امام جمعه شیراز: گره گشایی از مشکلات و خدمت به مردم نعمتی است که باید قدر آن را دانست

آیت الله دژکام صبح امروز در دیدار با فرماندار شیراز که مناسبت هفته دولت، در دفتر نماینده ولی‌فقیه در استان فارس برگزار شد، با اشاره به اینکه هفته دولت هفته بزرگداشت از خدمات دولت است، اظهار داشت: این‌گونه نیست که روزی کار و توقع از دولت نباشد.

وی بابیان اینکه جایی که زمینه برای گره‌گشایی از مشکلات مردم برای شما فراهم‌شده است، بسیار ارزشمند است که باید قدر آن را دانست، افزود:  اگر در انجام خدمت کوتاهی کنیم، ائمه(ع) ناراحت می‌شوند، ممکن است که شما بگویید مردم حقوق شهروندی دارند اما از نگاه دینی حق آنان بیشتر است، چرا باید فردی که امام زمان(عج) او را دوست دارد به آن کم‌توجهی کنیم.

وی در توصیه‌ای به مدیران ابراز کرد: انسانیت و مردانگی بسیار مهم است، کاری کنید که نان زن و بچه کسی را نبرید، مطمئن باشید در پیشگاه خداوند سربلند خواهید شد، هر کاری می‌توانید برای رضای خدا و انجام امور مردم انجام دهید، تا جایی که می‌توانید نان نبرید.

امام‌جمعه شیراز با اشاره به تحلیلی از برنامه عصر جدید، عنوان کرد: پیرامون برنده شدن فرد در عصر جدید سؤال پرسیدم که بیان کردند برنده خانمی بوده که موضوع آن نقاشی با شن بوده است که در نوع خود جالب است و همچنین بیان کردند که او داستان اهدا قلب را نقاشی کرد، درحالی‌که آن سه چهار نفر و گروه بعدی اگر مردم صرفاً دنبال سرگرمی بودند آنان سرگرم‌کننده‌تر بودند این خانم بسیاری از افراد را به گریه انداخته بود، اما رأی نخست را آورده است؛ مردم ما در اوج سرگرمی باز توجه به ارزش‌ها و مسائل انسانی بسیار زیاد است اگرچه مابقی نیز خوب بوده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: مردم به نشاط و شادی نیاز دارند، اما در همان حال ارزش‌ها نیز بسیار مهم است، نباید برخی مواقع چیزهایی را آن‌قدر مهم کنیم که نگاه گرایش عمومی جامعه را مورد بی‌اعتنایی قرار دهیم، دو الی سه گروه‌ها بیان می‌کردند که قومیت ما به ما رأی دهند، درصورتی‌که این خانم نامی از قومیت نبرد، عموم مردم فهیم هستند و می‌دانند چه‌کاری را انجام می‌دهند.

نماینده ولی‌فقیه در استان فارس تصریح کرد: امیدواریم همه ما بتوانی جهت‌گیری که مردم به‌سوی ارزش‌ها و کارهای انسانی دارند مورداحترام قرار دهیم و اسرار نکنیم که جا آن را تغییر دهیم چراکه هم در دنیا و هم در آخرت ضرر خواهیم کرد.

  • منبع:خبرگزاری حوزه

آیت الله مصباح یزدی: دین در جامعه اسلامی مظلوم واقع شده است

آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی، در همایش ائمه جماعات استان قم که با موضوع بیانیه گام دوم انقلاب در موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)برگزار شد، با اشاره به اهمیت مسجد در دنیای اسلام اظهار داشت: در ابتدا باید ببینیم چه برداشتی از مساجد داریم هرچند که از دوران کودکی با مساجد و نقش آن‌ها گاه و بی گاه آشنا شده‌ایم.

ایشان ادامه داد: با بالا رفتن سن کم‌کم با این مهم آشنا شدیم که مسجد مکان مقدسی برای عبادت است البته این‌همه کارکرد مساجد نبود، اما برداشت ما از مساجد در همین حد بود.

آیت‌الله مصباح یزدی تصریح کرد: درحالی‌که مساجد نقش مهمی در دنیا داشته و دارند درواقع اهمیت مساجد زمانی مشخص شد که امام خمینی (ره) نهضت را شروع کرد و درواقع ریشه انقلاب به مسجد برمی‌گردد.

ایشان شناخت مسجد را موردتوجه قرارداد و بیان داشت: یکی از موضوعاتی که باید در این زمینه بدانیم این است که قرآن و دین به چه گونه‌ای مسجد را معرفی کرده‌اند.

آیت‌الله مصباح یزدی افزود: از نظر تاریخی حضرت رسول اکرم (ص) مؤمنین را دعوت به ساختن مسجد می‌کردند و بارها از ائمه و اهل‌بیت (ع) بیان‌شده که مساجد پلیدی‌ها را از انسان دور و انسان را تطهیر می‌کند.

ایشان ادامه داد: مسجد جلوه‌گاه حقایق دین است و در تاریخ اسلام به‌مرور مساجد توسعه پیدا کردند تا به مقطع کنونی رسیده است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم افزود: علاوه بر این خداوند می‌فرماید اولین خانه‌ای که به نفع مردم ساختیم مسجد است.

ایشان تصریح کرد: حاصل این نهاد مقدس این است که انسان‌ها در این مکان‌ها دین را می‌شناسند و علاوه بر این مساجد مردم را دین‌دار می‌کند و اهداف دین تبیین و تحقق پیدا می‌کند.

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) به وضعیت کنونی دین در جامعه پرداخت و گفت: جامعه‌ای اسلامی آن طوری که باید دین را نشناخته و غالباً شناختی که از دین‌دارند کم است.

ایشان ادامه داد: دین در جامعه اسلامی مظلوم واقع‌شده و حتی در بین خواص نیز این موضوع کم‌رنگ است.حتی در برخی مواقع افرادی پیدا می‌شوند که از دین برای خودشان درآمدزایی ایجاد کرده‌اند و درواقع دین را برای پول و دنیا می‌خواهند.کسانی به نام دین می‌خواهند مادیات کسب کنند این‌گونه افراد باید شرم کنند. برای فهم جایگاه مسجد باید دین را بفهمیم و بدانیم که هدف از ایجاد مساجد چه بوده است.

آیت‌الله مصباح یزدی با اشاره به سوره‌های آغازین قرآن کریم گفت: در قرآن کریم ابتدا سوره حمد آمده و بعد از این سوره بقره است که در ابتدای آن خداوند می‌فرماید باید به غیب ایمان داشته باشد.

ایشان در تفسیر این آیه اظهار داشت: دو معنی از این آیه به دست می‌آید نخست یک نمونه انسان‌هایی هستند که عقل آن‌ها در چشمشان است و به غیر این را نمی‌پذیرند و نوع دیگری هستند که این عالم را چهره‌ای ضعیفی از عالم وجود می‌دانند و عالم واقعی را در جای دیگر می‌دانند و معتقد هستند که حقایق و عالم‌های دیگر به‌غیراز این عالم وجود دارد.

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) ادامه داد: آیا تاکنون به هدف از ساخته‌شدن مساجد فکر کرده‌ایم و آیا دینی که در این مساجد به مردم ارائه می‌دهیم آیا کافی است؟.

ایشان بر ضرورت تفکر در دین و افزایش دین‌داری تأکید کرد و بیان داشت: برای زندگی دنیایی بالای ۲۰ سال درس می‌خوانیم، اما آیا برای آخرت نیز این همه تلاش و همت می‌کنیم، درحالی‌که تنها این آخرت است که باقی می‌ماند و این دنیا سرابی بیش نیست.

نبع:خبرگزاری حوزه

آیت الله العظمی جوادی آملی: روز مباهله را یک روز علمی تلقّی کنید/ لزوم توجه مجامع علمی به بزرگداشت روز مباهله

حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی با تاکید بر گرامیداشت روز مباهله اظهار داشتند: جریان مباهله واقعه بسیار مهمی است که ۲۴ ذیحجّه به وقوع پیوسته است و این روز را همه ما چه حوزوی و چه دانشگاهی باید گرامی بداریم چرا که این روز از برجسته‌ترین روزهای سال است.

ایشان بیان داشتند: از غریب ترین ایام زندگی ما ایام مباهله است. خیلی از ما عالمانه حرف می‌زنیم و عوامانه فکر می‌کنیم در نتیجه آن ارکان ولایت را تقریباً از دست می‌دهیم در حالی که آن اجزای غیر رکنی را خیلی محترم می‌شمریم مانند اول ذیحجه که سالروز ازدواج وجود مبارک حضرت امیر با فاطمه زهرا(سلام الله علیهما) است اینها جزء واجبات غیر رکنی است.

معظم له ادامه دادند:  در نماز یک واجب رکنی داریم یک واجب غیر رکنی، در خصوص امامت و ولایت نیز همین طور است؛ غدیر جزء واجبات رکنی امامت است، مباهله جزء واجبات رکنی ولایت است ، با سالروز ازدواج فرق می‌کند. در حالی که  نه رسانه‌ها از او نام می‌برند و نه حوزه‌ها خبری هست! آن وقت آن مسائل واجبات غیر رکنی را خیلی دامن می‌زنیم، آنها هم واجب هست اما مثل اجزای نماز است لکن حمد و سوره کجا، رکوع و سجود کجا؟! حمد و سوره واجب غیر رکنی است اما رکوع و سجود واجب رکنی است.

آیت الله العظمی جوادی آملی خاطرنشان کردند: روز مباهله متأسفانه در پیش ما خیلی جلال و شکوه ندارد! درست است غدیر مسئله خاصی است ولی قبل از جریان غدیر آیه قرآن صریحاً از وجود مبارک علی بن ابیطالب به عنوان جانِ پیغمبر یاد کرده است ﴿نَدْعُ أَبْناءَنا وَ أَبْناءَکُمْ وَ نِساءَنا وَ نِساءَکُمْ وَ أَنْفُسَنا وَ أَنْفُسَکُمْ﴾ هم مفسّران بالاتفاق بر این هستند و هم روایات اهل بیت بالاتفاق بر این است و هم تاریخ‌نگاران بالاتفاق این مطلب را نوشتند.

حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی با اشاره به روایتی از امام رضا علیه السلام در خصوص مباهله اذعان داشتند: وقتی مأمون(علیه من الرحمن ما یستحق) ، به وجود مبارک امام رضا(سلام الله علیه) عرض می‌کند به چه دلیل علی بن ابیطالب(سلام الله علیه) افضل است؟ ایشان دیگر نفرمود غدیر، فرمود با ایه ﴿انفسنا﴾ ، خدا وقتی وجود مبارک حضرت امیر علیه السلام را جان پیغمبر می‌داند از این بالاتر فضیلت فرض می‌شود؟! «من کنت مولاه فهذا علی مولاه»  که گفته ی خود پیغمبر است هر چند آن هم از طرف خداست، کجا؛ و اینکه ذات اقدس اله خود فرموده علی جان پیغمبر است، کجا؟!  و وجود مبارک امام رضا علیه السلام به این استدلال کرد .

ایشان بیان داشتند: وجود مبارک امام رضا فرمود منظور از ﴿انفسنا﴾ خود جانِ پیغمبر است نه منظور از ﴿انفسنا﴾ یعنی «رجالنا»! برای اینکه اگر منظور این مرد بود، چرا ﴿ابنائنا﴾ را دیگر ذکر کرد؟! در نتیجه این روز مباهله یک روز علمی و تحقیقی و یک مسئله دقیق عقلی کلامی است و فخر ماست. قبل از جریان غدیر ذات اقدس الهی وجود مبارک حضرت امیر را به منزله جان پیغمبر حساب کرد، اینکه یک تعبیر شاعرانه و تبلیغی نیست، این یک مطلب عظیمی است منتها ما شیعه‌ها متأسفانه از این مفاخرمان خبری نداریم، ۲۴ ذیحجّه  می‌آید و می‌گذرد  بی آنکه حتی یک رساله‌ درباره بِهال نوشته شود در حالی که لازم است پژوهشگران رشته تخصّصی کلام درباره آن چندین مقاله بنویسد و آن روز، روز همایش های علمی در این زمینه باشد، این اشکال‌ها بازگو شود و این پاسخ‌های امام رضا(سلام الله علیه) مطرح گردد.

معظم له در توصیه ای خطاب به مسئولین فرهنگی و علمی بیان داشتند: توصیه می‌کنیم فرصت روز ۲۴ ذیحجّه را هرگز از دست ندهید و آن را به عنوان یک روز علمی تلقّی کنید؛ مقاله‌ای، پایان‌نامه‌ای، رساله‌ای در زمینه بهال نوشته شود تا روشن شود اینکه مباهله اتفاق افتاد، وضعش چگونه بود، حوزه‌اش چگونه است، قلمروش چگونه است. دوم اینکه الآن هم این معجزه بِهال زنده است همانگونه که قرآن الآن زنده است.

منبع:پایگاه اطلاع رسانی اسراء

آیت الله دژکام:رانت و فساد مردم را خسته کرده، در برخورد با فساد، دانه‌درشت‌ها در اولویت هستند

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل نهاد نماینده ولی فقیه در استان فارس، آیت‌الله لطف‌الله دژکام، نماینده ولی فقیه در استان فارس امروز، اول شهریورماه در خطبه‌های نماز جمعه شیراز با بیان اینکه باید از خدا خواست که نعمت اهل ولایت و دوستدار ولی بودن را از ما نگیرد، گفت: روز مباهله از روزهای مهم برای شیعیان است؛ پیامبر(ص) در این روز به جای جنگ و شمشیر برداشتن فرمود که نفرین می‌کنیم؛ این نشانه حقانیت است، کسی که به حقانیت و ادعای خود یقین دارد، به هر شکلی امکان دارد ابزاری درست کند اما به اینکه بگوید نفرین می‌کنم اعتقادی ندارد.

وی با اشاره به داستان روز مباهله و مواجهه پیامبر اسلام(ص) و مسیحیان نجران، گفت: بدترین چیزی که انسان را نابود می‌کند لجبازی است، کافران بیشتر به دلیل لجبازی به جهنم رفتند؛ اگر جایی حق برایتان مشخص شد، حتی اگر غرورتان را زیرپا می‌گذارید، بگویید و آخرت خود را نجات دهید.

آیت‌الله دژکام گفت: موضوع مباهله سوای درس‌های ایمانی و عقیدتی که دارد، مشخص می‌کند که راه‌های مقابله با دشمن را محدود نکنید، گاهی پیامبر(ص) ما هم با آرامش با دشمنان و کفار برخورد کرد؛ راه‌های مختلف برای مقابله با دشمن وجود دارد، مهم این است که ولی امر چه راهی را برای مبارزه با دشمن انتخاب می‌کند.

نماینده رهبر معظم انقلاب در فارس با اشاره به اینکه چند بار پیامبر(ص) صلح کرد، یکی از موارد همین مباهله بود، گفت: انتخاب ولی امر هرچه بود همان درست است، بعضی جوان‌ها می‌خواهند انقلابی باشند، انقلابی بودن خوب است، معنی انقلابی بودن همیشه داغ و تند برخورد کردن نیست، معنی انقلابی بودن پیرو ولی امر بودن است.

وی اظهار کرد: امروز همه ارکان نظام باید طوری رفتار کنیم که ولایت با ولی امر است؛ چرا که ما به اسلام و انقلاب اسلامی ایمان آورده‌ایم، در این صورت هیچ لطمه‌ای از سمت دشمن به ما نمی‌خورد؛ آنچه در حکمیت و نهروان و صفین حادث شد از نادانی امت نسبت به امر ولی امر حادث شد.

امام جمعه شیراز در ادامه سخنان خود با اشاره به آغاز هفته دولت و دیدار مسئولان هیئت دولت با مقام معظم رهبری و نکات مطرح شده از سوی رهبر انقلاب، گفت: چند چارچوب مهم در نکات مطرح شده از سوی مقام معظم رهبری است که باید تلاش دولتی‌ها معطوف به آن‌ها باشد.

آیت‌الله دژکام ضمن قدردانی از تمام اقدامات خوب دولت‌های گذشته و حاضر در مسیر تحقق استراتژی‌های مدنظر رهبری، گفت: هیچ وقت نباید کار خوب و خدمت را ناسپاسی و ضایع کرد؛ این باعث ناامیدی کسی خواهد شد که کار خوب انجام می‌دهد.

وی افزود: آخرین ابزار دشمن تحریم بود که آن را همچنان اعمال می‌کند اما نکته مهم این است که ما باید به‌اندازه‌ای ازلحاظ اقتصادی قدرتمند شویم که تحت تأثیر اوامر دشمن قرار نگیریم.

امام‌جمعه شیراز خاطرنشان کرد: ما به‌هرحال با کشورها تعامل اقتصادی داریم؛ گاهی ممکن است آن‌ها در این تعاملات بخواهند حرف خود را به کرسی بنشانند اما اگر قدرت اقتصادی ما بالا رود، تسلیم حرف آن‌ها نخواهیم شد، عزت و عظمت ما در اقتصاد مقاومتی تحقق می یابد.

آیت‌الله دژکام ادامه داد: مسئله دوم مقابله با رانت‌خواری و فساد اداری و اقتصادی است؛ این موضوع مردم را خسته کرده است، از چندین دور قبل در مجالس و دولت‌ها همیشه این مطلب را مردم و نمایندگان مطرح می‌کردند که باید نظام اداری از فساد خالی شود؛ حرکت در این راستا حرکت چندان قوی نبوده است.

امام جمعه شیراز با بیان اینکه گاهی یک مگس وسط غذا بنشیند کسی دلش نمی‌نشیند آن را بخورد، گفت: قائل به فساد سیستمی نیستیم، اما کسانی هستند که مثل مگس وسط غذای خوب می‌افتند.دولت باید قبل از قوه قضائیه با استفاده از ابزارهای نظارتی که در اختیار دارد برای مبارزه با فساد به میدان بیاید.

وی با اشاره به حرکت‌های خوب دستگاه قضایی، گفت: رهبر معظم انقلاب در مبارزه با فساد فرمود دانه درشت‌ها را بگیرید؛ اینکه افراد معمولی را بگیریم باعث می‌شود که کار بزرگتر زمین بماند؛ آن‌هایی که با استفاده از قدرتشان و لابی‌هایی که می‌کنند حق مردم را ضایع می‌کنند باید طعم برخورد قاطع را بچشند.

وی ادامه داد: باید ریشه فساد را در برخورد با دانه‌درشت‌ها خشک کرد که در این صورت مردم هم خشنود شده و محکم حمایت خواهند کرد.

امام‌جمعه شیراز سومین توصیه رهبر انقلاب به هیات دولت را توجه به مدیریت جهادی عنوان کرد و با تقدیر از مجموعه دفاعی کشور، این پیشرفت‌ها را حاصل کار جوانان بومی دانست.

آیت‌الله دژکام همچنین با اشاره به سامانه موشکی جدید ایران اسلامی و خصوصیت‌های این سامانه، گفت: کار جوانان عزیز و فن‌آوران ایران اسلامی بسیار ارزشمند بود و چشم ما به آنان روشن است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به روایتی از امام صادق(ع) در مورد ویژگی‌های فرد مؤمن گفت: رفتار افراد در اوج عصبانیت، خشنودی و برخورداری از قدرت و تصمیماتی که در چنین حالاتی گرفته می‌شود، درجه ایمان فرد را نشان می‌دهد.

وی با توصیه همه مؤمنان به داشتن تقوای الهی، مهم‌ترین زادتوشه سفر آخرت را تقوای انسان دانست و در ادامه مباحث هفته‌های گذشته پیرامون ایمان به‌عنوان شاخص مهم معنوی، گفت: روایتی از امام صادق(ع) هست که مشخص می‌کند ایمان دارای درجاتی است و انسان باید دنبال ایمان کامل باشد.

آیت‌الله دژکام ادامه داد: حضرت امام صادق(ع) می‌فرماید که اگر سه خصوصیت در فردی دیده شد، نشان می‌دهد که فرد به‌دنبال کامل کردن ایمانش هست؛ اول اینکه اگر فردی عصبانی شود، در اوج عصبانیتش از چارچوب حق خارج نمی‌شود. اندازه‌گیری ایمان آنجایی انجام می‌شود که ببینیم فرد در عصبانیت چه رفتاری دارد.

امام جمعه شیراز با بیان اینکه جای مهر در پیشانی و گفتن ذکر دائم ملاک خوبی برای اندازه‌گیری ایمان نیست، گفت: یکی از ملاک‌های سنجش ایمان افراد این است که هنگام عصبانیت چه رفتار و کرداری از فرد سر می‌زند.

وی با اشاره به اینکه اخلاق در رفتار عرصه خانوادگی و شخصی تا عرصه مدیریتی بسیار اهمیت دارد، گفت: رفتارهای ناشایست افراد نسبت به اعضای خانواده یا در جامعه، نشان‌دهنده آن است که ایمان فرد کامل نشده است.

آیت‌الله دژکام در بیان دومین شاخص مدنظر امام صادق(ع) گفت: فردی که ایمان دارد هنگام خشنودی هم رفتار ناشایستی را نشان نمی‌دهند. بعضی افراد وقتی خشنودی برایشان حاصل می‌شود، رفتارهای نامناسب را نشان می‌دهند، حرام‌خواری و مستی، زمانی است که فرد خشنود است.

وی گفت: بزن و برقص و بکوب و مستی ادامه لحظات شاد و خوشی است، فردی که نمی‌تواند خودش را نظارت کند در واقع ایمانش ضعیف است.

نماینده ولی فقیه در فارس بیان کرد: عصبانیت و خشنودی بزرگانی را دیده‌ایم و متوجه شده‌ایم که از چارچوب حق خارج نمی‌شدند؛ پیش از انقلاب نوارهای سخنان امام را گوش می‌دادیم، امام کار شاه را محکوم می‌کرد، اما کلمه زشتی نسبت به او نمی‌گفت؛ پانزده سال مبارزه را بررسی کنید، تندترین کلمات امام در اوج یک قضیه است که گفت این مردک. چقدر می‌خواهد ایمان داشته باشیم که یادمان باشد آخرت باید پاسخگو باشیم.

وی گفت: مخالف کسی هستی و با او رقابت داری، مشکلی نیست اما سخن نامربوط و ناروا نباید مطرح شود؛ نه زمانی که ناراحت هستی و نه وقتی خشنودی، نباید حرف ناحق زد و رفتار ناروا داشت.

آیت‌الله دژکام، سومین خصوصیت مؤمن را توان نظارت خود در زمان داشتن زور دانست و گفت: اینکه فرد در حین قدرت بتواند ببخشد، با ایمان است. مؤمن خدا را با رفتارش اثبات می‌کند نه خودش را. انسان کریم و بزرگوار زمانی که زورش به یک فردی می‌رسد، او را نمی‌زند.

نماینده ولی فقیه در فارس با بیان اینکه نان بریدن کار مرد نیست، گفت: به نظر می‌رسد جامعه ما در یک جهاتی پیشرفت کرده و شکرگزار آن هم هستیم، نیاز به این توصیه‌ها دارد؛ از خانواده تا مدیریت‌های کلان متأسفانه شاهد هستیم که کسی نمی‌بخشد، زورش می‌رسد و فشار می‌آورد؛ همانجا است که نقطه منفی برایمان درست می‌شود.

آین الله العظمی سبحانی: حوزه به تربیت مبلغ لین المللی توجه ویژه داشته باشد

آیت الله العظمی جعفر سبحانی، ظهر امروز ۳۱ مردادماه در آیین افتتاح مدرسه علمیه مدینه العلم کاظمیه و سال تحصیلی جدید حوزه علمیه استان یزد، گفتند: بالاترین وظیفه و رسالت روحانیت تبلیغ است، باید تدابیری در مدارس دیده شود که طلاب همزمان با رشد معرفتی، اخلاقی و معنوی در علوم مختلف علوم اسلامی متبحر شوند.

معظم له با اشاره به اینکه یزد دارالعباده و دارالعلم است، اظهارداشتند: حوزه علمیه یزد الگویی برای حوزه‌های سایر استان‌های کشور باشد.

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام صادق(ع) با بیان اینکه در تاریخ بشریت، هر کجا که ندای حق بوده، در برابر آن ندای باطل هم  وجود داشته است، تصریح کردند: زندگانی پیامبر اکرم(ص) هم که تمام عمر خود را صرف ترویج دین کردند هم با این دشمنی‌ها روبرو بود و شیاطین به مخالفت پرداختند تا ندای حق به گوش جهانیان نرسد.

آیت الله سبحانی افزودند: آنطور که قرآن کریم می‌فرماید دشمنان اسلام ۱۰ برنامه در خاموش کردن ندای حق پیامبر داشتند که ۵ برنامه آن به شخصیت پیامبر اکرم مربوط بود و ۵ برنامه دیگر مربوط به اقدامات پیامبر در ترویج اسلام در جامعه بود.

معظم له با تاکید بر اینکه مشرکان در نخستین اقدام، پیامبر(ص) را ساحر و قرآن را کتاب سِحر دانستند تصریح کردند: آنها در طول مراحل دشمنی خود حتی پیامبر را مجنون معرفی کردند و به وی تهمت‌های بسیاری بستند.

این مرجع تقلید با اشاره به اینکه برخی تهمت‌ها برای رفع نیاز به دلیل دارد بیان کردند: بهترین دلیلی که می‌توانست تمام این تهمت‌ها را نقش برآب کند، پیروزی اسلام و پیامبر(ص) برابر مشرکان در فتح مکه و سرنگونی بت‌های ۳۶۰ گانه بود.

ایشان با بیان اینکه پس از فتح مکه یکی از برنامه‌هایی که دشمنان برای مبارزه با اسلام داشتند، بحث جانشینی آن حضرت بود گفتند: آنها فکر می کردند پیامبر فرزند پسری ندارد و پس از وفات ایشان، اسلام از بین می‌رود ولی این توطئه را خداوند در عید غدیر از بین برد و آنها را ناامید کرد.

حضرت آیت الله سبحانی به ساختمان حوزه علمیه مدینه العلم کاظمیه اشاره کرد و با بیان اینکه دارالعباده یزد مفاخر فوق العاده بزرگ و عظیمی دارد، افزودند: شهر یزد دارالعباده و دارالعلم است و در همین قرن اخیر، مفاخر یزد بسیار چشم‌گیر هستند که از آنها می‌توان به مولف العروه الوثقی اشاره کرد که کتاب او به پایه‌ای برای تالیف کتب بسیار دیگری در دنیای اسلام تبدیل شد.

ایشان تصریح کردند: شخصیت بعدی مرحوم آیت الله شیخ عبدالکریم حائری موسس حوزه علمیه قم است که اگر این حوزه را تاسیس نکرده بود، دورانی می‌آمد که هر کسی در ایران ایمان و تقوا داشت را از بین می‌بردند، اما حوزه علمیه قم از ایمان و دین مردم حفاظت و حراست کرد.

این مرجع تقلید با بیان اینکه از یزد مفاخر و شخصیت های صاحب نام بسیاری به جهان اسلام معرفی شده اند، خاطرنشان کردند: این استان از نظر امانت، تقوا، صحت عمل، کار و کوشش الگویی برای سایر استان‌هاست؛ حوزه علمیه این استان هم باید الگویی برای سایر استان‌ها باشد.

معظم له بیان کردند: نکته‌ای که حوزه‌های علمیه باید به آن توجه کنند این است که در کنار فقاهت، به بحث تبلیغ هم نگاه ویژه‌ای داشته باشند، چرا که به فرموده حضرت امام خمینی(ره)، وظیفه اصلی طلبه تبلیغ است و حتی لازم است برای سایر کشورهای جهان هم مبلغ تربیت کنیم.

منبع: خبرگزاری حوزه

رییس جامعه روحانیت شیراز: وحدت حول محور ولایت، مهمترین نیاز جامعه اسلامی است

به گزارش روابط عمومی جامعه روحانیت شیراز ،جلسه این هفته جامعه روحانیت شیراز با حضور حضرت آیت الله حاج سیدعلی اصغر دستغیب رییس جامعه روحانیت شیراز، آیت الله دژکام نماینده ولی فقیه و امام جمعه شیراز، حجت الاسلام والمسلمین قمی رییس سازمان تبلیغات کشور و اعضا جامعه روحانیت شیراز برگزار گردید

حضرت آیت الله حاج سید علی اصغر دستغیب رییس جامعه روحانیت شیراز در این جلسه ضمن ابراز خرسندی از فعالیت های صورت گرفته در سازمان تبلیغات اسلامی استان فارس، حضور حجت الاسلام قمی در استان فارس را به فال نیک گرفتند و ضمن حمایت از رویکرد جدید سازمان تبلیغات افزودند:
جامعه روحانیت شیراز همانند گذشته آماده همکاری با سازمان تبلیغات جهت بسط و گسترش مبانی دینی و تحقق اهداف سازمان است
رییس جامعه روحانیت شیراز در بخش دیگری از سخنان خود ضمن گرامیداشت و تبریک عید سعید غدیر ، ولایت و رهبری حضرت امام خمینی رحمه الله علیه و مقام معظم رهبری را از بزرگترین نعمات الهی دانستند و همگان و علی الخصوص فضلا، علماء و مسئولین را به حفظ وحدت حول محور ولایت دعوت کردند
حجت الاسلام والمسلمین طاهری ،دبیرجامعه روحانیت شیراز ضمن تقدیر وتشکر از حضور ریاست محترم سازمان تبلیغات اسلامی، هدف از تأسیس این سازمان را بسط و گسترش فرهنگ دینی دانستند وافزودند:
انتظار علما و روحانیون از سازمان تبلیغات به فعلیت رساندن بیش از پیش اهداف تأسیس سازمان تبلیغات است و با توجه به فعالیتهای دشمنان در ترویج فرهنگ غیر دینی انتظارمیرود سازمان تبلیغات بعنوان متولی اصلی ترویج فرهنگ دینی به فعالیتهای خود شتاب بیشتری دهد

تولیت آستان مقدس مقدس حضرت سید علاءالدین حسین علیه السلام در ادامه لازمه ی تأثیرگذاری فعالیتها در سطح جامعه را اجتناب از فرهنگ کلیشه ای و روی آوردن به سوی فرهنگ دینی دانستند.
حجت الاسلام والمسلمین قمی ، رییس سازمان تبلیغات اسلامی نیز در این جلسه خواستار همکاری بیشتر اعضاء جامعه روحانیت در جهت تحقق اهداف سازمان تبلبغات شدند
ایشان رویکرد سازمان تبلیغات را بسط و گسترش فرهنگ دینی با مبنا قرار دادن اندیشه حضرت امام خمینی رحمه الله علیه و مقام معظم رهبری دانستند و بر حضور و همکاری روحانیت در این راستا تأکید کردند
در این جلسه تعدادی از اعضاء جامعه روحانیت شیراز نیز به بیان نظرات و ارائه پیشنهادات خود جهت تحقق اهداف سازمان تبلیغات ارائه کردند

تبیین باید ها و نباید های دوسال باقیمانده دولت توسط رهبر معظم انقلاب در دیدار با هیأت دولت

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس جمهور و اعضای هیئت دولت، با اشاره به لزوم قدرشناسی مسئولین از فرصت خدمت به مردم و ضرورت همکاری و هم افزایی قوای سه گانه، «اقتصاد» و «فرهنگ» را دو مسئله مهم کشور خواندند و با تأکید بر توجه کامل مسئولان به «تولید داخلی» به عنوان «کلید اصلی حل مشکلات موجود» نکات مهمی را درباره‌ی «رهایی کشور از وابستگی به درآمد نفت»، «توجه ویژه به بخش‌های پیشران اقتصادی نظیر مسکن، کشاورزی و شرکت‌های دانش بنیان»، «ضرورت تغییر نگاه به تولید کننده به‌عنوان رزمنده جنگ اقتصادی» و «لزوم جهت گیری و هدفگذاری پیشرفت اقتصادی به سمت تأمین عدالت و ریشه کن کردن فقر» بیان کردند و مسئولان وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های مرتبط با مقوله‌ی فرهنگ را به حساسیت بیشتر و مقابله جدی و هوشمندانه با هجوم همه جانبه دشمن به مبانی دینی، انقلابی و اخلاقی فراخواندند.

رهبر انقلاب اسلامی در ابتدای این دیدار با تبریک عید سعید غدیرخم و سالروز ولادت حضرت امام موسی بن جعفر علیه‌السلام و همچنین هفته‌ی دولت، و گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر گفتند: هفته‌ی دولت شاخص و نشانه‌ای است که با یادآوری خدمات و تلاش‌های یک‌سال گذشته، از یک طرف می‌تواند مایه دلگرمی باشد و از طرف دیگر، چنانچه این تلاشها با دو شرط مهم «حرکت جهادی» و «نیت الهی» همراه شود، زمینه ساز برکات زیادی در جامعه خواهد شد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای یکی دیگر از برکات هفته‌ی دولت را «ارزیابی اعضای دولت از عملکرد یک‌ساله خود و نقاط قوت و ضعف آن» برشمردند و افزودند: مسئولان باید دوران مسئولیت را که یک لطف الهی برای خدمت به مردم است، قدر بدانند و از این طریق، برای عرصه بسیار دشوار آخرت زاد و توشه فراهم کنند.

ایشان با اشاره به گذشت شش سال از عمر دولت، تأکید کردند: دو سال باقیمانده از دوران دولت، مدت زمان کمی نیست و باید به دور از گرفتار شدن در برخی آفات، مسائل مهم کشور را «اولویت بندی»، و اولویت‌ها را یک به یک پیگیری کرد.

رهبر انقلاب اسلامی یکی دیگر از آفات دولتها در طول سالهای مختلف را «گرفتار شدن به فروع و حواشی» دانستند و گفتند: دولت در این دو سال باقیمانده، از حواشی و مسائل فرعی که متأسفانه با ظهور فضای مجازی، امکان آن بیشتر هم شده است، فاصله بگیرد و مسائل اصلی را در اولویت کاری خود قرار دهد.

رهبر انقلاب دو اولویت اصلی کشور را «اقتصاد» و «فرهنگ» برشمردند و در سخنانشان درباره موضوع اقتصاد با اشاره به تأثیرگذاری مشکلات موجود برطبقات ضعیف و متوسط، تولید داخلی را کلید اصلی حل این مشکلات خواندند و افزودند: البته به‌دست آوردن و چرخاندن این کلید در قفل مشکلات اقتصادی آسان نیست اما باید این کار را انجام داد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای علت نامگذاری امسال به نام «رونق تولید» را توجه به پیش‌بینی‌ها درباره افزایش کارشکنی‌های بیگانگان برشمردند و خاطرنشان کردند: بهترین مقابله با این دشمنی‌ها، رونق تولید است که به فضل الهی در این زمینه حرکتی در بخش های مختلف دیده می شود که به نوبه خود نشان دهنده ظرفیتهای بالقوه در سراسر کشور است، بنابراین مسئولان باید تولید داخلی را اساس کار قرار دهند.

ایشان سپس در تبیین اولویتها در زمینه اقتصاد، بر سه مسئله تمرکز کردند: «قطع وابستگی به صادرات نفت خام»، «توجه به پیشران های اقتصادی که می توانند موتور محرکه دیگر بخشها قرار گیرند» و «ضرورت تغییر نگاه مسئولان و دستگاهها به تولید کنندگان».

رهبر انقلاب، درآمد آسان صدور نفت خام را بلایی بزرگ دانستند و یادآور شدند: این مشکل دیرینه واقعاً به ضرر پیشرفت کشور تمام شده است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به کشورهایی که بدون تولید یک قطره نفت، به پیشرفت چشمگیری دست یافته اند، گفتند: حتی در شرایط غیرتحریمی نیز کنترل بازار نفت از جمله قیمت گذاری و میزان خرید، دست مصرف کننده های بزرگ دنیا یعنی کشورهای غربی است و آنها می توانند براساس منافع خود و جهت گیریهای سیاسی تولیدکنندگان را تحت فشار بگذارند.

ایشان تبدیل نفت خام به فرآورده های مختلف را راه اصلی رهایی از وابستگی به صادرات نفت خام برشمردند و افزودند: همچنان که بارها گفته شده است، می توانیم با استفاده از اندیشمندان و صنعتگران، علاوه بر فرآورده های فعلی نظیر گاز و بنزین، در آینده به ترکیبات و تولیدات دیگری دست یابیم که ارزش صادراتی آنها چندین برابر نفت خام باشد.

رهبر انقلاب اسلامی، توجه ویژه رئیس جمهور، وزارت نفت و دیگر دستگاهها را به ساخت پالایشگاه ضروری دانستند و افزودند: مشکل هزینه تولید پالایشگاه را نیز می توان با نقدینگی موجود در کشور و مدیریت قوی حل کرد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در زمینه رونق تولید، برخی بخشهای اقتصادی را دارای قدرت تحریک و فعال کردن بخشهای دیگر خواندند و گفتند: باید به بخش های پیشران نظیر مسکن، کشاورزی، خودرو، لوازم خانگی و همچنین اقتصاد دانش‌بنیان توجه ویژه کرد چرا که فعال شدن هر کدام از اینها می تواند بخشهای مختلف دیگر را به حرکت وا دارد و حرکت عمومی اقتصادی کشور را به کلی متحول کند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در نکته مهم دیگری، تغییر نگاه مجموعه دولت، مسئولان و دستگاهها به تولید کنندگان را ضروری خواندند و با مقایسه تولیدکنندگان با رزمندگان سالهای دفاع مقدس تأکید کردند: تولیدکنندگان رزمندگان جنگ اقتصادی با دشمنان هستند و باید با این چشم به آنها نگاه کرد.

ایشان با انتقاد مجدد از مشکلات موجود بر سر راه ایجاد واحدهای تولیدی گفتند: گاهی برای فعالیت یک واحد تولیدی باید نه از ۷ خوان بلکه از ۷۰ خوان عبور کرد که مسئولان باید این مشکل جدی را حل کنند و مقررات زائد و موانع تولید را رفع کرد.

رهبر انقلاب در همین زمینه، نگاه ویژه دولت به بنگاههای متوسط و کوچک را خواستار شدند و افزودند: این نگاه ویژه، رکن اصلی در اقتصاد مقاومتی است که همه مسئولان آن را پسندیده اند و قول اجرا داده اند که البته کارهایی هم شده است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: اگر به نکات گفته شده اهتمام جدی شود، تحریمها واقعاً به فرصت تبدیل می شود، همانگونه که در ماههای اخیر نیز چون واردات برخی کالاها دشوار شده، برخی مسئولان به شرکتهای دانش بنیان مراجعه کرده اند و مقداری از ظرفیت های جوانان، شرکتهای دانش بنیان، جهاد دانشگاهی و مجموعه های تولیدی به کار گرفته شده است.

رهبر انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنان‌شان رونق تولید را نیازمند چهار نهاده دانستند: «نیروی انسانی»، «سرمایه»، «فناوری» و «مدیریت اقتصادی».

ایشان نیروی انسانی ایرانی را انصافاً بی‌نظیر برشمردند و گفتند: این واقعیت امروز مورد اذعان اندیشمندان برخی کشورهای دیگر نیز قرار دارد.

رهبر انقلاب اسلامی، نقدینگی حداقل ۱۸۰۰ هزار میلیاردی و نیز فناوری قابل قبول در بسیاری از زمینه ها را دو نهاده قابل قبول دیگر خواندند و افزودند: اما در بخش مدیریت اقتصادی با وجود تلاشهای قابل تقدیر، باید با حساسیت بیشتر برنامه ریزی و عمل کرد تا مشکلات موجود در روند رونق تولید کاهش محسوس یابد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای شکل گیری نوعی تحرک در سال جاری در زمینه های تولید صنعتی، کشاورزی، انرژی، پتروشیمی و لوازم خانگی را امری مبارک خواندند و با تأکید بر لزوم تقویت کامل این حرکت افزودند: این واقعیت نشان می دهد کسانی که از بن بست در کشور حرف می‌زنند، کاملاً اشتباه می کنند.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه این واقعیات باید انگیزه و امید و تلاش مدیران را افزون‌تر کند، یک نکته بسیار مهم را درباره هدف رونق و پیشرفت اقتصادی کشور بیان کردند.

ایشان گفتند: از نظر اسلام، صِرفِ ثروتمند شدن کشور، مطلوب نیست بلکه هدفِ پیشرفت اقتصادی، تأمین عدالت اجتماعی و ریشه کن کردن فقر است وگرنه مانند کشورهای پیشرفته ای مثل آمریکا می شویم که طبقات ضعیف همچنان مشکلات عمیقی دارند.

رهبر انقلاب اسلامی در ادامه سخنان خود با اشاره به «فرهنگ» به عنوان اولویت دیگر کشور، گفتند: در موضوع فرهنگ با حمله همه جانبه و جبهه وسیع بیگانگان مواجه هستیم و همه مسئولانی که با مسائل فرهنگ مرتبط هستند، باید به این موضوع توجه جدی داشته باشند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: دشمنان نظام اسلامی صراحتاً می گویند که غلبه بر جمهوری اسلامی و حاکمیت اسلام با جنگ نظامی و تحریم اقتصادی امکان پذیر نیست و باید با نفوذ فرهنگی و تأثیرگذاری بر ذهن ها و مغزها و تحریک هوسها به این هدف رسید.

ایشان با اشاره به اقدامات سازمان‌یافته ضد فرهنگی و ضد ارزشی خاطرنشان کردند: باید مانع نفوذ این اقدامات سازمان‌یافته در تولیدات فرهنگی همچون هنر، سینما، کتاب و تئاتر شد.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه «ما معتقد به بستن فضای فرهنگی کشور نیستیم اما با ولنگاری فرهنگی به‌شدت مخالفیم» گفتند: ما در شرایطی هستیم که جبهه مقابل ما و دستگاههای استکباری، همه امکانات فرهنگی و هنری خود را برای ضربه زدن به نظام اسلامی، به‌کار گرفته اند و ما باید برنامه‌ریزی جدی در مقابل این جبهه داشته باشیم.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین با اشاره به برخی اقدامات ضدفرهنگی سازمان یافته اما پنهان در جامعه، افزودند: باید دستگاههای فرهنگی اعم از وزارت ارشاد، سازمان تبلیغات اسلامی، وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم و صداوسیما و حتی دستگاههای اطلاعاتی بر روی این مسائل به شدت حساس باشند.

ایشان یکی از نکات مهم در عرصه امور فرهنگی را نقش مدیران ارشد و مدیران میانی دستگاهها برشمردند و تأکید کردند: اگر مدیران در خصوص مسائل دینی، فرهنگی و اعتقادی دستگاههای تحت مدیریت خود، علناً مراقبت و نقش آفرینی کنند، قطعاً تأثیرگذار خواهد بود.

رهبر انقلاب اسلامی ابراز نگرانی نسبت به مسئله حجاب در جامعه را، بجا و صحیح دانستند و خاطرنشان کردند: حجاب یک حکم شرعی و یک مسئله قانونی است و در این زمینه باید در درجه اول دستگاههای دولتی و حکومتی و مدیران آنها مراقبت کنند تا براساس قانون عمل شود.

حضرت آیت‌الله خامنه ای، رعایت موازین دینی و ظواهر مذهبی را از جانب مدیران در بدنه دستگاهها تأثیرگذار دانستند و گفتند: باید حرکت دینی در کشور تقویت شود که این موضوع به پیشرفتهای مادی نیز کمک خواهد کرد.

ایشان در بخش دیگری از سخنان خود به لزوم تعامل، همکاری و هم جهتی قوای سه گانه اشاره کردند و با تأیید سخنان رئیس جمهور مبنی بر ضرورت هم افزا بودن سه قوه، افزودند: در برخورد با متخلفان باید منصفانه و عاقلانه و هوشمندانه عمل شود و دستگاههای نظارتی به‌گونه‌ای عمل کنند که از اقدامات آنها برداشتهای تبعیض‌آمیز و غرض‌آلود و مچ‌گیری صورت نگیرد.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه قوه مجریه میاندار و عهده دار وظیفه سنگین اداره کشور است، خاطرنشان کردند: همه باید به این واقعیت توجه کنند البته مسئولان دولتی نیز باید صبر و تحمل خود را افزایش دهند و برای کوچکترین موضوع یا مشکلی، بی تابی نکنند.

«نترسیدن از دشمن» توصیه دیگر حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به مسئولان دولت بود که گفتند: برخی اوقات سخنانی را می شنوم که نشانه بیمناک بودن از دشمن است، در حالیکه از دشمن، واقعاً نباید ترسید زیرا این دشمن از ابتدای انقلاب اسلامی وجود داشته و هر کاری هم که توانسته کرده اما به موفقیت نرسیده است.

ایشان افزودند: آمریکا، اروپا و حتی شوروی سابق در این چهل سال هر اقدامی را که می توانستند علیه جمهوری اسلامی انجام دادند اما به نتیجه نرسیدند. البته آزار و اذیت و زحمت بوجود آورده اند ولی نتوانسته اند مانع از حرکت و پیشرفت نظام اسلامی شوند.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به پیشرفتها و افزایش تواناییهای جمهوری اسلامی در عرصه های سیاسی، دفاعی و اقتصادی تأکید کردند: دشمن هیچ غلطی نمی تواند بکند و چهل سال دوم جمهوری اسلامی قطعاً از چهل سال اول، برای ما بهتر و برای دشمنان بدتر خواهد بود.

ایشان در بخش پایانی سخنان خود به موضوع کشمیر اشاره کردند و با ابراز ناراحتی از وضع مسلمانان این منطقه گفتند: ما با دولت هند روابط خوبی داریم اما انتظار و توقع از دولت هند این است که سیاستی منصفانه در قبال مردم نجیب کشمیر در پیش بگیرد و به مردم مسلمان این منطقه زور گفته نشود.

رهبر انقلاب اسلامی وضعیت کنونی منطقه کشمیر و اختلافات هند و پاکستان در این زمینه را نتیجه اقدامات انگلیس خبیث به هنگام خروج از شبه قاره هند دانستند و گفتند: انگلیسیها برای استمرار درگیری در کشمیر، تعمداً این زخم را در این منطقه برجای گذاشتند.

امام جمعه شیراز در دیدار با رییس سازمان تبلیغات اسلامی:طلاب و مبلغان، فضای مجازی را یک فرصت بدانند

آیت الله لطف الله دژکام، صبح امروز در دیدار حجت الاسلام والمسلمین قمی رئیس سازمان تبلیغات کشور که در دفتر نمایندگی ولی فقیه در استان فارس برگزار شد، با اشاره به اینکه مطمئنم رویکرد فرهنگی جدید سازمان تبلیغات ان شاء الله در کشور منشا خدمات و برکات زیادی خواهد بود، اظهار داشت: مقام معظم رهبری به استفاده از نیروهای جوان در مدیریت های مختلف تاکید دارند و شما نیز از جمله آنها هستید که برای حضرتعالی آرزوی توفیق دارم.

وی ادامه داد: در سازمان تبلیغات فرصت های بسیار زیادی وجود دارد، به شرط آنکه که مبلغین و بحث تبلیغ، سامان یابد، به عنوان نمونه، در سیل اخیر، شاهد ورود مبلغین به مناطق سیل زده بودیم که بازخوردهای فرهنگی و اجتماعی بسیار مثبتی در پی داشت و مردم نیز اینگونه رفتارها را می بینند و تاثیر می پذیرند.

نماینده ولی فقیه در استان فارس در ادامه تصریح کرد: کسانی که به بحث تبلیغ ورود می کنند باید به این روش ادامه دهند که برای تحقق آن نیاز است کارگاهایی قبل از تبلیغ برگزار شود، علاوه بر این، ورود مبلغان و نیروهای فرهنگی به فضای مجازی و استفاده از آزارهای جدید مجازی نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است.

وی خاطرنشان کرد: طلاب و مبلغان باید به فضای مجازی به چشم یک فرصت برای تبلیغ آموزه های اسلامی و انقلابی نگاه کنند و در استفاده از این ابزارها و فضای جدید، تخصص پیدا کنند.

منبع: خبرگزاری حوزه

آیت الله دژکام : اگر غدیر را پاس می‌داشتیم به عاشورا نمی‌رسیدیم

به گزارش روابط عمومی نهاد نماینده ولی فقیه در فارس و امام جمعه شیراز، آیت الله لطف الله دژکام در مراسم جشن عید غدیر خم که در مسجد شهدا برگزار شد، با اشاره به اینکه باید دو فعالیت را در راستای غدیر در دستور کار خود قرار دهیم، اظهار داشت: پس از اقرار به ولایت امیر المومنین(ع) باید دست برادری به یکدیگر دهیم چراکه روز عید غدیر روز عقد اخوت است.
وی با تأکید بر اینکه روز عید غدیر مستحب است که مؤمنان با یکدیگر برادر باشند، افزود: به برکت امیر المومنین با یکدیگر برادر می‌شویم و این کار را باید در همه اعیاد انجام دهیم.
نماینده ولی‌فقیه در استان فارس به نکاتی پیرامون جشن غدیر اشاره و تصریح کرد: در باب غدیر متأسفانه آن‌چنان‌که باید جشن نگرفته‌ایم، درواقع جشن‌ها جلوه نمی‌کند درحالی‌که باید جشن‌ها جلوه‌گر باشد. وی در ادامه با اشاره به اینکه باید به غدیر اهمیت بخشید، عنوان کرد: در برخی مواقع احساس می‌کنیم اگر مراسمی بگیریم دیگر مراسم‌ها محدود می‌شود درصورتی‌که این‌چنین نیست ازاین‌رو باید در مراسم شادپیمایی عصر امروز شرکت کنیم، مهم این است که مشخص شود که شهر شیراز در غدیر امیر المومنین شبانه‌روز شلوغ است.
امام‌جمعه شیراز ضمن تشکر از جامعه روحانیت در برگزاری جشن غدیر تصریح کرد: علمای دین برای مجلس امیرالمؤمنین(ع) باید همیشه جلودار باشند.

وی با اشاره به آیه سوم سوره مائده بیان داشت: سوره مائده به فرموده امیرالمؤمنین(ع) آخرین سوره است که در زمان پایان عمر پیامبر نازل‌شده و منسوخ ندارد اما می‌تواند ناسخ واقع شود، در آیه ۶۷ سوره مائده نیز خداوند دستور جانشینی امیرالمؤمنین(ع) را به پیامبر(ص) داد. آیت الله دژکام با عنوان اینکه باید در روز عید غدیر منبر گذاشت، بیان داشت: منبر در غدیر خم برای پیامبر(ص) زیر درختی برپا شد و ایشان هنگامی‌که در بالای منبر قرار گرفتند خطبه را آغاز کردند و امیر المومنین نیز در پایین منبر بود پیامبر(ص) فرمود تشریف بیاورید بالا پس‌ازاین پیامبر(ص) فرمود ای مردم آیا من بر شما ولایت دارم که همه مردم نیز آن را قبول کردند هنگامی‌که این جمله بیان شد حضرت دست امیرالمؤمنین(ع) را بالا بردند و فرمودند هرکس من مولای او هستم علی بن ابیطالب(ع) ولی اوست. وی ادامه داد: پیامبر(ص) پس از بیان مطلب به مردم فرمود آیا همه شما شنیدید مردم فرمودند بله پس‌از این پیامبر(ص) فرمود حاضرین به غایبان برساند که ولایت برای امیر المومین(ع) است و پدرها نیز به پسرها بگویند نسل‌اندرنسل غدیر باید تکرار شود. نماینده ولی‌فقیه در استان فارس با اشاره به اینکه دشمنان دوست دارند ولایت را بگیرند، خاطرنشان کرد: ساقط کردن پهباد جاسوسی آمریکا کار s300 نبود بلکه کار سامانه دست‌ساز جوانان بود، دست مشروعیت نظام پهلوی در دست ولایت نبود اما امروز دست نظام مقدس اسلامی در دست ولایت است. وی ابراز کرد: آزادی نفت‌کش، ساقط کردن پهباد و دیگر مواردی که پیروزی نظام مقدس اسلامی را نشان می‌دهند نتیجه ولایت‌پذیری است، عزت مردم ایران به‌جایی رسیده است که نشان می‌دهد آمریکا نمی‌تواند هیچ غلطی کند. امام‌جمعه شیراز بیان کرد: مسلمانی که در مقابل کفار ابراز ذلت کند مسلمان نیست، مسلمانی در غدیر کامل شد، پس دین در قاموس قرآن کریم نمی‌تواند سکولار و از سیاست جدا باشد، اگر غیرازاین باشد غدیر آن فرد را محکوم خواهد شد. گفتنی است در ابتدای این مراسم عهد اخوت میان حاضرین توسط نماینده ولی فقیه خوانده شد و در پایان مراسم نماز جماعت ظهر به امامت آیت الله دژکام برگزار شد.

دبیر جامعه روحانیت شیراز: غدیر یک حماسه همیشه زنده است/عشایر همواره مدافع ولایت بوده اند

حجت الاسلام و المسلمین طاهری دبیر جامعه روحانیت شیراز و تولیت آستان مقدس حضرت سید علاءالدین حسین (ع) در مراسم اولین شب شعر غدیر قشقایی ضمن عرض تبریک میلاد با سعادت دهمین اختر تابناک امامت حضرت امام هادی (ع) و دهه پر خیر و برکت امامت و ولایت گفت : بحث غدیر و اتفاقی که در سال ۱۰ هجرت در صحرای غدیر افتاد یک قضیه کوچک نیست که در طول تاریخ افتاده و تمام شده است . واقعه غدیر را اگر بخواهیم از نگاه قرآن به آن توجه کنیم فقط و فقط به آیه تبلیغ که توجه کنیم تمام غدیر را میشود فهمید ، آیه ای که در واقع اگر پیامبر اکرم (ص) امر الهی را اجرا نکرده بود رسالت او و زحمات تمام انبیاء الهی ناتمام می ماند .
دبیر جامعه روحانیت شیراز در ادامه به اشاره به اینکه هدایت بشریت در اختیار امامت است گفت :
پیغمبر منذر است « أَنْتَ مُنْذِرٌ وَلِکُلِّ قَوْمٍ هَادٍ » برای هر قومی هادی گذاشته شده است این هادی کسی نیست جز وجود مقدس امیرالمؤمنین(ع) ، لذا میفرماید « یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَیْکَ مِن رَّبِّکَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ » .
در حدیث قدسی میفرماید ای پیامبر اگر علی نبود تو را خلق نمی کردیم ، نه تو بلکه تمام انبیاء الهی آمدند و مبعوث شدند برای غدیر و امیرالمؤمنین (ع) . تا ولایت امیرالمؤمنین (ع) ابلاغ نشود کافرین امید دارند و مأیوس نشده اند و هنوز احساس میکنند میتوانند کاری انجام دهند
تولیت آستان مقدس حضرت سید علاءالدین حسین (ع) با اشاره به اشعار زیبای سروده شده در مراسم گفت : ابن عباس میگوید بارها دیدم وقتی پیامبر خداوند متعال را میخواهد قسم بدهد عرض میکند الهی بحق علی ٌ ، بحق علیٌ ، بحق علی و دعای پیامبر(ص) بحق علی (ع) مستجاب می شد .
حجت الاسلام و المسلمین طاهری با اشاره با اتفاقات چند ماه اخیر و حضور نفکش انگلیسی در آبهای خلیج فارس و توقیف این نفتکش توسط چند تن از پاسداران جان بر کف و دل بسته به ولایت و تفسیر آیه شریفه « الْیَوْمَ یَئِسَ الَّذِینَ کَفَرُوا »گفت : اتفاقات اخیر عظمت ولایت الهی متصل به ولایت امیرالمؤمنین (ع) را نشان داد .
تاریخ را که ورق بزنیم میبینیم شما قشقایی ها و عشایر عزیز در طول تاریخ این مملکت همیشه بعنوان مدافع حریم ولایت در میادین مختلف حضور داشتید و در مبارزه با استعمار و استثمار پیشتاز بوده اید شما بهتر این معنا را حس میکنید .
یک زمانی انگلیس از همین جنوب کشور سرباز پیاده میکرد شما در مقابل آنها ایستادید ، مردم مبارز و مؤمن منطقه در مقابل آنها ایستادند اما باز علی رغم همه مبارزات می دیدید چون آن امامت متصل به ولایت الهی بر جامعه حاکم نبود و فقط به امر مرحوم سید عبدالحسین لاری ها و امثالهم به میدان می آمدید در دفاع از اسلام ولی آن ولایت الهی که باید در قامت ولایت فقیه میدرخشید نبود و باز سرنوشت مملکت در اختیار آنها بود . تاریخ را ببینید در مدت ۲۵۰ سال میگفتند آفتاب در محدوده مستعمرات انگلیس غروب نمی کند اما دیدید عظمت ولایت را و اینجاست که انسان این عظمت و اقتدار را درک میکند .
دبیر جامعه روحانیت شیراز گفت : غدیر یک واقعه تاریخی نیست یک حماسه است و حماسه را کسی متوجه میشود که خود اهل حماسه باشد و علت اینکه من علاقه به عشایر و ایل قشقایی دارم بدلیل همین روح حماسی شماست . طوبی لکم خوشا بحال شما که این روح حماسی را خداوند در شما قرار داده است . شما تا امروز امتحان خوبی پس داده اید ، عزیزان قشقایی به خود ببالید که دشمنان هر ترفندی را که زدند خصوصا انگلیسی ها برای اینکه بگویند قشقایی متعلق به ماست ولی شما با آن مشت محکمی که به دهان انگلیس و انگلیسی ها و استعمارگران زدید نشان دادید که متعلق به اسلام و جمهوری اسلامی هستید و پیرو ولایت فقیه هستید و امر ولی فقیه را امر امام زمان (عج) میدانید .
وی در پایان این مراسم گفت : انشاءالله در اربعین نیز با همین لباس های اصیل خود و به همراه تمام اقوام و عشایر دیگر به کربلا وارد شوید تا خار چشم دشمنان شوید .