مرحوم آیت الله العظمی حاج شیخ بهاءالدین محلاتی

آیت‌الله شیخ بهاء‌الدین محلاتی، از روحانیون برجسته استان فارس، در سال ۱۳۱۴ هـ. ق، برابر با ۱۲۷۴ خورشیدی در خانواده‌ای دانشور و پرهیزکار در نجف اشرف دیده به جهان گشود.

بهاء‌الدین در کودکی به همراه پدر عالمش شیخ جعفر محلاتی که از شاگردان مرحوم آخوند خراسانی و در کمال زهد و تقوا بود، به شیراز رفت.

وی علاوه بر فضل و مقام علمی، مردی آزادی‌خواه و مخالف نفوذ دشمنان اسلام بود. او از رهبران مبارز با متجاوزان انگلیسی در جنگ جهانی اول به‌شمار می‌رود.

شیخ بهاء‌الدین محلاتی، از نوجوانی به تحصیل علوم دینی پرداخت و دروس مقدمات را نزد پدرش شیخ جعفر محلاتی و سطح را در نزد اساتید حوزه علمیه شیراز فرا گرفت. سپس به سطوح عالی و فلسفه و حکمت روی آورد و آن‌ها را در محضر برخی دیگر از اعاظم از جمله سید اسماعیل کازرونی ادامه داد، به طوری‌که در بیست سالگی جوانی، فاضل و دانشمند بود.

عشق به دانش‌اندوزی، وی را بر آن داشت تا در سال ۱۳۴۲ هـ. ق راهی حوزه علمیه نجف اشرف شود. ایشان فارغ‌البال و با جدیت تمام، سال‌ها در نزد اساتید و بزرگان آن حوزه چون سید ضیاء‌الدین عراقی، سید ابوالحسن اصفهانی، میرزا محمدحسین نائینی زانو زد و از مراتب علمی و اخلاقی آن فرزانگان بهره‌مند و به درجه اجتهاد نائل شد.

آیت‌الله محلاتی پس از دریافت اجازه اجتهاد و روایت از اساتید بزرگ حوزه نجف، بنا به دعوت والد ارجمندش به شیراز بازگشت و ریاست حوزه علمیه فارس را عهده‌دار شد. ایشان سال‌ها در مدرسه مقیمیه شیراز به تدریس پرداخت و شاگردان مبرزی را تربیت کرد.

وی در کنار تدریس، با اعزام مبلّغ به شهر‌ها و روستا‌ها فعالیت‌های فرهنگی گسترده‌ای در سطح استان آغاز کرد که برکات بسیاری به همراه داشت.

آیت‌الله محلاتی ارتباط نزدیکی با جوانان داشت. ایشان با تشکیل جلسات بحث و بررسی مسائل عقیدتی، آموزشی و تربیتی که با حضور فرهنگیان و دانشگاهیان صورت می‌گرفت، خدمت بزرگی به ارتقای فکری آنان کرد. بسیاری از آن جوانان بعد‌ها در سمت‌های مدیری و دبیری نقش ارزنده و مثبتی را در حوزه مسئولیت خود، ایفا کردند.

مباحث آن جلسات، بعد‌ها به صورت کتابی تحت عنوان رهنمای حق مکرر به چاپ رسید و در دسترس عموم قرار گرفت.

آیت‌الله محلاتی فقیهی برجسته و آگاه به مسائل سیاسی زمان خود بود. در مبارزات سیاسی سابقه‌ای طولانی دارد. ایشان زمانی که بیست ساله بود، در ماجرای قیام دلیران تنگستان به همراه پدرش آیت‌الله شیخ جعفر محلاتی به تنگستان رفت و در مبارزه علیه نیروهای انگلیسی و اخراج آنان از بوشهر شرکت کرد. همچنین هنگامی که آیت‌الله کاشانی فتوای ملی شدن نفت را صادر کرد ایشان در تأیید آن، بیانیه‌ای صادر کرد و حمایت خود را ابراز داشت.

آیت‌الله محلاتی در ماجرای قیام پانزده خرداد ۱۳۴۲، نیز از حامیان امام خمینی بود و در اعتراض به دستگیری امام، تعطیل عمومی اعلام کرد و از عموم مردم شیراز خواست در مسجد نو اجتماع کنند تا حقایقی را به اطلاع آنان برساند.

رژیم شاه که از ترس قیام عمومی مردم فارس به وحشت افتاده بود؛ آیت‌الله محلاتی و برخی از نزدیکان ایشان و گروهی از روحانیان متنفد شیراز را دستگیر نمود و با انتقال به تهران، آن‌ها را در سلول‌های انفرادی زندانی کرد.

ایشان در حوادث مختلف دوران انقلاب، با تمام وجود حضور جدی داشت و پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز هماره از حامیان امام خمینی و نظام مقدس جمهوری اسلامی بود.

آیت‌الله محلاتی، عالمی عامل، فقیهی فاضل، زاهد، متواضع و دوراندیش بود. اخلاق و رفتارش، یادآور شیوه زندگی اولیای الهی بود. در بخشش و بزرگواری زبانزد بود. کینه افراد را به دل نمی‌گرفت و هرگز درصدد تلافی با اشخاصی که برایش ایجاد مزاحمت می‌کردند برنمی‌آمد. با اینکه از روحانیون تراز اول آن منطقه به‌شمار می‌رفت، ولی زندگی ساده‌ای داشت و تا آخر عمر، مستأجر بود و برای خود خانه‌ای نخرید. این فقیه فرزانه، عشق و علاقه ویژه‌ای به خاندان رسالت داشت. همواره مجلس سوگواری و عزاداری سید‌الشهدا (ع) به پا می‌داشت و بر مصائب آن حضرت اشک می‌ریخت. در روز عاشورا منبر می‌رفت و با سخنانی که از عمق وجودش برمی‌خاست، حاضران را به خلوص و پارسایی دعوت می‌کرد.

آیت‌الله‌ محلاتی پس از عمری خدمت به اسلام و مسلمانان، در اسفند ۱۳۵۹خورشیدی در پی عارضه قلبی به یکی از بیمارستان‌های شیراز منتقل گردید. در سوم مرداد سال ۱۳۶۰ با کارنامه‌ای درخشان، خاکیان را بدرود گفت و به جمع عرشیان پیوست و در جوار مرقد امامزاده علی بن حمزه شیراز به خاک سپرده شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جامعه روحانیت شیراز به نقل از سایت روزنامه عصر مردم،

نگاهی به زندگی آیت‌الله شیخ بهاءالدین محلاتی

شخصیت خانوادگی

علی‌ابن حسین نجار، یکی از پرهیزکاران و سعادتمندان شوشتر در قرن ۱۱ هـ .ق، سه فرزند به نام‌های ملا مقصودعلی شوشتری (د.۱۱۳۶ هـ .ق)،
ملا علی نجار شوشتری (د. ۱۱۶۸ هـ .ق) – نیای بزرگ شیخ جعفر شوشتری – و ملا محمد نجار (د. ۱۱۴۱ هـ .ق) نام داشت.
فرزند ملا محمدنجار شوشتری به نام ملا احمد، از شوشتر به محلات مهاجرت کرد و در سال ۱۲۲۸ هـ .ق، خداوند بدو فرزندی عطا کرد که نامش را محمدعلی نهاد.
محمدعلی پس از پشت سر نهادن دوران کودکی و فراگیری تحصیلات مقدماتی، رهسپار حوزه بروجرد به زعامت علامه بزرگ حاج سید محمدشفیع جابلقی بروجردی شد و به زودی مدارج عالیه علمی را پشت سر نهاد و به درجه عالی اجتهاد نایل آمد و از سر شیفتگی به حوزه علمیه بزرگ اصفهان، به آن دیار مراجعه کرد.
وی سالیان دراز در حوزه درسی آیت‌الله العظمی سید محمدباقر شفتی (حجت‌الاسلام) زانوی ادب به زمین زد و سرانجام از استاد موفق به اخذ اجازه اجتهاد شد.
در سال ۱۲۶۰ هـ .ق، به دستور استادش به سوی شیراز مهاجرت کرد، رساله عملیه مفتاح‌السعاده -تخلیص رساله فتوایی حجت‌الاسلام – و حاشیه مفصل بر ریاض‌المسایل علامه طباطبایی از آثار اوست.
سرانجام، وی در سال ۱۲۸۴ هـ .ق، در شیراز بدرود حیات گفت و در وادی‌السلام نجف به خاک سپرده شد.
از ایشان فرزندان فرزانه‌ای به نام‌های شیخ محمدحسن (۱۲۴۵-۱۲۷۷ هـ .ق)، شیخ محمدحسین محلاتی (۱۲۴۷-۱۳۰۹ هـ .ق)، شیخ ابوتراب (۱۲۵۹-۱۲۸۷ هـ .ق)،میرزا ابراهیم محلاتی (۱۲۶۶-۱۳۳۶ هـ .ق)، آقا شیخ محسن محلاتی (۱۲۷۲-۱۳۳۷ هـ .ق) و ملا احمد (۱۲۶۵-۱۳۲۵ هـ .ق) باقی ماند.

جدّ آیت‌الله محلاتی

مرحوم آیت‌الله شیخ محمدحسین محلاتی – دومین فرزند آیت‌الله حاج شیخ محمدعلی محلاتی – از افاضل شاگردان میرزای مجدد شیرازی بود. وی پس از مهاجرت میرزا به سامراء در ۱۲۹۱ هـ .ق، به شیراز باز آ مد و ریاست شرعی و مرجعیت روحانی شهر را بر عهده گرفت. این فقیه سترگ در سال ۱۳۰۹ هـ .ق ندای حق را لبیک گفت و در وادی‌السلام نجف، در کنار تربت پدر بزرگوارش در خاک آرمید.
پدر آیت‌الله محلاتی
آیت‌الله حاج شیخ محمدجعفر محلاتی، والد معظم آیت‌الله فقید، از شاگردان بنام آیات عظام آخوند خراسانی، سید محمدکاظم یزدی و حاج میرزا حسین خلیلی تهرانی بود و در مشروطیت فارس و قیام دلیران تنگستان نقش بسزایی ایفا کرد.
وی در ۷ ربیع‌الاول ۱۳۵۸ هـ .ق، در سن ۷۶ سالگی دیده از جهان فرو بست و در حرم مطهر امامزاده علی‌ابن حمزه در شیراز به خاک سپرده شد.

ولادت
آیت‌الله حاج شیخ بهاءالدین محلاتی (ره)، در یکی از روزهای ماه رجب‌الخیر ۱۳۱۳ هـ .ق و در شهر علم پیامبر (ص)، نجف اشرف، دیده به جهان گشود و در همان اوان طفولیت مادر مهربانش را از دست داد.
دوران کودکی و نوجوانی
آن روزها در شیراز، تحت نظارت مرحوم آیت‌الله میرزا ابراهیم محلاتی و به سرپرستی مرحوم آقا شیخ محمدحسین حیات، مدرسه‌ای به نام شریعت بنا شده بود که کودکان و نوجوانان مسلمان را با دانش جدید و علوم اسلامی آشنا می‌کرد. آیت‌الله فقید از شش سالگی و به مدت شش سال در آن مدرسه بسیاری از علوم مقدماتی را آموخت.

تحصیلات

آیت‌الله محلاتی (ره) پس از تحصیلات ابتدایی و دروس مقدماتی به مدت هشت سال نزد پدر بزرگوارش و مرحوم آیت‌الله میرزا محمدصادق مجتهد شیرازی سطوح فقه و اصول و در محضر علامه سید اسماعیل کازرونی حکمت و فلسفه را
فرا گرفت و این زمان وی جوانی بیست ساله بود.
شوق حضور در حوزه علمیه نجف اشرف شرری در جانش برانگیخت که درنگ را جایز ندید به سوی نجف در حرکت بود که…
همگام با پدر در بحبوحه جنگ جهانی اول، عراق هم مانند ایران صحنه تاخت و تاز نیروهای انگلیسی قرار گرفت. مراجع نجف برای بیرون راندن متجاوزان حکم جهاد صادر کردند و در پی این فتوا، طلاب و روحانیان به همراه علماء و مجتهدان راهی جبهه‌های نبرد شدند.
در گرماگرم نبرد، رهبر جنگاوران شجاع تنگستانی،
رئیس علی دلواری در ذیقعده ۱۳۳۳ هـ .ق به شهادت رسید.
در مجلس ختم وی در مسجد وکیل شیراز، مرحوم آقا سید ابراهیم ضیاءالواعظین فتوای جهاد را که به وسیله علمای ایران و عراق، از جمله آیت‌الله حاج شیخ جعفر محلاتی صادر شده بود، به اطلاع مردم رسانید.
از اینجا، مرحوم آیت‌الله محلاتی رهبری حرکت را بر عهده گرفت و خود لباس رزم بر تن کرد و همراه با ۷۰۰ مجاهد، از جمله مرحوم حاج شیخ بهاءالدین (ره) به طرف برازجان حرکت کردند. ایشان در این باره می‌فرماید: «… برای آنکه دشمن از خاک کشور به طور کامل عقب رانده شود، ما حتی از تخلیه بوشهر در برازجان ماندیم و ماندنمان ده ماه به طول انجامید تا اینکه انگلیسی‌ها مجبور شدند به کشتی‌های جنگی خود برگردند و اطراف و نواحی بوشهر را کاملاً تخلیه نمایند…».

مهاجرت به نجف

درسال ۱۳۴۰ هـ .ق، آیت‌الله حاج شیخ بهاءالدین محلاتی(ره) – که در این زمان ۲۶ ساله بود – ابتدا با صلاحدید پدر بزرگوارش با صبیه‌ محترمه مرحوم آیت‌الله حاج میرزا ابوالفضل محلاتی
– فرزند آیت‌الله میرزا ابراهیم محلاتی – وصلت کرد و دو سال بعد برای بهره‌وری از درس اساتید علمی نجف رخت سفر به تن کرد و رهسپار نجف شد و به مدت ۱۰ سال با کوشش و پشتکار فراوان از محضر استوانه‌های علمی نجف بهره برد و از سوی محقق عراقی و محقق شیرازی برای وی اجازه اجتهاد صادر شد.

مرجعیت

تا قبل از وفات آیت‌الله العظمی بروجردی، آیت‌الله محلاتی(ره) با فروتنی و تواضع خاص خویش از چاپ و نشر رساله علمیه خودداری می‌ورزید و مردم را به مراجع قم و نجف ارجاع می‌داد. اما، پس از وفات آیت‌الله العظمی بروجردی (د. ۱۳۸۰ هـ .ق) و آیت‌الله العظمی حکیم (د. ۱۳۹۰ هـ .ق)
و با اصرار علماء و مردم متدین استان فارس، به تدوین توضیح‌المسایل پرداختند.
آیت‌الله فقید ضمن پرداختن به تکالیف مرجعیت، به تکفل زندگی روحانیون، سرپرستی حوزه‌ها، دستگیری مستمندان و درماندگان، تأسیس مراکز خیریه و بناهای عام‌المنفعه و آبادی مساجد پرداخت و تا هنگام وفات لحظه‌ای نیاسود و دمی آرام نگرفت.

تألیفات
آیت‌الله محلاتی به غیر از تقررات درس فقه و اصول استادان خود و رساله‌های فتوایی مانند رساله عملیه، مناسک حج و حاشیه عروه‌الوثقی، نوشتارهای ارزنده دیگری مانند راهنمای حق و خطبات جانسوز را تألیف کردند.

مؤسسه‌های خیریه

آیت‌الله محلاتی (ره) به تأسیس بنیادهای عام‌المنفعه و مؤسسه‌های خیریه اهتمام بسیار می‌ورزیدند که مهمترین آنها به شرح زیر تقدیم می‌شود:
۱- درمانگاه خیریه حضرت ولی‌عصر (عج)
در اسفندماه سال ۱۳۴۶ ش، این مؤسسه رسماً در شیراز آغاز به کار کرد. این درمانگاه پیشرفته شامل بخش‌های مختلفی است و تعداد مراجعه‌کنندگان درمانگاه روزانه به حدود ۲۰۰ نفر بالغ می‌شود.
۲- مؤسسه خیریه قائمیه (عج)
این مؤسسه برای حمایت از خانواده‌های محروم و ایتام و نیازمندان در سال ۱۳۵۴ ش پایه‌گذاری شد.
هم‌اکنون ۱۸۰ خانوار تحت پوشش این مؤسسه قرار دارند و ده‌ها خانواده هم از برکت این بنیاد به مرحله بی‌نیازی رسیده‌اند.
۳- کوی امام علی (ع)
این کوچه که در یکی از نقاط مناسب شهر شیراز قرار دارد، شامل خانه‌های متعددی است که برای رفاه حال بانوان بی‌سرپرست بنا شده است و تا زمانی که کودکان و فرزندان آنان به حد رشد و بی‌نیازی کامل برسند، مورد حمایت‌های مالی و دیگر اعانه‌ها قرار می‌گیرند.
نقش آیت‌الله محلاتی (ره) در انقلاب اسلامی
در مهر ۱۳۴۱، آیت‌الله محلاتی (ره) اولین اقدام خود را پس از وفات آیت‌الله العظمی بروجردی (ره) در جریان انجمن‌های ایالتی و ولایتی نشان داد.
با آغاز ماجرای «انقلاب سفید» و جریان اصلاحات ارضی در دی ۱۳۴۱، مراجع عالیقدر تقلید به پا خاستند و رفراندوم را تحریم کردند که آیت‌الله محلاتی (ره) نیز از جمله آنان بود.
در جریان ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ که حضرت امام خمینی (ره) به دنبال نطق تاریخی خویش در عصر عاشورای ۱۳ خرداد ۱۳۴۲ دستگیر و به زندان برده شد، مرحوم آیت‌الله محلاتی (ره) نیز به دنبال سخنرانی شدیداللحن خویش در روز عاشورا و گفتن این جملات: «مسلمانان باید بر علیه دستگاه جبار حاکم به سلاح زور مجهز شوند و قیام مسلحانه نمایند و این تنها راه ایجاد زندگی و جامعه آزاد می‌باشد. باید جواد این دولت طاغی، پست و نوکر اجانب را با اسلحه داد، مسلمانان! برای نجات شریعت پیغمبر اکرم (ص) قیام کنید و این متجاسرین را سر جای خود بنشانید…» دستگیر و در زندان قزل قلعه به مدت ۱۴ روز در سلول انفرادی نگهداری شد.
به دنبال دستگیری حضرت امام خمینی (ره) و آیت‌الله محلاتی (ره) سیل پیام‌ها و اعلامیه‌ها از سوی مراجع عالیقدر همچون حضرات آیات عظام میلانی، گلپایگانی، نجفی مرعشی و بهبهانی – قدس‌الله سر هم – در بزرگداشت مقام علمی و ارجداشت مبارزات عملی ایشان صادر شد.
مبارزات پیگیر آیت‌الله محلاتی (ره) پس از آزادی نیز ادامه یافت. اگر اعلامیه‌ها، پیام‌های و بیانیه‌های آن فقید سعید را در طول تاریخ انقلاب اسلامی گرد آوریم، بدون شک کتاب بزرگی خواهد شد. پیام به حضرت امام (ره) در مورد تبعید ایشان به ترکیه، پیام درباره مبارزه با صهیونیسم، دفاع از حقوق مردم لبنان و فلسطین، پیام به مناسبت فاجعه مسجد جامع شیراز، پیام به مناسبت فاجعه سینما رکس آبادان، تقبیح کشتار مردم مسلمان در شهرهای ایران، اعلامیه جهانی در محکومیت دولت شریف‌امامی (به زبان‌های فارسی، عربی، آلمانی، انگلیسی و فرانسه) و اعلامیه به مناسبت فاجعه ۱۷ شهریور و کشتار میدان شهداء از جمله این موارد است.
درگذشت
سرانجام، آن رادمرد مرجع پس از ۸۷ سال تلاش در راه خدا، در نیمه شب ۲۷ مرداد ۱۳۶۰ و در ایام شهادت حضرت امام جعفر صادق (ع) ندای حق را اجابت کرد.
با پخش خبر رحلت جانگداز آیت‌الله محلاتی (ره)، گرد غم و اندوه بر رخساره شهر شیراز نشست و مردم سراسیمه و بر سر زنان با لباس‌های عزا، راهی بیت آن مرحوم شدند و شهر یکپارچه به حالت تعطیل درآمد. پیکر آن بزرگمرد را به مسجد مولا انتقال دادند و نماز میت با شرکت تمام علماء و بزرگان و اصناف مختلف به امامت آیت‌الله آقا مجدالدین محلاتی – فرزند آن عالم ربانی – برگزار و سپس با تشییع باشکوه، در مرقد حضرت علی‌ابن حمزه (ع) به خاک سپرده شد.
همچنین، مراسم بزرگداشت آن فقیه بزرگ از سوی شخصیت‌های مختلف و مراجع تقلید در قم، تهران و استان فارس برگزار شد.

ناصرالدین انصاری قمی

مرحوم آیت الله حاج سید محمدباقرآیت اللهی(حاج عالم)

پیکر مطهر حجت الاسلام والمسلمین سید محمدباقر(سید محمود) آیت اللهی، فرزند مجاهد عالیقدر حضرت آیت اله العظمی سید عبدالمحمد آیت اللهی و نوه عالم مجاهد، حضرت آیت اله العظمی سید عبدالحسین نجفی لاری، جمعه  ۳۰ دی ماه ۱۳۹۰  از امامزاده ابراهیم شیراز تا قطعه خاندان آیت اللهی در دارالرحمه این شهر تشییع و به خاک سپرده شد.
نماز بر پیکر این مرحوم در جوار ضریح امامزاده ابراهیم شیراز و توسط حجت الاسلام والمسلمین رضوی اردکانی و با حضور آیت اله سید عبدالحسین آیت اللهی(آقای بزرگ)، آیت اله نسابه، سید علی آقا آیت اللهی، اعضای بیت آیت اللهی و جمعی از شخصیت های روحانی، مردم و مسئولین از شهرستان های جهرم و لارستان و… اقامه شد.
مجلس ترحیم آن مرحوم نیز عصر روز جمعه در مسجد آقا احمد شیراز با حضور مردم قدر شناس، شخصیت های روحانی و طلاب برگزار شد. در این مجلس پیام های تسلیت برخی از مراجع عظام تقلید و شخصیت های برجسته روحانی قرائت شد.
گفتنی است حجت الاسلام والمسلمین سید محمدباقر(سید محمود) آیت اللهی برادر آیت الله حاج سید حسین آیت اللهی(ره) امام جمعه فقید جهرم و برادر آیت اله العظمی سید عبدالعلی آیت اللهی امام جمعه لارستان می باشند.

مرحوم آیت الله حاج سیدمحمد کاظم آیت اللهی

نام پدر: میرزا عبدالباقی حاج عالم
تولد و وفات: (۱۲۹۱ – … ) شمسی
محل تولد: ایران – فارس – شیراز
شهرت علمی و فرهنگی: عالم
ایام کودکی را تحت تربیت و پرورش پدر خود گذراند …

جنسیت: مرد
نام پدر: میرزا عبدالباقی حاج عالم
تولد و وفات: (۱۲۹۱ – … ) شمسی
محل تولد: ایران – فارس – شیراز
شهرت علمی و فرهنگی: عالم
ایام کودکی را تحت تربیت و پرورش پدر خود گذراند و بعد از آن به تحصیل پرداخت و متون فقه و اصول را از مرحوم آیت‌الله حاج شیخ‌علی ابیوردی و آیت‌الله بها‌ء‌الدین محلاتی فرا گرفت. در سال ۱۳۶۴ق به قم مهاجرت کرد و از محضر آیت‌الله حجت و آیت‌الله بروجردی و آیت‌الله سید محمدتقی خوانساری و آیت‌الله صدر استفاده نمود. سپس به شیراز رفت و به وظایف دینی ، اقامهٔ نماز جماعت و تدریس و تبلیغ پرداخت. از وی حدود ۱۲ اثر باقی‌مانده است که از آن جمله‌ هستند: “تقریرات درس آیت‌الله خوانساری”؛ “تقریرات درس آیت‌الله بروجردی”؛ “رساله‌ای در اجازه”؛ “رساله‌ای در غصب” ، “رساله‌ای در شرکت”.