و متمکنین خواست که به حمایت از نزدیکان و خویشاوندان و مردمی که توانایی کافی برای تامین معیشت خود و انجام فریضه واجب روزه را ندارند، کمک کنند.
وی با تاکید براینکه برخی از کارگران به دلیل سختی کار، علی‌رغم علاقه به انجام فریضه روزه، امکان روزه گرفتن و همزمان کار در شرایط سخت را ندارند، لزوم فراهم شدن امکانی برای این گروه از مردم را مورد تاکید قرار داد.
نماینده رهبر معظم انقلاب در فارس با یادآوری اینکه در این ایام بسیاری از مراکز تولیدی یا تولید نمی‌کنند یا سقف تولید را پایین آورده‌اند، گفت: در ایام ماه مبارک رمضان باید همه خصوصا متمکنین به خاطر داشته باشند که اگر برای همنوع خود هزینه نکنند، نزد خداوند عمل آنان بخشودنی نیست.

وی در بخشی از خطبه‌های امروز خود مردم را به عدل، احسان و محبت کردن به خویشاوندان فراخواند و افزود: هر کس می‌تواند زبان خیر بگذارد و نیازمندی را به توانایی معرفی کند تا مشکلات آن نیازمند برطرف شود بدون شک خداوند نیز در قبال این کار ده ها برابر برکت به زندگی او آورده و زیر دین بنده‌اش نمی‌ماند.

خطیب جمعه شیراز در خطبه‌های امروز خود روز کارگر، روز معلم و یاد و خاطره شهید مطهری را گرامی داشت و به این دو قشر تبریک عرض کرد.

آیت‌الله دژکام همچنین از حضور مردم در مراسم بزرگداشت اولین سالگرد ارتحال آیت‌الله ایمانی، قدردانی و تاکید کرد که این حضور نشان دهنده اهمیت مردم برای عالمان دینی است.
نماینده ولی فقیه در استان فارس در ادامه همچنین اعدام و به شهادت رساندن جمع کثیری از شیعیان در عربستان را محکوم کرد و گفت: این ظالمان و نوکران بی جیره و مواجب آمریکا که نفت می‌فروشند و نوکری می‌کنند، اوج خاری و خفت خود را جایی نشان دادند که وقتی آمریکا از تحریم ایران گفت، آنان اعلام کردند که نفت جایگزین را تامین خواهند کرد.
آیت‌الله دژکام، سکوت مجامع بین‌المللی در برابر اقدام فجیع و خشونت بار و غیراسلامی و غیرانسانی حاکمان آل سعود در گردن زدن بیش از سی نفر را لکه ننگی برای این مجامع ارزیابی کرد.
نماینده رهبر معظم انقلاب در فارس همچنین با بیان اینکه امروز آمریکا تحریم‌های خود را به اوج رسانده است، گفت: آنان تصور می‌کنند که خدای عالم هستند، امام مردم ایران باور دارند که خدا روزی رسان است؛ امروز باید این باور را در عمل نشان دهیم که قبول داریم روزی‌رسان ترامپ و غیر ترامپ نیست بلکه خداوند هست.
وی با اشاره به اینکه هر سال دولت سهم نفت از بودجه را کاهش داده و امروز اتکای جمهوری اسلامی ایران به نفت بسیار کمتر از دوران ابتدای انقلاب شده است، گفت: همانگونه که رهبر معظم انقلاب فرمودند، به آمریکا می‌گوییم که کاره‌ای نیستی، نفتمان را هروقت و هر قدر بخواهیم به جهان می فروشیم و آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند

رهبر معظم انقلاب در دیدار کارگران: هر قدر خودمان اراده کنیم نفت را صادر می‌کنیم

رهبر معظم انقلاب در آستانه روز کارگر با جمعی از کارگران دیدار کردند، مشروح بیانات معظم له بدین شرح است:

بسم الله الرّحمن الرّحیم
و الحمدلله ربّ العالمین و الصّلاه و السّلام علی سیّدنا و نبیّنا ابی‌القاسم المصطفی محمّد و علی آله الاطیبین الاطهرین المنتجبین سیّما بقیّهالله فی الارضین.

 خیلی خوش ‌آمدید برادران عزیز، خواهران عزیز. جلسه‌ی هر ساله‌ی ما با کارگران از نظر بنده جلسه‌ی مهمّی است. امسال بالخصوص چون سال رونق تولید است و قوام تولید هم از جمله به وجود کارگر و کار کارگر و نیّت کارگر وابسته است، این دیدار به نظر من مهم‌تر است. خوشبختانه جمع حاضر، فضا را با خواندن این اشعار زیبا و معنوی، معنوی کردید، فضا را به سمت گرایش به معنویّات و توسّل به ذیل عنایت پروردگار، ماه شعبان و وجود مقدّس پیغمبر اکرم [بردید]؛ جلسه به نظر بنده حال معنوی پیدا کرد و این برای ما مهم است.

 در این شعری که خواندید، اسم بهار را آوردید، راجع به بهار سرودید و خواندید؛ من عرض میکنم کار هم بهار است. همچنان که بهار، استعدادهای زیرزمینی و استعدادهای طبیعی را شکوفا میکند -در بهار درختان میوه میدهند، برگ و بار میدهند، سایه می‌اندازند؛ در بهار طبیعت زنده میشود و استعدادهای درونیِ خودش را بُروز میدهد- کار هم همین جور است؛ کار، همه‌ی استعدادهای باطنی و واقعی را در معرض بُروز و ظهور می‌آورد. اگر علم باشد امّا این علم به کار نیفتد چه فایده‌ای دارد؟ اگر ابتکار و استعداد درونی در افراد باشد امّا کار نباشد و به کار نیفتد، این استعداد سودی به کسی نمیبخشد؛ کار است که استعدادها را، ظرفیّتها را، واقعیّتهای موجود را در منابع انسانی بُروز میدهد، ظهور میدهد و مورد استفاده قرار میدهد؛ خب این اهمّیّت کار است.

 یکی از وظایف بزرگ جامعه‌ی اسلامی و مسئولان همین است که ارزش کار را برای افکار عمومی روشن کنند؛ کار بشود یک ارزش، نه فقط یک نیاز. البتّه کار، نیاز است -نیاز جامعه است، نیاز خود فرد است؛ هم نیاز زندگی است، هم نیاز روحی و روانی است؛ [یعنی] کار، نیاز روحی و روانی هم هست- امّا صرفاً یک نیاز نیست؛ کار، یک ارزش والا در جامعه است؛ این را بایستی ما به شکل فهم عمومی و ادراک عمومی مردم دربیاوریم؛ اگر این معنا -به معنای واقعی کلمه- روشن شد، آن وقت ارزش کارگر بالا خواهد رفت. کارگر را در جامعه بایستی ارزشمند معرّفی کرد. فرق هم نمیکند؛ کارگرِ همه‌ی بخشها؛ این بخشهایی که اسم آوردند -که شما دوستان، نماینده‌ی آن بخشها هستید- و بقیّه‌ی بخشها؛ هر جایی که کار هست، هر جایی که تحرّک هست، هر جایی که تولید هست.

 رونق تولید به شرایطی متوقّف است که یکی از آنها کار است. این کار باید جهادی باشد؛ کارِ فوق‌العاده باید در کشور انجام بگیرد تا رونق تولید به وجود بیاید؛ اگر رونق تولید به وجود آمد، این خود یکی از ارکان اصلی اقتصاد مقاومتی است. وقتی اقتصاد مقاومتی [محقّق] شد، معنایش این است که جامعه نگران این نخواهد بود که فلان اراذل آمریکایی یا صهیونیستی یا غیره چه تصمیمی درباره‌ی نفت ما میگیرد یا درباره‌ی اقتصاد ما میگیرد یا مواردی مانند اینها. اینکه من روی رونق تولید و وسیع‌تر [از آن] روی اقتصاد مقاومتی تکیه میکنم و روی کالای ایرانی و روی تحرّک کاری در کشور تکیه میشود، برای این است. ملّت به عزّت و استغناء از بیگانگان نیاز دارد. یک ملّت در کنار اصلی‌ترین نیازهای خود، عزّت ملّی را قرار میدهد. ملّتها راضی نیستند تحت نفوذ و تأثیر تصمیم‌گیرانی باشند که یا دوست این ملّت نیستند یا دشمن این ملّتند. امروز بسیاری از این تصمیم‌گیران دنیا در مسائل اقتصادی، دشمنان ملّت ایرانند. البتّه میگویند [فقط] دشمن جمهوری اسلامی هستیم، امّا دشمن ملّت ایرانند، چون جمهوری اسلامی به مدد و کمک ملّت ایران برپا است؛ بدون کمک ملّت ایران، نه جمهوری‌ای بود، نه اسلامی‌ای بود.

 دشمن از راه‌های دیگر مأیوس شده. ببینید! شما بحمدالله فرزانگان هستید؛ بسیاری از شماها جزو افرادی هستید که ذهنتان و فکرتان در زمینه‌های گوناگون، مولّد و سازنده و مبتکر و آگاه است؛ میدانید دشمن از اوّلِ انقلاب تا امروز بر روی همه‌ی نقاطی که ممکن است کشور را به هرج و مرج بکشد تکیه کرده، از جمله بر روی مسئله‌ی کار و کارگر -شاید هم بیشتر از بخشی از موارد دیگر، روی این نقطه تکیه کرده- ولی در همه‌ی این موارد، کارگران کشور در مواجهه‌ی با دشمن توی دهن دشمن زده‌اند، دشمن را مأیوس کرده‌اند. این مال امروز فقط نیست؛ چهل سال است که این مسئله وجود دارد؛ جامعه‌ی کارگری جزو وفادارترین جوامع به انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی بوده و هست. بنابر‌این، دشمن روی این مسئله خیلی تلاش کرده، خیلی کار کرده. مسئولین کشور و صاحب‌اختیارها و سیاست‌گذارها و سیاست‌سازها و مجریان سیاستها باید مراقبت کنند؛ این را قدر بدانند.

 مطالبی که آقای وزیر بیان کردند مطالب کاملاً درستی است؛ مخاطب این مطالب، خود مسئولین کشورند، نه فقط وزارت کار، [بلکه] بخشهای مختلف و دستگاه‌های مختلف و گوناگون دولت. مسئله‌ی امنیّت شغلی، مسئله‌ی احترام کارگر، مسئله‌ی مزد کارگر، اینها مسائل اساسی است؛ باید به اینها بدرستی برسند. کسانی هستند که دنبال سوء‌استفاده‌ی خودشان هستند. من اوّلِ سال گفتم،(۲) کارخانه‌ی سرِپا را از دولت میخرد -حالا به چه قیمتی، بحث دیگری است- و کارخانه را از بین میبرد، ماشین‌آلات را به فروش میرساند، کارگر را بیکار میکند، زمین را برج میسازد؛ باید جلوی اینها گرفته بشود، اینها جزو وظایف اساسی دولت اسلامی است؛ دولت، نه فقط قوّه‌ی مجریّه [بلکه] قوّه‌ی مجریّه، قوّه‌ی قضائیّه، قوّه‌ی مقنّنه، همه؛ حمایت از کار یعنی این، حمایت از کارگر یعنی این. همین مسئله‌ی واردات که اشاره کردند، مسئله‌ی بسیار مهمّی است، این همه هم تأکید شده، مقرّرات دولتیِ سفت و سختی هم برای آن گذاشته شده، بایستی در مقام اجرا با قاطعیّت اجرا بشود. خوشبختانه امروز -یعنی این روزها؛ از سال گذشته هم به ما این خبرها میرسید- کسانی هستند که دنبال جنس داخلی میگردند، [امّا] فروشنده به جای جنس داخلی، جنس خارجی را میدهد، میگوید این داخلی است! خلاف میگوید، دروغ میگوید؛ گاهی از این اتّفاقها می‌افتد. خب چیزی که در داخل تولید میشود، از لحاظ کیفیّت، بهتر از مشابه خارجی است، از لحاظ قیمت، کمتر از مشابه خارجی است. نباید بگذاریم با واردات بی‌رویّه، با برخی از سیاستهای غلط، این تولیدکننده‌ی داخلی دچار مشکل بشود؛ او که دچار مشکل شد، تولید میخوابد، کارگر بیکار میشود، کشور، نیازمند باقی میماند.

 بارها افراد خیرخواه و دلسوز گفته‌اند و بنده هم تأیید میکنم که تحریم در موارد بسیاری به سود کشور است، به سود ملّت ایران است، این را افراد دلسوز و علاقه‌مند و مطّلع بیان میکنند. بله، تحریم یک مشکلاتی را ایجاد میکند؛ تحریم مبادلات بانکی، تحریم نفتی و غیره ممکن است یک مشکلاتی را به وجود بیاورد امّا در نهایت به نفع کشور است. یکی از مسئولین کشور میگفت که در یک جلسه‌ی خارجی، یک نفر از سیاستمداران خارجی به ما میگفت آقا! شما در دوران تحریم توانستید این همه سلاحهای مدرن تولید کنید؛ خیلی تواناییِ‌ شما بالا است؛ با اینکه تحریم بودید توانستید یک چنین کارهای بزرگی انجام بدهید؛ اگر تحریم نبودید، چه کار میکردید. این آقا میگفت: به او گفتم اگر تحریم نبودیم، این کارها هیچ کدام انجام نمیگرفت؛(۳) درست هم گفته. تحریم موجب میشود که ما به خودمان مراجعه کنیم، دنبال تولید [برای تأمین] نیازها از درون خودمان باشیم، ابتکارات خودمان را شناسایی کنیم، بشناسیم. من به شما عرض میکنم -شما کارگر هستید، کارگرهای سطوح بالا هستید، بسیاری از شما تحصیلات عالیه دارید- قدر بدانید این امکان تولید را، این امکان ابتکار را؛ و مسئولین هم باید این را قدر بدانند، مسئولین هم بایستی این را قدر بدانند.

 خب دشمنان از طُرق مختلف علیه ملّت ایران و علیه انقلاب بزرگ ما و علیه نظام جمهوری اسلامی ما که فریاد عدالت را در دنیا سر داده و ملّتها را متوجّه خودش کرده [تلاش میکنند] و میخواهند این را به زانو در بیاورند؛ از طُرق مختلف تلاش کردند و نتوانستند، ناکام شدند؛ حالا به مسائل گوناگون اقتصادی پرداخته‌اند و میگویند میخواهیم فشار اقتصادی بیاوریم تا ایران را به زانو دربیاوریم. بدانند ملّت ایران در مقابل آنها به زانو در نخواهد آمد؛ این حرکت اخیر آمریکا هم همین ‌جور است.

 اوّلاً تلاشی که اینها در زمینه‌ی نفت میکنند به جایی نمیرسد، ما آن مقداری که نیاز داریم، آن مقداری که لازم داریم، آن قدری که خودمان اراده کنیم، میتوانیم نفتمان را صادر کنیم؛ حالا آنها به خیال خودشان راه‌ها را مسدود میکنند امّا ملّت فعّال و مسئولین بیدار و هشیار اگر دامن همّت به کمر بزنند، بسیاری از بن‌بست‌ها را میتوانند باز کنند، این هم یکی از آنها است و قطعاً این کار را [میکنند]؛ بنابراین کار آنها به نتیجه نخواهد رسید؛ این یک.

 دوّم، دارند دشمنی میکنند، بدانند این دشمنی آنها بی‌جواب نخواهد ماند؛ پاسخ این دشمنی را اینها خواهند گرفت، ملّت ایران ملّتی نیست که بنشیند تماشا کند علیه او توطئه کنند، علیه او کار کنند و او ساکت بنشیند.

 ثالثاً، همان ‌طور که گفتم، ما اینکه هر چه کمتر به این شکل از فروش نفت وابسته باشیم را، قدر میدانیم؛ این خیلی بهتر است برای ما. مهم این است که ما در داخل به گوهر درونی خودمان آگاه بشویم، آشنا بشویم و بدانیم که توانایی‌های نیروی انسانی‌ در کشور ما و جامعه‌ی ما و منابع انسانی ما بسیار فراتر از آن چیزی است که امروز دارد نشان داده میشود.

 جوانهای ما ابتکارات زیادی میتوانند بکنند، ما در طول این سالها این را نشان داده‌ایم، هم در قضایای تولید، هم در مسائل گوناگون اجتماعی، هم در مسائل سیاسی، هم در قضایای اقتصادی‌ای که آنها از اوّل انقلاب روی مسائل اقتصادی ما متمرکز شده‌اند؛ این پیشرفتهای گوناگون کشور، این سازندگی‌ها، این تلاشهای فراوان، همه در مقابله‌ی با حرکت دشمن اتفاق افتاده و انجام گرفته است. توانایی‌های ملّت ایران، توانایی‌های خیلی زیادی است. ما باید فرهنگ کار و تولید و تلاش را ترویج کنیم؛ این روحیه‌ی نشستن و ثروت بادآورده را انتظارکشیدن باید از بین برود، این را نباید ترویج کنیم.

 دستگاه‌های مختلف، صدا و سیما و دیگران باید متوجّه این معنا باشند که نوع کارهایی از قبیل کارهای بخت‌آزمایی را ترویج نکنند. همین آیاتی که این قاری محترم با لحن بسیار خوبی بیان کردند، اینها به ما درس میدهد: وَ اَن لَیسَ لِلاِنسانِ اِلّا ما سَعیٰ؛(۴) دستاورد واقعی و حقیقی انسان آن چیزی است که محصول سعی او و تلاش او باشد؛ این است. اینکه غذای پخته را جلوی انسان بگذارند، در دهان انسان بگذارند، این انسان را به جایی نمیرساند. آن جایی که ذهن انسان کار میکند، فکر انسان کار میکند، بازوی انسان کار میکند، همّت و اراده‌ی انسان کار میکند، آن است که انسان را، فرد را و جامعه را رشد میدهد. جوامعی هم که در دنیا از لحاظ مادّی رشد کردند، در اثر این تلاش رشد کردند؛ تلاش کردند و رشد کردند. خدای متعال وعده داده که به آن کسانی که برای دنیا هم کار میکنند و به فکر معنویّات و آخرت هم نیستند، کمک میکند تا در همان راهی که هستند بتوانند حرکت بکنند؛ باید تلاش کرد.

 منتها نگاه ما فقط مادّی نیست؛ ما دنبال رفاه جامعه، رشد علمی جامعه، رشد مادّی جامعه، رشد فنّاوری جامعه هستیم امّا دنبال معنویّت جامعه و صلاح جامعه و عزّت جامعه و پیشرفت اخلاقی جامعه، دنبال اینها هم هستیم. ما اکتفا نمیکنیم به پیشرفت مادّی و این تلاش لازم دارد. و این تلاش، ممکن است؛ تحقّق آن، کاری است ممکن و بحمدالله شروع هم شده. من نگاه میکنم به مجموعه‌های گوناگون در سراسر کشور، اغلب هم جوان، اغلب هم تحصیلکرده، اغلب هم دارای انگیزه، انگیزه‌های معنوی، میبینم بحمدالله این حرکت شروع شده. اینکه ما گفتیم گام دوم، معنایش این است که همان انگیزه‌ای، همان حرکتی، همان همّت بلندی که توانست این کشور را بعد از سالهای متمادی از زیر لگد استعمارگران و مستکبرین خارج کند -که خیلی همّت بلندی لازم بود و ملّت ایران این همّت را با رهبری امام بزرگوار انجام داد- امروز [هم] وجود دارد برای اینکه بتواند یک حرکت عظیمی را انجام بدهد و ان‌شاءالله این حرکت عظیم به آینده‌ی روشن ملّت ایران منتهی خواهد شد و به توفیق الهی ملّت ایران به آن اوج و قلّه‌ی رفعت و عزّت از لحاظ مادّی و معنوی خواهند رسید. و این کار شما جوانها است؛ این کار جوانهای ما است و امروز جوانهای ما بحمدالله توانایی‌اش را دارند، انگیزه‌اش را دارند، رشد لازم فکری و بلوغ لازم فکریش را دارند، همّتش را هم دارند. دشمن البتّه از این عصبانی است، از این ناراحت است.

 ملّت ما خوشبختانه ملّت یکپارچه‌ای هم هست؛ شما ملاحظه کنید، این قضیّه‌ی سیل که اتّفاق افتاد، کسی هم خیلی دعوت نکرد مردم را -ما یک وقتی در قضایای گوناگون اصرار میکنیم، دنبال میکنیم، مردم را دعوت میکنیم، این دفعه اصلاً نیازی به این نبود- مردم خودشان مثل سیل به سراغ سیل‌زده‌ها رفتند. حادثه‌ای که امروز در کشور اتّفاق افتاده در مقابل تهاجم این بلای طبیعی -که سیل یک بلای طبیعی بود- خود این حادثه یک حادثه‌ی عظیمی است، حادثه‌ی مهمّی است، بیش از حادثه‌ی سیل اهمّیّت دارد. جوانها از همه‌ی اطراف کشور راه افتادند رفتند، با محلّی‌ها و جوانهای محلّی همکاری کردند، کمک کردند، اموالی که اهدا کردند، کمکی که اهدا کردند، کمک جسمی‌ای که اهدا کردند، اینها خب چیزهای مهمّی است؛ این حوادث در کشور وجود دارد و همه‌ی اینها نوید‌دهنده‌ی یک آینده‌ی خوب است. دشمنان البتّه این را نمیتوانند ببینند و دارند تلاش خودشان را میکنند. من آن روز گفتم که این تلاشهای دشمن در واقع آخرین نفَسهای دشمنی دشمن است،(۵) امروز هم همین را تأکید میکنم و دشمن بالاخره از دشمنی خسته خواهد شد و ملّت ایران به توفیق الهی خسته نخواهد شد.

 رحمت خدای متعال بر امام بزرگوار ما که این راه را در مقابل ما باز کرد، رحمت خدا بر شهدای عزیز ما که توانستند این امنیّت و استقلال را برای ما به وجود بیاورند، رحمت خدا بر شهدای طبقه‌ی کارگر که چه در دفاع ‌مقدّس چه در دورانهای بعدی و چه امروز، در همه‌ی میدانها بحمدالله حضورشان حضور فعّالی بوده، و رحمت و سلام و لطف الهی بر همه‌ی شما عزیزان. و سلام ما را هم به بقیّه‌ی برادران عزیز کارگرمان و خواهران عزیز کارگرمان برسانید.

والسّلام علیکم و‌ رحمه‌الله و برکاته

دیدار فرمانده کل ارتش و جمعی از فرماندهان نیروی زمینی با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمانده معظم کل قوا ظهر امروز (چهارشنبه) در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی، ارتشِ امروز را متدین‌تر و کارآمدتر از همیشه خواندند و با تجلیل از حضور مؤثر و حیاتی ارتش و نیروهای مسلح در امدادرسانی به سیل‌زدگان، و همچنین با تأکید بر لزوم اتحاد روزافزون نیروهای مسلح و زیبا خواندن دست برادریِ ارتش و سپاه پس از اقدام زشت آمریکایی‌ها علیه سپاه، خاطرنشان کردند: هر کاری که دشمن را عصبانی کند، خوب و درست است و در مقابل، همگان باید از هر کاری که دشمن را جری و روحیه‌ی آن را تقویت کند، اجتناب کنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار با تبریک روز ارتش و نیروی زمینی به کارکنان خدوم و افتخارآفرین ارتش و خانواده‌های آنان، نیروهای مسلح را از «مظاهر و عناصر قدرت ملی» خواندند و خاطرنشان کردند: البته در بسیاری از کشورها حتی در کشورهای مدعی آزادی و حقوق بشر، نیروهای مسلح، عنصر اقتدار دیکتاتورها و برخورد با ملت‌ها هستند، همچنان‌که این روزها نمونه‌ی آن در قضیه‌ی شنبه‌های پاریس قابل مشاهده است.

رهبر انقلاب اسلامی، نیروهای مسلح را در منطق اسلام و جمهوری اسلامی، «حصارهایی امن برای ملت» برشمردند و افزودند: نیروهای مسلح در زمان جنگ، در مقابل تهاجم دشمن، با دانش، تجربه و فداکاری، سینه سپر و آن را منکوب و وادار به عقب‌نشینی می‌کنند و در زمان صلح نیز با کارآمدی و آمادگی کامل، مایه‌ی اطمینان و آرامش خاطر ملت هستند و به همین دلیل، دشمنان به دنبال بر هم زدن آرامش مردم از طریق مضطرب نشان دادن نیروهای مسلح هستند.

ایشان امدادرسانی ارتش و نیروهای مسلح به مردم در حوادث طبیعی را یک حضور مؤثر و حیاتی خواندند و گفتند: در سیل اخیر، نیروهای مسلح با همه‌ی وجود و امکاناتِ در اختیارشان به کمک مردم شتافتند، به‌طوری که در استان گلستان، ارتش حتی قبل از حضور ستاد مدیریت بحران، در محل حادثه حاضر شد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، ثبت تصاویری از خدمات متواضعانه‌ی نیروهای ارتش به مردم را موجب ماندگاری این برگ‌های زرین در حافظه‌ی تاریخ دانستند و افزودند: اینکه یک سرهنگ ارتش خم شود تا فردی سالخورده با قدم گذاشتن بر دوش او سوار وسیله‌ی نقلیه شود، جلوه‌هایی از صداقت ارتش در بیان شعار «ارتش فدای ملت» است.

رهبر انقلاب اسلامی، ارتش را به برکت جمهوری اسلامی، ارتشی «مکتبی» و «نمایشگاهی از ارزش‌های اسلامی» برشمردند و خاطرنشان کردند: نمونه‌هایی همچون شهیدان بابایی و صیاد شیرازی در ارتش وجود دارند که از لحاظ کارآمدی و درعین‌حال تعهد، تواضع، فداکاری و گریختن از نام و نشان، قابل ارائه و الگو برای ملت و بلکه امت اسلامی هستند و این روحیه و ارزش‌ها باید روزبه‌روز تقویت شود.

ایشان، ارتشِ امروز را متدین‌تر و کارآمدتر از همیشه برشمردند و گفتند: امروز زمام ارتش در دست نیروهای متدین و انقلابی است، البته افرادی که همواره عادت به تحقیر ملت و تکریم خائنان دارند، مدام از «ارتش مدرن رضاخان» دم می‌زنند، درحالی‌که آن ارتش به‌اصطلاح مدرن، حتی یک روز نتوانست در مقابل هجوم بیگانگان دوام بیاورد، اما ارتش مقتدر جمهوری اسلامی هشت سال در یک جنگ منظم، مقاومت و ایستادگی کرد و امروز نیز دانش، تجربه، روحیه، توانایی، تدین و امانت‌داری ارتش بیش از گذشته و مایه‌ی افتخار است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به حضور منطقه‌ای ارتش و نیروهای مسلح و مقابله‌ی آنان با فتنه‌های دشمنان، این سؤال را مطرح کردند: اگر ارتش و سپاه در مبارزه با داعش وارد نمی‌شدند، امروز منطقه و کشورهای همسایه‌ی ما چه وضعیتی داشت و چه کسانی بر آن حکومت می‌کردند؟

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: البته هر یک از کشورهای درگیر نیز مقابله و اقدامات لازم را انجام دادند اما نقش نیروهای مسلح ایران قابل اغماض نیست و امروز در واقع برکات نیروهای مسلح، علاوه بر ملت ایران، شامل کشورهای دیگر نیز شده است.

فرمانده کل قوا همچنین اتحاد روزافزون نیروهای مسلح را لازم و موجب عصبانیت دشمن دانستند و گفتند: دست برادری دادن ارتش و سپاه، حرکتی زیبا پس از حرکت زشت آمریکایی‌ها بود.

ایشان تأکید کردند: هر کاری که دشمن را عصبانی کند، خوب و درست است و در مقابل، هر کاری که دشمن را جَری و روحیه‌ی آن را تقویت، و روحیه‌ی جبهه‌ی خودی را تضعیف کند، بد و ناپسند است و همه باید در سخنان و کارهای خود از آن اجتناب کنند.

رهبر انقلاب اسلامی، هدف از سخنان بی‌پایه‌ی آمریکایی‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران را تضعیف روحیه‌ی عمومی دانستند و خاطرنشان کردند: آمریکا گرفتار هزاران میلیارد بدهی و گرفتاری‌های متعدد است و با گذشت چند سال از سیل و طوفان در مناطقی مانند کارولینا هنوز نتوانسته‌اند آن مشکلات را رسیدگی و جبران کنند اما برای تضعیف روحیه‌ی ملت ایران، یاوه‌سرایی می‌کنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، حضور بی‌نظیر مردمی در امدادرسانی به سیل‌زدگان را یکی دیگر از واقعیت‌های جلوی چشم و موجب عصبانیت آمریکایی‌ها برشمردند و افزودند: حرکت عظیم و سریع اقشار ملت ایران -از ارتش، سپاه و بسیج تا هزاران طلبه و دانشجو- برای کمک به سیل‌زدگان قابل وصف و بیان نیست، اما دشمن به مصلحت نمی‌بیند این عظمت را به زبان بیاورد.

پیش از سخنان فرمانده کل قوا، امیر سرتیپ حیدری فرمانده نیروی زمینی ارتش در گزارشی با اشاره به امدادرسانی ۲۱ یگان عمده و تخصصی این نیرو در مناطق سیل‌زده با دستور رهبر انقلاب، گفت: ارتش جمهوری اسلامی با حضور مستمر در مرزها، چهره‌ی «أَشِدّاءُ عَلَی الکُفّارِ» خود را به رخ دشمنان کشید و همچنین با حضور در کنار مردم در سیل اخیر با محوریت نیروی زمینی، جنبه‌ی «رُحَماءُ بَینَهُم» را به منصه‌ی ظهور رساند.

فرمانده نیروی زمینی ارتش، اقدامات اخیر آمریکا علیه سپاه پاسداران را ددمنشانه خواند و تأکید کرد: تا ظهور دولت حق و نابودی استکبار، ارتش و سپاه دست در دست یکدیگر خواهند بود و ما نیز همراه با ملت ایران خواهیم گفت که همه‌ی ما پاسداران نظام مقدس جمهوری اسلامی هستیم.

گزارش تصویری؛ جلسه فوق العاده جامعه روحانیت شیراز با فرماندهان سپاه استان فارس در حمایت از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی